ניוזלטר
צרו קשר

מידע כללי למתעניינים בגיור

גיור מסורתי

גיור ישראלי

 

המכון לגיור של התנועה המסורתית וכנסת הרבנים בישראל שמח להעניק הזדמנות ייחודית להצטרף לעם היהודי באופן הלכתי, משמעותי, מתוך מתינות דתית ובמסגרת המתאימה לחברה המודרנית בישראל.

המתגיירים יערכו היכרות מעמיקה, אינטלקטואלית וממשית עם המסורת, המצוות והתרבות היהודית.

אנו מכבדים את המבקשים להצטרף בכנות לעם היהודי, מלווים כל אחת ואחד מהמועמדים באופן אישי וברגישות, עם אוזן קשבת ומתוך רעות, עד להשתלבותם בעם ישראל ובמסגרת קהילתית מסורתית.

תהליך הגיור נמשך כשנה. השיעורים הפורמאליים מתקיימים במסגרת פגישה שבועית בהנחיית רב/ה או מורה בכיר/ה מסגל התנועה המסורתית.

השיעורים נערכים ברחבי הארץ, בדרך כלל בקבוצות, ומתקיימים בשפות שונות: עברית, אנגלית, ספרדית, רוסית, צרפתית, פורטוגלית ועוד

תוכנית הלימודים כוללת לימודי ההיסטוריה של עם ישראל, דעות וערכים יהודיים, קיום מצוות, אורח חיים יהודי, מעגל החיים היהודי, מועדי ישראל ועוד.

כחלק מחוויית אורח החיים היהודי המתגיירים מוזמנים להשתתף בשבתונים ייחודיים המתוכננים עבורם, כמו גם בתפילות ובפעילויות שונות של קהילות התנועה המסורתית בארץ.

בסיום הקורס יתייצבו המתגיירים בפני שלושה רבנים מן התנועה המסורתית (בית דין), אשר יעריכו את מידת הנכונות והמוכנות של כל אחת ואחד להצטרף לעם היהודי, במסגרת אורח החיים היהודי ומצוותיו.

התהליך יסתיים בטבילה במקווה, המהווה טקס יהודי רוחני מיוחד לקראת התחלת חיים חדשים כיהודים. גברים חייבים להגיע לשלב זה לאחר שעברו ברית מילה.

הגרים מקבלים תעודת גיור המאפשרת לשנות את הרישום שלהם במשרד הפנים ל"יהודי". (בסיוע יעוץ משפטי).

 

"זרע ישראל" – יהדות ומדינת ישראל

רבים  מזכאי "חוק השבות" שההלכה אינה מכירה אותם כיהודים, מגיעים הנה עם רצון עז שיכירו בהם כיהודים. רבים מהם מוכנים  לעבור גיור רשמי, אולם ההגבלות שכופה עליהם הרבנות בישראל רבות כל כך, שרק קומץ מבין אלה שרוצים להתגייר מורשים לעשות זאת. כתוצאה מכך דועכים אצלם עם הזמן העניין, המוטיבציה והצורך הדחוף שיכירו ביהדותם.

הגדרת הזהות היהודית עברה שינויים מרחיקי-לכת במהלך אלפיים השנים האחרונות.

הדרישה לקיום ההלכה כתנאי לגיור נותרה כשהייתה.

בגולה, גם כיום ניתן להבין את הרלוונטיות של דרישה להכנה, לימוד, השתתפות בחיי קהילה דתית ועוד, כביטוי פומבי של זהות יהודית ומחויבות מתוך בחירה ליהדות. דין שונה אמור לחול על אלה שעוברים לחיות בישראל לפי חוק השבות, אך אינם נחשבים יהודים על פי ההלכה, אלה שעזבו את מולדתם בכדי לחיות בחברה היחידה בעולם הדוברת עברית, אלה שנכונים לשרת בצבא ההגנה לישראל או לשלוח את ילדיהם לשירות הצבאי, אלה שקיבלו על עצמם את האתגר לחיות בישראל הנמצאת תחת איום מתמיד דווקא בשל היותה מדינה יהודית. לגבי כל אלה, שהצהירו במעשיהם על מחויבותם ליהדות ולמדינת ישראל היהודית יש לחזור למודל החברתי של סביבה יהודית  ובמקרים רבים לדרוש מהם רק לעבור הכנה פשוטה, ברית מילה, וטבילה  לצורך גיור כהלכה.                            

מדובר בכלי הלכתי מוכר היטב בבחינת "עת לעשות ל-ה'"

התאמת הגיור ההלכתי למציאות החדשה בישראל תגדיל את מספר היהודים החיים כאן, תרבה עוד יותר את מספר היהודים העוסקים בלימוד תורה, תעצים את חשיבותה של הזהות היהודית ואת הרלוונטיות שלה עבור אזרחי ישראל ותפחית את מספר הנישואים האסורים על פי ההלכה.   

הכרה בשינוי המהותי שחל בחיים היהודיים במדינת ישראל – תופעה שהעולם לא ידע זה אלפיים שנה – מהווה בהחלט הצדקה לעיצוב מחדש של הגיור ההלכתי. שינוי כזה דרוש הן לחוסנה של הזהות היהודית בישראל והן להגשמת הפוטנציאל הבלתי מנוצל של היכולות היהודיות במדינת היהודים.       

בהתאם לגישה זו, התנועה המסורתית בישראל מזמינה את על אלה הנמצאים בארץ מתוקף "חוק השבות" המעוניינים בהכרת ההלכה ובהכרת מדינת ישראל כיהודים, לפנות אלינו.  

 

גיור קטינים

התנועה המסורתית שמחה לעמוד בקשר עם הורי קטינים ולקיים הליך גיור לפני רצון ההורים, ולאחר שיחה של ההורים עם נציגי בית הדין של התנועה המסורתית.

במקרה של גיור האם, ילדי המשפחה רשאים להגיע ולקיים גם הם את בית הדין לגיור.

במקרה של גיור קטינים ללא גיור אם (אימוץ, פונקדקאות, גיור קטין בלי גיור האם) לאחר קיום שיחה עם נציגי בית הדין וחתימה על הצהרה נערכת הטבילה במקווה ובית הדין לגיור, בנוכחות ההורים.

 

תנאי קבלה:

  • מספר תעודת זהות ישראלית.
  • ראיון ראשוני עם רב/ה או מורה בכיר/ה מסגל התנועה המסורתית.
  •  תשלום אגרת גיור.

ניתן לשלם בהמחאות או בכרטיס אשראי (ניתן לחלק את התשלום לתשלומים).

תשלום עבור השתתפות בשבתונים ייגבה בנפרד.

קיימת אפשרות לקבל הנחות לפי הצורך.

 

 

חשוב לדעת:

  • התנועה המסורתית מסייעת למועמדים, במידת הצורך, בתשלום חלקי של עלות ברית המילה.
  • מדינת ישראל מכירה בגיור המסורתי ומאפשרת לגרים להירשם כיהודים במשרד הפנים. הרבנות הראשית, שהיא אורתודוקסית, אינה מכירה בגיור המסורתי.
  • שינוי הרישום במשרד הפנים מחייב תשלום אגרת בית המשפט.

 

ליתר מידע:

sandra@masorti.org.il

02-5658010

 

"ואהבתם את הגר" (דברים י', י"ט)

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ