״ משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים...״

מהי התנועה המסורתית

יהדות שוויונית-הלכתית

התנועה המסורתית בישראל מאגדת ארגונים שונים ברוח היהדות המסורתית-קונסרבטיבית, וכן למעלה מ-90 מניינים שוויוניים וקהילות ברחבי הארץ וארגון הנוער נוע"ם. התנועה מספקת שירותי דת שוויוניים-הלכתיים לציבור הישראלי סביב מעגל השנה היהודי ושלל טקסי מעגל החיים, ופועלת לחזק פלורליזם יהודי במרחב הציבורי. בראש התנועה עומדת כיום רקפת גינסברג.

רקע עלינו

"משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים" אבות א:א

התנועה המסורתית הינה חלק מהזרם היהודי-קונסרבטיבי בארה"ב, אשר התפתח במאה ה-19 במטרה למצוא שביל זהב בין אלו שדגלו בשמרנות אבסולוטית ("חדש אסור מן התורה") לבין אלו שהוסיפו שינויים מרחיקי לכת בהלכה עד כדי ערעור יסודותיה. כתנועת אמצע דתית-פלורליסטית, התנועה המסורתית מקדמת יהדות הלכתית וגורסת כי יש להתחשב בפסיקה ההלכתית גם בנסיבות הזמן והמקום המשתנות, כפי שעשו חכמי ישראל לאורך כל הדורות. דוגמא טובה לכך היא שוויון מגדרי בתפילה. בעידן המודרני בו נשים נושאות בתפקידי הובלה ומנהיגות, ניתן למצוא הצדקה הלכתית להובלתן גם במרחב התפילה. לכן בקהילותינו מתקיים שוויון מלא בין נשים לגברים, גם בתפקידים אותם הם ממלאים.

התנועה המסורתית על קהילותיה וחבריה בארץ והעולם מהווה כיום הזרם השני בגודלו בעולם היהודי. דמויות בולטות בהגות המסורתית-קונסרבטיבית הם הרב אברהם יהושע השל, הרב שניאור זלמן שכטר, והרב זכריה פרנקל.

איך אומרים אצלנו? בואו כמו שאתם/ן​

חברי וחברות התנועה המסורתית מקבלים ברוחב לב אורחים ומתפללים חדשים, וגם אתם מוזמנים למצוא קהילה בסביבת ביתכם ולחגוג עם המשפחה את מעגל החיים היהודי, להתפלל בשבתות ובחגים, או להעמיק בלימוד.

פעילות מרכזית - התנועה המסורתית

קהילות עמוד השדרה של התנועה המסורתית, כ-90 קהילות ומניינים שוויוניים ברחבי הארץ מקיימים תפילות ואירועים לאורך כל מעגל השנה היהודי, מארחים טקסי בר ובת מצווה וחתונות, ומזמינים אתכם להצטרף!

כותל המשפחות השוויוני בחלק הדרומי של  הכותל המערבי, מעל הרחוב ההרודיאני שוכנת "עזרת ישראל", רחבה המשמשת משפחות אשר מגיעות במיוחד להתפלל לחגוג בר ובת מצווה יחד, כל המשפחה, ללא הפרדה מגדרית.

אדרבא – תוכנית הפועלת בשיתוף עם בתי ספר לחינוך מיוחד, ומעניקה לקבוצות תלמידים על הרצף האוטסיסטי השראה יהודית במסגרת שיעורים המותאמים לצרכיהם. בסיום התוכנית מתקיים טקס בני ובנות מצווה מרגש באחת מקהילותינו. התוכנית פועלת מעל 30 שנה בכ-40 בתי הספר ברחבי הארץ מנהריה ועד באר שבע, ומגיעה לכ-100 תלמידים בגיל המצוות מידי שנה. 

ארגון הנוער נוע"ם (כולל גרעיני נח"ל ושנת שירות) – ארגון הנוער של התנועה המסורתית הפועלת מעל 40 שנה ברחבי ישראל. התנועה מקדמת ערכים של אחריות, זהות יהודית, אזרחות פעילה ומעורבות, לקידום חברה יהודית, שוויונית ודמוקרטית בישראל. 

שירותי דת מסורתיים וטקסי מעגל החייםהתנועה המסורתית מספקת שירותי דת הלכתיים לכל טקסי מעגל החיים היהודי, ברוח שוויונית ומכילה אשר שומרת ומקדשת את מסורת העם. החל מברית, פדיון הבן, זבד הבת, לימודי בר/ת מצווה ועלייה לתורה, טקסי חתונה, הליכי גיור וליווי בנושאי קבורה ואבלות – אצלנו תקבלו יחס אישי ומכבד לכל הבריות.

הכירו את אגפי התנועה
מסורת ופלורליזם במרחב הציבורי

כתנועת מרכז החותרת למצוא את שביל הזהב, התנועה המסורתית היא ארגון א-מפלגתי, המאגדת אנשים מרקעים שונים עם ומגוון דעות חברתיות ופוליטיות. אחת ממטרותינו המרכזיות הינה לקדם דיאלוג מפרה ומגשר בתוך החברה הישראלית, וביתר שאת מאז פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל'.

החל מהשבוע של ה-7 באוקטובר התנועה המסורתית מקיימת בכיכר החטופים בת"א מידי יום מעגלי תפילה ושירה, כדרך להביע תמיכה מתמשכת במשפחות החטופים והחטופות, וכדי לחזק את רוחם של מבקרי הכיכר מהארץ ומהעולם. קראו עוד

על רקע הוויכוחים סביב תפילות במרחב הציבורי, הציעה התנועה המסורתית אלטרנטיבה מעשית ושקטה בדמות תפילת נעילה שיווינית בכיכר דיזינגוף שסחפה מאות רבות של ישראלים. 

בשנת 2021 נפגשה מנכ"לית התנועה המסורתית, רקפת גינסברג, עם הרב אליעזר מלמד בביתו בהר ברכה לאור המהומות בכותל במערבי ב-ט' באב וכחצי שנה לאחר מכן התקיים מפגש נוסף בהשתתפות ראש התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב, הרב ג'ייקוב בלומנטל.

ארגונים ועמיתים
שותפים ותומכים

הלכה למעשה: גיוס חרדים ובני תורה

זה שנים רבות, ובייחוד במהלך המלחמה בעזה ובגבול הצפוני בתשעת החודשים האחרונים, יש ויכוח סוער בכנסת ובציבור לגבי “גיוס בחורי ישיבות” לצה”ל. המנהיגות החרדית טוענים שאסור לגייס בחורי ישיבה ש”תורתם אומנותם”, שהם מגנים על מדינת ישראל דרך לימודם, ושעדיף לרדת לחו”ל מלשרת בצה”ל. מה אומרת ההלכה בנידון?

משמעות 'זמן מתן תורתנו'

למה 'זמן מתן תורתנו', ולא 'זמן קבלת תורתנו'? בתפילות של שתי הרגלים האחרות, כותרות המשנה מתייחסות ישירות אלינו: פסח הוא זמן חרותנו וסוכות הוא זמן שמחתנו. אם כן, האם בשבועות כותרת המשנה לא אמורה להיות זמן קבלת תורתנו?

מהו המסר של פורים בימינו?

נהר שוצף של צבעים בוהקים, קולות וצלילים, הדר ופאר, עשרות מדינות המלך, מאות ימי המשתאות; חור כרפס ותכלת, אחוז בחבלי בוץ וארגמן מסתחררים לפנינו בעלילה נפתלת, שכמו רכבת הרים תלולה הופכת את העלילה מקצה אל קצה, מראשית המגילה ועד אחריתה.

"נֵס לֹא קָרָה לָנוּ – פַּךְ שֶׁמֶן לֹא מָצָאנוּ"

בתרבות הישראלית אנו מייחסים חשיבות תרבותית גדולה לגבורת המכבים, 'כוכבי' סיפור חנוכה. מכבי היא בירה והיא קבוצת ספורט ויש לנו אפילו את המכביה. התנועה החילונית ציונית בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 חיפשו בהיסטוריה היהודית מנהגים שכוחם התבטא בכוח פיזי ולא (או לא רק) באינטליגנציה גבוהה. כאלה שהישגיהם החשובים אמנם מתועדים בספרים, אך לא היו מוגבלים לשפה הכתובה.

תפריט נגישות

חיפוש...

העמוד שבחרת עדיין בבנייה

האתר החדש שלנו עלה לאוויר, ובחודש הקרוב יהיה בהרצה.
מה זה אומר?
שייתכנו כמה תקלות פה ושם, שישנם כמה עמודים שעודם בהקמה, ושאנחנו נשמח למשוב שלך במידה וזיהית שיש מה לשפר! מוזמן/ת לכתוב לנו בטופס בתחתית העמוד או להמשיך לשוטט וליהנות ממגוון התכנים שכבר זמינים עבורך.

אנחנו משתמשים בעוגיות וטכנולוגיות דומות כדי להבטיח שניתן לך את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו