ניוזלטר
צרו קשר

דבר תורה- נעמי דר

ראשיתו של חודש טבת בימים האחרונים של חנוכה, כשהחנוכיה מתמלאת בנרות  אלו ימים שבהם פרסום הנס בשיאו. החנוכיה דולקת ומפיצה את אורה, ומתוך החלונות נשקפות חנוכיה מוארות במלואן . בשמיים זורח חרמש הירח הדק, וחודש טבת נולד .

 כעשרה ימים לאחר המולד, בעשרה בטבת, חל יום הקדיש הכללי. ממרומי שמחת החנוכה אנו יורדים אל הצום, העצב והאבל של  ראשית החורבן – תחילת המצור על ירושלים., ויום הקדיש הכללי  שמציין את הזיכרון של למתי השואה שיום פטירתם לא נודע. קשה לתאר היפוך גדול מזה- משמחה לעצב, משבח לאבל, מאור לאפלה. שמחת החנוכה נשכחת, והאבל על חורבן בית המקדש, ועל חורבנן של קהילות יהודיות שנכחדו על יושביהן, ממלא את הלב.

חודש טבת מכיל את השמחה והעצב, את חגיגת העצמאות של שלטון יהודי שאפשר את חידוש עבודת בית המקדש עם העצב העמוק על כך שלא השכלנו לשמור על ההזדמנות הזאת, והבאנו על עצמנו חורבן והרס.

חודש טבת הוא חודש של מעברים., של חיבור בין השמחה לעצב, בין המשבר לתקווה לגאולה. שמו של חודש טבת נגזר מהמילה האכדית טביתו –משהו ששוקעים בו. בחודש טבת אנחנו מתבוססים בגשמים ובבוץ ושוקעים בדכדוך האופייני לחורף. האור שהפיצו נרות החנוכה נחלש והולך, אבל לעומת זאת בחוץ האור הולך ומתרבה עם התארכותו של היום. הגשם והבוץ מביאים בעקבותיהם את הפריחה שתעלה אל פני האדמה בחודש שבט, ולאחריו יבוא אדר שמרבים בו בשמחה, ולאחריו ניסן, חודש הגאולה, אייר בסימן העצמאות וסיוון שנתנה בו התורה.  אך בתמוז, אב ואלול אנו צוללים את האבל של החורבן ושדיפות הקיץ. אותו חורבן שהתחיל בעשרה בטבת עם תחילת המצור על ירושלים.

 חודש טבת, מעביר אותנו מנס חנוכה לחורבן שבא עלינו בעקבות הסכסוכים הפנימיים שהתגלעו בשלטון החשמונאי , אך הוא מעביר אותנו  מהבוץ והגשם לפריחה, והוא מרמז על ניצני הפריחה והגאולה שיבואו אחריו. , כמו על ניצני הפורענות של הקיץ.  זהו חודש שבו אנו שוקעים רק על מנת לעלות שוב לפריחה, שמחה, גאולה, עצמאות ותורה. אך הוא מרמז גם על הפורענות הממשמשת ובאה לאחר העלייה. יש בו מתקוות הגאולה אך גם מסכנת החורבן ועצב האובדן. כך משתלבים בחודש אחד מחזור השנה כולה על עליותיה ומורדותיה, ואולי זוהי תמצית חיינו במקום הזה: התבוססות בבוץ שאחריה באה פריחה, שמחה ואור בבית ולאחריה אור הולך וגובר מחוצה לו, סכנת הפורענות ותקוות הגאולה.

מי ייתן והחודש הזה יתחדש עלינו לטובה ולברכה שהוא מביא איתו, ונזכור כי  קצה הירידה מסמן לנו את ראשיתה של העלייה וההתחדשות, שתבוא עלינו ועל כל עם ישראל במהרה בימינו.

 

חודש טוב!

ד"ר נעמי דר

מ"מ רב קהילת "חול ימים" בחולון

תלמידה בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ