תכנית בר מצווה

תכנית בר/בת מצווה של קהילת ואהבת

 

ברוכים הבאים לתכנית בני ובנות מצווה של ואהבת.


קהילת ואהבת שמה לה למטרה לייצר חוויה יהודית פתוחה, חיובית ומהנה, של לימוד מושגי יסוד מהמסורת היהודית, כלים מעשיים להתמצאות בבית הכנסת, וההכנה הדרושה לעלייה לתורה.

בסיום תהליך ההכנה מתקיים טקס עלייה לתורה מרגש, מסורתי, שוויוני ומשפחתי. בהנחיית הרב אלישע וולפין.


תכנית ההכנה לעלייה לתורה כוללת:

 

• חוג חוויתי בן 10 מפגשים, מתוכם שני מפגשים יחד עם ההורים
• לימוד יסודות טעמי המקרא
• ליווי והנחיה בכתיבת דרשה
• שיעור וטקס הנחת תפילין
הכנה אישית ומקפת לקראת העלייה לתורה
• טקס עלייה תורה חוויתי, שוויוני ומסורתי

 

מנחי התכנית: הרב אלישע וולפין, ורכזת התוכנית אביבה פרידברג

 

התכנית
מהלך התכנית


התכנית כוללת 10 מפגשים קבוצתיים (של שעה וחצי כל אחד) המחולקים לשני חלקים: בחלק הראשון (כשעה) נושאים שונים ביהדות כמו סידור התפילה, תשמישי קדושה, לוח השנה העברי, מעגל החיים, פרשה, הפטרה, ערכים יהודיים ועוד. בחלק השני (כחצי שעה) לימוד של טעמי המקרא והכנה לעלייה לתורה. הלימוד נעשה באופן חוויתי בהנחיית הרב אלישע וולפין ורכזת התוכנית, אביבה פרידברג.

 

הנושאים הנלמדים בחוג:

 

מפגש פתיחה - יחד עם ההורים – על משמעות הטלית
אודות הפרשה שלי
מושגי יסוד (1): פרשה, הפטרה, עלייה לתורה
מושגי יסוד (2): פרשה, הפטרה, עלייה לתורה
כתיבת דרשה
ארון הספרים היהודי
סידור התפילה
דילמות מוסריות
ערכים: מהי המצווה שלי
מפגש סיום - יחד עם ההורים - משמעות התפילין וטקס הנחת תפילין משותף
 

תהליך ההכנה לבני ובנות המצווה

 

א. קביעת תאריך לטקס העלייה לתורה:
כדי לבחור את התאריך הרצוי לכם ביותר, יש לתאם מועד עם אביבה כמה שיותר מוקדם. המועד נקבע על בסיס תאריך פנוי (מועד העלייה לתורה יכול לחול גם אחרי תאריך יום ההולדת!).

 

ב. פגישת היכרות עם אביבה, רכזת תכנית בר/בת המצווה:

בפגישה זו מוצגת למשפחה מבנה התכנית ואפשרויות שונות לקיום הטקס. אם לא התקיימה פגישת היכרות לפני תחילת החוג, ניתן לקיימה גם במהלך החוג.


ג. לימוד טעמי המקרא:
במפגשים השבועיים של החוג הקבוצה לומדת יחד את כל טעמי המקרא. כחודש וחצי לפני מועד העלייה לתורה, כל נער/ה מקבל/ת את הפרשה האישית שלו/ה, יחד עם קבצי קול, והנחיות מדויקות איך ללמוד אותה. לוקח בין שבועיים לשלושה שבועות ללמוד את הקריאה. אביבה, שמלמדת את נושא טעמי המקרא בחוג, עוקבת ומלווה כל אחד ואחת בתהליך הלימוד, עוזרת ותומכת לפי הצורך האישי והקצב של כל נער/ה.

 

ד. כתיבת דרשה:
אנחנו מעודדים את כל הנערים/ות לכתוב דרשה אישית אותה הוא/היא יקראו בטקס, אך זאת אינה חובה. מפגש אחד בחוג מוקדש לנושא הדרשה ובסופו מקבלים דפי הנחיה לכתיבת דרשה, כולל פירוט אתרים המתאימים לבני נוער. אנו נתאם לכל משפחה פגישה אישית של שעה עם אלישע, לצורך חשיבה משותפת ועזרה בכתיבת הדרשה. אנו ממליצים להתחיל את תהליך כתיבת הדרשה כחודש לפני העלייה לתורה.


ה. הנחת תפילין:
המפגש האחרון של החוג מוקדש להנחת תפילין. זהו מפגש משותף עם ההורים, ובמפגש זה לומדים על התפילין ובסופו כל אחד מניח תפילין תוך כדי הנחייתו והדרכתו של אלישע.


ו. חזרה כללית:

מספר ימים לפני מועד העלייה לתורה, תתקיים חזרה כללית עם אביבה. בחזרה זו הנער/ה, יחד עם המשפחה, עוברים על כל חלקי הטקס. זה הזמן להחליט מי הם העולים לתורה, ואת מי עוד יש לכבד ולהזכיר במהלך הטקס.

 

ז. טקס עלייה לתורה:
בסיום תהליך ההכנה מתקיים טקס עלייה לתורה מרגש, מסורתי, שוויוני ומשפחתי. הטקס כולל שירים מסידור התפילה, קריאה בתורה, ברכות אישיות ודרשה. את הטקס מנחה הרב אלישע וולפין. הטקס יכול להתקיים בימי שני וחמישי עד שעת השקיעה – פרטים בהרחבה אצל אביבה.

 

 

עלות התכנית היא 2,180 ₪.  עלות זו כוללת את הלימוד בחוג, ההכנה לעלייה לתורה, הטקס וחברות שנתית מסובסדת לקהילה המקנה הנחות לאירועי הקהילה. ישנה תוספת של 500 ש"ח עבור טקס  שמתקיים מחוץ לקהילת ואהבת.

 

תהליך פרטני:
למרות שהחוג מאוד חווייתי ומשמעותי, במקרה הצורך קיימת גם אפשרות לעבור תהליך פרטני עם אביבה. לפרטים מלאים, מומלץ ליצור איתה קשר ישירות 050-4806400

 

בשם קהילת ואהבת אנחנו מאחלים לכם תהליך הכנה מהנה ומעשיר, טקס מרגש ומשמעותי וזיכרון יהודי טוב לשנים הבאות.

 

אנו נשמח לענות על שאלות במהלך כל תהליך הלימוד:
באמצעות מייל: veahavta.bm@gmail.com, או טל' לאביבה: 050-4806400

התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) היא זרם ביהדות המשלב נאמנות למסורת היהודית ולהלכה לצד פתיחות לעולם המודרני ולתרבות דמוקרטית-הומניסטית. היהדות המסורתית רואה בהלכה מכלול דינאמי ומתפתח של ערכים המתאים עצמו לתנאי המקום ולנסיבות המשתנות מדור לדור.
צרו קשר עם הקהילה
דג כדגכ
השמורה 1, זכרון יעקב | טלפון: 04-6291180