ניוזלטר
צרו קשר

הקהילה המסורתית רעננה עמיתי בביקור בקהילה המסורתית בברלין

במטוס אל על בשם "רעננה" נחתה בסוף מאי משלחת המונה 21 חברים וחברות מהקהילה המסורתית רעננה עמיתי לביקור בן ארבעה ימים בקהילה הקונסרבטיבית בברלין. בסיור "שבת יחד בברלין" השתתפו גם רב הקהילה גוסטבו גרינצוויג ויו״ר הקהילה מוריץ קליינמן. מכיוון שהיה זה הביקור הראשון מסוגו במסגרת תוכנית "רב שיח" של התנועה המסורתית, יחסו כולם חשיבות רבה ועל כן הביקור תוכנן בקפידה רבה ומחשבה על כל פרט.

המיפגש בקבלת שבת ושבת עם רבת הקהילה גיסה אדרברג וחברי קהילתה יחד עם אורחים נוספים מחו״ל היה משמעותי ומרגש במיוחד. הרב גוסטבו והרבה גיסה חלקו עם חברי הקהילה, בקבוצות דיון ניפרדות, מיפגש שיח מרתק. הועלו סוגיות ודילמות, בין היתר, לאתגרים העומדים בהתמודדות של מנהיגי הקהילות בעולם משתנה.

לתכנית הביקור, שולב גם סיור רגלי מרתק שהודרך על ידי פרופסור ניל אדרברג, אישהּ של הרבה גיסה, בין מבנים ומוסדות על ציר ההיסטוריה של יהודי ברלין ובתוך כך נפעמנו ממבנה בית הכנסת באוריינברוגר סטרסה בו התארחנו. ניכר עד כמה היה מפואר והקהילה עושה מאמץ בשיפוצו והחזרת הדרו. כיפת מבנה בית הכנסת בולטת ביופיה ובמראה ובכך מדגישה את נצחון הרוח היהודית לעומת כוחות האופל שכוונו לחיסול העם היהודי.

בסיורים מודרכים נוספים בעיר, כולל באנדרטה לשואה, המוזיאון היהודי ומקומות נוספים בעיר, נסקרו אלה בפן ההיסטורי בצורה גלוייה, שקופה ומלמדת. באופן מקרי, נקלעה המשלחת להפגנות ענק שהיו בעיר בעד ונגד הנושאים הבוערים שעל הפרק בגרמניה. גם זה המחיש לנו את עוצמת הדמוקרטיה והשינוי הטוטאלי שעבר העם הגרמני.

למדנו כי הגברת הזיקה בין הקהילות בישראל לבין הקהילות הקונסרבטיביות בתפוצה הינה רבת חשיבות גם לצורך העצמת מקומה ומעמדה של הקהילה הקונסרבטיבית בישראל.

למדנו גם כי קהילותינו יכולות ללמוד האחת מן השניה ובכך להפרות את את השיח היהודי על תרבותו וגווניו.

כיום, ישראל על קהילותיה, יכולה ליצור חיבורים ובהם ערך מוסף לשיתופי פעולה במישורים שונים.

היתה שביעות רצון רבה מביקור זה ואנו רואים בכך פריצת דרך להמשך יוזמות נוספות בהקשר זה.

 

(נכתב על ידי יו"ר הקהילה מוריץ קליינמן)

לאלבום המלא מהטיול לחצו כאן

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ