"דַּע לְךָ שֶׁכָּל רוֹעֶה וְרוֹעֶה יֵשׁ לוֹ נִגּוּן מְיֻחָד"

תכנית בר ובת מצווה לילד המיוחד

'אדרבא' הינה תוכנית שעובדת בשיתוף בתי ספר לחינוך מיוחד, המעניקה לקבוצות תלמידים השראה יהודית-שוויונית במסגרת שיעורים המותאמים לצרכיהם, כאשר בסופם מתקיים טקס בני ובנות מצווה הלכתי ומרגש באחת מקהילותינו. התוכנית פועלת מעל 30 שנה בכ-40 בתי הספר ברחבי הארץ מנהריה ועד באר שבע, ומגיעה לכ-100 תלמידים בגיל המצוות מידי שנה. 

 

מעל 5,000 תלמידים עברו תהליך משמעותי וייחודי עם תוכנית אדרבא מיום היווסדה, וחגגו טקס בר ובת מצווה מותאם לצד משפחותיהם.

תוכנית בר ובת מצווה לילדים עם צרכים מיוחדים

אנו גאות ללמד ולהדריך בני ובנות מצווה עם מוגבלויות לקראת טקס בר-בת המצווה, מתוך אמונה כי הפסוק בספר בראשית "וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים" כולל באופן טבעי גם בנים ובנות עם מוגבלויות. הם זכאים להיספר למניין; לעלות לתורה; ולקיים ככל נער ונערה, אחרים את טקס הכנסתם לעול מצוות. 
קראו עוד על טקסי בר ובת המצווה השוויוניים של התנועה המסורתית

תוכנית אדרבא בבתי הספר נפרסת על 18 שיעורים בליווי אנשי צוות מקצועיים, וכוללים שימוש בלוחות תקשורת (טאבלטים), אפליקציה שפיתחנו, משחקים, יצירה, ולמידה מתוך סידור "בְּכָל דְּרָכֶיךָ" המותאם עם הנגשה קוגניטיבית וסמלי תקשורת. בטקסים, התלמידים עולים לתורה עם ספר תורה כשר אשר הותאם עבורם בגודל, ונכתב ע"י סופר סתם לכבוד ציון 20 שנה לתוכנית. 

בזכות תהליך הלמידה, התלמידים מפתחים תחושת שייכות לעם היהודי, תחושת מסוגלות אדירה, וזוכים לחוויה שוויונית וערכית. הצוות שלנו מוכן לכל אתגר ויעשה הכל כדי שתוכלו לחגוג לבנכם\בתכם בר ובת מצווה עם לימוד, עליה לתורה וכמובן – סוכריות!

"אַדְּרַבָּה, תֵּן בְּלִבֵּנוּ שֶׁנִּרְאֶה כָּל אֶחָד מַעֲלַת חֲבֵרֵינוּ וְלא חֶסְרונָם, וְשֶׁנְּדַבֵּר כָּל אֶחָד אֶת חֲבֵרו בַּדֶּרֶךְ הַיָּשָׁר וְהָרָצוּי לְפָנֶיךָ, וְאַל יַעֲלֶה שׁוּם שנְאָה מֵאֶחָד עַל חֲבֵרו חָלִילָה וּתְחַזֵּק הִתְקַשְּׁרוּתֵנוּ בְּאַהֲבָה אֵלֶיךָ, כַּאֲשֶׁר גָּלוּי וְיָדוּעַ לְפָנֶיךָ. שֶׁיְּהֵא הַכּל נַחַת רוּחַ אֵלֶיךָ" (רבי אלימלך וייסבלום מלִיזֶ'נְסְק​)

מרכז 'אדרבא' נוסד בשנת תשע"ד עם החזון להוות מרכז מקצועי ומוביל בארץ במימוש השתלבות מרבית של אדם עם מוגבלות, בתוך חוויה יהודית מלאה ושוויונית ועל פי עקרונות ורוח התנועה המסורתית.

ציטוט
אבא של גיא
קרא עוד
"היום הגעתי לבר מצווה של הבן שלי שהוא כל עולמי. כאורח, נכנסתי לבית כנסת מפואר בכפר סבא שמלא כולו עד אפס מקום עם מלאכים בדמות ילדים מבית ספר טלי ברעננה שלוקחים חלק בתוכנית הבר מצווה. ישבתי בבר המצווה וזכיתי לראות את הבן שלי מתפלל דרך מערכת המיקוד מבט שלו ולמרות שהיה עייף ועצבני כ200 איש וילדים חיכו בשקט מופתי ומכבד עד שלקח את זמנו והקריאה באמצעות עיניו. ובכל פעם מחאו לו כפיים ועודדו איתו. לבסוף הגיע הרגע בו קראו לנו לבמה לאשתי ולי והיינו צריכים לברך... שם הבנתי. התוכנית הזו אינה עוסקת בדת בלבד. היא עוסקת בבסיס הדת עקרונותיה. כמו קבלת השונה וכבוד האדם ובעיקר דרך ארץ קדמה תורה"
ציטוט
אמא של ירדן
קרא עוד
הוצע לנו לעבור תהליך של הכנה לבר מצווה במסגרת ביה"ס ע"י טל מהתנועה המסורתית, בר מצווה שתהיה מותאמת ליכולות ולצרכים של ירדן וחבריו. תהליך זה היה עבור ירדן מרגש ומשמח, ובסופו של דבר הארוע עצמו היה נהדר, מרגש ומותאם כל-כך עבורו. ירדן למד לקרוא את הברכות ולשיר אותן, והיה מוקף באהבה רבה, כאשר גם המשפחה הקרובה הוזמנה, וגם הוא זכה להיות עטוף בצוות הביה"ס ובחבריו לכיתה.
ציטוט
ברכה בשם ההורים
קרא עוד
בני וביתי חגגו את בר ובת המצווה שלהם במועד סמוך, אז קיימנו טקס משותף. הרבה שרה כהן הנחתה את הטקס המקסים. היה מרגש מאד עבור כולנו, ושמחנו לראות איך החברים של הילדים הופתעו שאפשר לעלות לקרוא לתורה ולהינות מהטקס עצמו.
הקודם
הבא

מעוניינים בתוכנית לבית הספר של ילדיכם? השאירו פרטים ונהיה בקשר

התוכנית מיועדת לבתי ספר לחינוך מיוחד

על הסידור 'בְּכָל דְּרָכֶיךָ'

סידור 'בְּכָל דְּרָכֶיךָ' הוא סידור תפילה שוויוני הכולל הנגשה קוגניטיבית וסמלי תקשורת. זהו סידור ראשון מסוגו בעולם. בסידור נמצא את הטקסט המוכר של התפילה לצד סמלי תקשורת (בעבור הזקוקים להם), פסקאות של פישוט לשוני וסמלי הנגשה הממחישים בדרך נוספת את מהות הטקסט באותו עמוד. הסידור יוצא במהדורה חגיגית והוא כולל שני שערים: "שער הבית" – ברכות הנאמרות בין כותלי הבית בשבת, בחגים ובימי חול, ו"שער שחרית" – תפילת שחרית של ימי החול וראשי חודשים, כולל סדר קריאת התורה.סידור 'בְּכָל דְּרָכֶיךָ' משמש ללימוד ולתפילה בטקסי בר ובת והמצווה של נערים ונערות עם מוגבלויות, העולים לתורה בקהילות התנועה המסורתית במסגרת מרכז אדרבא לאנשים עם מוגבלות. התכנית פועלת כבר למעלה מעשרים שנה, ותחת כנפיה זכו אלפים רבים של בני ובנות נוער לטקסי בר ובת מצווה כהלכתם. הסידור מאפשר לאנשים עם מוגבלות ולאנשים ללא מוגבלות להתפלל יחד בבית הכנסת, כקהילה שוויונית אחת.

בסידור הושקעו אלפי שעות פיתוח על מנת להנגישו, קוגטיבית ולשונית, על פי השיטות המעודכנות ביותר בתחום מתפתח זה בארץ ובעולם. באמצעות סידור 'בְּכָל דְּרָכֶיךָ' יכולים אנשים עם מוגבלות להתפלל כחברים וחברות מלאים בקהילתם. הסידור ישמשם בתפילת שחרית (בימי העלייה לתורה) וכן בבית – בשבת (הדלקת נרות וקידוש ליל שבת), בחגים (ראש השנה, סוכות, חנוכה) ולברכות נוספות (ברכת המזון, תפילת הדרך, קדיש).

הסידור מוצע כעת לרכישה בחנות המקוונת של התנועה המסורתית. ראוי שיהיה עותק של 'בְּכָל דְּרָכֶיךָ' בכל בית, ואין מתאים ממנו כמתנה ייחודית שהיא גם תמיכה במפעל חלוצי וחשוב זה, כי בְּכָל דְּרָכֶיךָ דָעֵהוּ וְהוּא יְיַשֵּׁר אֹרְחֹתֶיךָ. (משלי ג ו)

 מונגשת למלחה - קאבר
תפילה מונגשת לעת מלחמה
תפילה עם הנגשה קוגנטיבית וסמלי תקשורת

דרושים: תכנית "בר/ת מצווה לילד המיוחד"

מעגלי שירה ותפילה יומיים בכיכר החטופים

מתחילת מלחמת 'חרבות ברזל' – התנועה המסורתית מקיימת מידי יום מעגלי שירה ותפילה בכיכר החטופים בת"א בשיתוף ארגונים רבים מהארץ ומהעולם, למען תמיכה מתמשכת במשפחות היקרות ולחיזוק הרוח בעם.

הלכה למעשה: גיוס חרדים ובני תורה

זה שנים רבות, ובייחוד במהלך המלחמה בעזה ובגבול הצפוני בתשעת החודשים האחרונים, יש ויכוח סוער בכנסת ובציבור לגבי “גיוס בחורי ישיבות” לצה”ל. המנהיגות החרדית טוענים שאסור לגייס בחורי ישיבה ש”תורתם אומנותם”, שהם מגנים על מדינת ישראל דרך לימודם, ושעדיף לרדת לחו”ל מלשרת בצה”ל. מה אומרת ההלכה בנידון?

הלכה למעשה: גיוס חרדים ובני תורה

זה שנים רבות, ובייחוד במהלך המלחמה בעזה ובגבול הצפוני בתשעת החודשים האחרונים, יש ויכוח סוער בכנסת ובציבור לגבי “גיוס בחורי ישיבות” לצה”ל. המנהיגות החרדית טוענים שאסור לגייס בחורי ישיבה ש”תורתם אומנותם”, שהם מגנים על מדינת ישראל דרך לימודם, ושעדיף לרדת לחו”ל מלשרת בצה”ל. מה אומרת ההלכה בנידון?

מאמר דעה של מנכ"לית התנועה המסורתית

התקווה שהשיח הציבורי ישתנה אחרי ה־7 באוקטובר התרסקה, ואפילו מעל ארבעה חודשים של "ביחד ננצח" לא הצליחו לטשטש את הפיצול בחברה הישראלית.

שלא נכתוב את אגדת החורבן הבאה

הדנ"א היהודי ספוג טראומות ומרוצף בפגיעות מבית ומחוץ. שנים רבות מדי התמקדנו בפורענויות חיצוניות. הגיעה העת להיזכר ולהזכיר גם את אלו שגרמנו לעצמנו, כדי שלא נכתוב בעצמנו את אגדת החורבן הבאה

כמו בחינוך עלינו לאפשר חופש בחירה בתהליך הגיור

גיור הוא תהליך למידה, חינוך וסוציאליזציה לתרבות יהודית • אז למה הוא לא עובד כמו מערכת החינוך במדינת ישראל?

תפריט נגישות

חיפוש...

העמוד שבחרת עדיין בבנייה

האתר החדש שלנו עלה לאוויר, ובחודש הקרוב יהיה בהרצה.
מה זה אומר?
שייתכנו כמה תקלות פה ושם, שישנם כמה עמודים שעודם בהקמה, ושאנחנו נשמח למשוב שלך במידה וזיהית שיש מה לשפר! מוזמן/ת לכתוב לנו בטופס בתחתית העמוד או להמשיך לשוטט וליהנות ממגוון התכנים שכבר זמינים עבורך.

אנחנו משתמשים בעוגיות וטכנולוגיות דומות כדי להבטיח שניתן לך את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו