ניוזלטר
צרו קשר

דבר תורה לחודש אלול // הרב ארני בן-דור

זה לא קורה הרבה אבל זה כן קרה לי בט"ו באב כאשר נהגתי בשעה 14:00 ולשמחתי היתה לי את ההזדמנות להקשיב לתוכנית הרדיו המצויינת "רגעי קסם". בתוכנית משמיעים שירים "ישנים ואהובים" (חשוב לציין שכאשר שמעתי את השירים הללו בפעם הראשונה, הם לא היו כל כך ישנים).  באותה תוכנית בט"ו באב העורך הקדיש את כל השירים לשירי אהבה, כמובן. בין הזמרים השמיעו את נט קינק קול, פאול אנקה, וגדולים אחרים משנות ה50, 60 ו-70. באמת, היו אלה רגעי קסם.

המסורת שלנו מלמדת אותנו לא לסמוך על קוסמות וניסים – או על שירים "ישנים ואהובים". משל מורדני  מספר על בחורה שהולכת עם שלושת החברים שלה ועם כלבתה לעיר הנברקת (Emerald City).

מפני שהם זקוקים בדחיפות לעזרת הקוסם (אתם איתי?), הם הולכים ויוצאים בדרכם לארמון. הדרך ארוכה ומפרכת (ויש מכשיפה שרודפת אחריהם) אך הם אינם מתייאשים, הם מבינים שכאשר יזכו ויגיעו אל הקוסם - יזכו לישועה גדולה. לאחר מאמצים והליכה ממושכת, יכולים הם כבר לראות באופק את ארמון הקוסם הגדול והמפואר. שמחה גדולה ממלאת את לבם.

והנה, סוף כל סוף, מגיעים אותם אנשים אל שער הארמון ומבקשים להיכנס לתוכו, אך אבוי, שומר הארמון מונע את כניסתם, עד שיתברר האם יש סיבה מוצדקת שתצדיק את כניסתם אל הפלטרין. האנשים עומדים בשער הארמון ומתחננים על נפשם. הם מנסים לדבר על לבו של שומר השער, מספרים על הדרך הארוכה אותה עשו, על המכשולים אותם נאלצו לעבור, ועל כך שרק הקוסם יוכל לגאול אותם. השומר מברר את מצבם ולבסוף הקוסם בוחן ומאשר כניסתם.

כך בדיוק נראית שנתו של כל יהודי. בכל השנה, בכדי לקבל את ישועת מלך מלכי המלכים, צריך הוא להתאמץ להתייגע ולהתחנן. בכל השנה כולה תחינתו של האדם נעצרת פעמים רבות בדרכה אל מלך העולם. כל תחינה ובקשה הינה צעד נוסף בדרך לפתיחת השערים עד קבלתה,

 

אומנם, חודש אלול, הינו חודש עוצמתי וגדול מאין כמותו, והוא היחיד בשנה בו אין אנו צריכים לבוא אל המלך בכדי להיוושע, כי המלך בכבודו ובעצמו "יורד אל העם" כדי לראות ולהאזין לקול תחנונינו ובקשותינו.

 

כך הוא חודש אלול שראשי תיבותיו הם – אני לדודי ודודי לי. זאת אומרת, שבחודש יחיד ומיוחד זה, מלך מלכי המלכים נמצא "ומתהלך" בינינו, מקשיב ורואה את כל בקשותינו, ואין אנו צריכים כל מאמץ בכדי להגיע אליו, על כך נאמר שהקב"ה הוא מלך עניו, שמוחל הוא על כבודו, ויורד אלינו, האנשים הפשוטים, בכדי לחבוק ולהושיע אותנו.

 

אם כן, בימים גדולים אלה, מצווה כל אדם לפתוח את לבו ולמחול על כבודו כמו מלך מלכי המלכים אבל לא רק לקב"ה אלא גם לחברו. המילים  אני לדודי ודודי לי אינן מילים המתייחסות לקב"ה בלבד אלא מלמדות אותנו גם להתייחס לעמינו ולשכנינו בכבוד ברגש ובדרך ארץ.

בחודש זה השערים פתוחים וכך גם אנחנו חייבים לפתוח לבבינו. עלינו לנצל את הזמן הקצר אבל המקודש הזה, למצוא דרכים לאהוב, לעשות מעשים טובים, ומעשי חסד וצדקה. רק כך שירי האהבה שמשמיעים ברדיו יהיו אמיתיים ובדרכם נזכה להגיע אל יום הדין הגדול והנורא עם זכויות וסנגורים רבים.

 

חודש טוב

הרב ארני בן-דור

קהילת "יער רמות", ירושלים

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ