ניוזלטר
צרו קשר

הכנסת ספר תורה קטן לילדים גדולים מהחיים

השנה חגגה תכנית בר/בת מצווה לילד המיוחד עשרים שנות קיום. התכנית החלוצית מאפשרת לנערים ונערות בעלי מוגבלויות לקיים טקס בר או בת מצווה משמעותי, לאחר תהליך מקיף ורציני של לימוד והכנה, כמו בני ובנות גילם.

הטקסים הנערכים בקהילות התנועה המסורתית ברחבי הארץ, זימנו אתגר משמעותי לחוגגים, כשספרי התורה היו כבדים מידי עבור הצעירים לנשוא. ולכן החליטו במרכז אדרבא לכתוב ולהכניס ספר תורה מיוחד לכבוד התכנית וחגיגות העשרים לקיומה. ספר התורה שנכתב הוא קטן מימדים וקל לנשיאה- וכך מאפשר לנערות ולנערים את ההזדמנות לשאת אותו ביום חגם. במהלך תהליך כתיבתו בחודשים האחרונים, פגשו תלמידי התוכנית את סופרי הסתם וחמדו על כתיבת סת"ם, והתנסו גם בעצמם בתהליך הכתיבה הייחודי.

בבוקר יום שישי לפני כשבוע התקיים בקהילת "הוד והדר" בכפר סבא טקס הכנסת ספר התורה. בטקס נכחו נשות הצוות והמורות של התכנית לדורותיה, יחד עם חברי קהילה, בוגרי ובוגרות התוכנית ובני משפחותיהם.

לטקס הגיעו גם תמידי בית הספר 'גיל' מתל אביב, 'עמל' חולון ו'סאלד' כפר סבא, שהעשירו את הטקס בשירה מרגשת.

במהלך הטקס נכתבו המילים האחרונות בספר התורה, במעמד קבוצות שונות הקשורות לתכנית, ולאחר מכן התקיימה תהלוכה חגיגת בסיומה הוכנס ספר התורה לארון הקודש.

כתיבתו של ספר התורה התאפשרה תודות לעשרות תורמים ותורמות שסייעו בקמפיין מימון, ותודות לגלוריה ומארק בילר ופרנק ושירלי לואי- לתומכיהם המרכזיים של מרכז אדרבא-מרכז לצעירים ונוער עם מוגבליות שבתוך התנועה המסורתית.

 

הנה דבריו של מארק בילר לכבוד האירוע:

אני מבקש לדבר גם בשם פרנק, שירלי וגלוריה וראשית כל הרשו לי להביע את תודתנו על כך שהענקתם לנו את הזכות להשתתף במצווה משמעותית זו. 

רבותינו מספרים לנו כי כאשר אלוהים צווה על משה ועל יהושע "ועתה כתבו לכם את השירה הזאת", הוא מציין את אחרון תרי"ג (613) המצוות שהתורה מצווה עלינו לקיימן. לכן, זו חייבת להיות מצווה חשובה מאד. אבל מה משמעות הדבר? רבא בגמרא אומר לנו באופן ברור כי כוונת המצווה היא שכל יהודי או יהודייה מצווה לכתוב ספר תורה במהלך חייו/חייה. הרבנים התווכחו במהלך השנים במה בדיוק מדובר, ולבסוף הרמב"ם הסביר כי ניתן לשכור את שירותיו של סופר סת"ם על מנת לבצע את הכתיבה בפועל. כך, במהלך השנים, הפרשנות שניתנה למצווה זו היא שפעם אחת בחיי כל אדם, עליו להשתתף בכתיבה של ספר תורה. 

וזה מה שעשינו יחדיו. כולנו. הסופר הנפלא שלנו. רונן והצוות המסור. המורים המדהימים שלנו, שבכל יום ויום שואבים ממעיינות נפשם סבלנות ואהבה על מנת לעבוד עם ילדנו. וכמובן, מעל הכל, הילדים המיוחדים מאד שלנו. היה זה תענוג וזכות עבור משפחות לואי ובילר לקדם את הפרויקט הזה, וכן לאפשר לכולנו לקיים מצווה עוצמתית זו.

 זו הרוח שהביאה את פרנק, את שירלי, את גלוריה ואותי לאדרבא מלכתחילה. אנו שותפים לאמונה כי הילדי

ם המיוחדים מאד שלנו צריכים, על פי מיטב יכולתם, להיות שותפים לא רק במצוות, אלא בכל היבט של החיים היהודיים. אנחנו מתחילים בבר ובת מצוה כשער המסורתי, ובאמצעות השתת

פות בפעילות נוע"ם  ובהמשך בתכניות למבוגרים צעירים, אנו מציעים מגוון אפשרויות של השתתפות בחיי הקהילות שלנו.

שעה שאנו מקדישים בשמחה את ספר התורה הזה, אנו נושאים תפילה שספר זה יהווה מרכז לאלפי שמחות ושהשמחה שאנו חווים היום תחזור על עצמה פעמים רבות בשנים הבאות

עלינו לטובה. שוב, מזל טוב לכולנו.

 

 I am here representing Frank, Shirley and Gloria and I want first to express our thanks to you for giving us the "zechut" to participate in this very significant mitzvah. The Rabbis tell us that when God tells Moshe and Yehoshua " Ve-atah,  kitvu lachem et hashirah hazot", he is stating  the last one of the "taryag" (613) mitzvot that the Torah commands us to follow. So this must be a critically important mitzvah. But what does it mean? Rava - in the Gemara - definitively tells us that the commandment means that every Jew must write a Torah in his or her lifetime. The Rabbis debated what exactly this means over the centuries, and finally Maimonides explains that one can hire a Sofer to do the actual writing. So over time - the mitzvah has come to mean that once in one's  lifetime one should participate in the wiring of a Sefer Torah.

 

And that is what we have done together. All of us. Our wonderful Sofer. Ronen and his dedicated leadership group. Our incredible teachers, who every day draw on their amazing  wellsprings of patience and love to work with our children. And of course, most of all,  our very special children. So it has been a pleasure and a privilege for the Lowy's and the Bieler's to "enable" this project and  to allow all of us to observe this powerful mitzvah.

 

 It is this spirit that brought Frank, Shirley, Gloria and I  to Adraba to begin with. We share with you a belief that our very special children should to the best of their ability, be allowed to share not just in the mitzvot, but in every aspect of Jewish life. We start with Bar and Bar Mitzvah as the traditional gateway, but through participation in Noam and beyond as young adults, we offer the possibility of lifelong participation in our community. 

 

So as we joyfully dedicate this Sefer torah, we pray that it will be a centerpiece for thousands of smachot to come. And that the joy we feel today will be repeated many, many times in the years to come. Again - Mazal Tov to us all...

 

 צפו בשידור מהטקס:

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ