ניוזלטר
צרו קשר

כאיש אחד בלב אחד - דבר תורה לחודש אלול, הרב ברי שלזינגר

אלול הוא החודש האחרון בלוח השנה היהודי והחודש השישי, לפני מניין החודשים המתחילים להמנות בניסן. נהוג לכנות את אלול "חודש התשובה", ו"חודש הרחמים והסליחות".

בספרו החשוב "נכנסים אל תוך הימים הנוראים", הרב ראובן המר ז"ל, הסביר "שחשיבותו המיוחדת של חודש אלול לא מוזכרת בתנ"ך ולא בספרות חז"ל, אבל, במהלך האלף הראשון לספירה, העולם היהודי הנהיגו  מנהגים שונים שקיימו דוקא בחודש הזה, ובכך קבעו שחודש  אלול  יוקדש להכנה לימים הנוראים.  מכיוון שימי ראש השנה ויום כיפור חשובים ומשמעותים  הם  דורשים מידה מיוחדת של מוכנות. לכן, אנו נקראים  להיכנס  לעונת החגים באופן מאד מחושב,  ... כמו שכתב המהר"יל,'כל ימי אלול ישב כל אדם קודם סעודתו וקודם שנתו וישתומם על עצמו ויפשפש במעשיו להתוודות עליהם'. 

לפי המסורת היהודית שם החודש  מתאים באופן סמלי לעונת החגים.  ראשי התיבות של המילים בפסוק: "אני לדודי ודודי לי" (שיר השירים ו', ג'), הם א-ל-ו-ל. מתוך אמונה שאלהים הוא ה"דוד" האוהב, חז"ל סברו שפסוק זה מתאר את קשרי האהבה והקירבה השרויים בין ה' לבין עם ישראל. ימי אלול מאפשרים לנו לקחת את הזמן הנחוץ וליצור את תחושת הקירבה לאלהים, תחושה אשר תסייע בידינו לגשת לימים הנוראים, מוכנים לקבל את הדין האלוהי לא מתוך פחד אלא מתוך אהבה."

כידוע, אנחנו בעיצומם של ימים טרום הבחירות, תקופה שלא תמיד מאופיינת על ידי הרבה אחוה אהבה רעות ופיוס. לכן, עלינו לתת לקול השופר המושמע בימי אלול להניע אותנו להשתתף באופן פעיל בתהליך הבחירות מתוך קירבה איש לרעהו, ומתוך כבוד לדעות מנוגדות, ולזכור  שבתאריך ח"י בספטמבר, אנו נמשיך לחיות "כאיש אחד בלב אחד" במדינת ישראל.

 

חודש טוב

הרב ברי שלזינגר

רב קהילת 'תורת חיים' בהרצליה

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ