ניוזלטר
צרו קשר

הרב ארווין בירנבאום ז"ל. 1929-2022

החודש הלך לעולמו הרב ארווין בירנבאום, מחלוצי התנועה המסורתית בישראל.


הרב פרופ' בירנבאום, שורד שואה, נולד בבשנת 1929 בקושיצה צ'כוסלובקיה. את נעוריו עבר במחבוא כשהוא מסתתר מאיימת הנאצים ובגיל 15 ברח לבודפשט והצטרף למחתרת. לאחר מלחמת העולם ולאחר שנסיונותיו להגיע לארץ באוניית ה"אקסודוס" לא צלחו הוא הגיע לארה"ב שם חי מעל שני עשורים, נישא להדסה, הביא לעולם שלושה בנים והוסמך לרבנות בבית המדרש לרבנים בארה"ב (JTS).
בשנת 1970 זכה להגשים את חלומו ולעלות לישראל עם משפחתו.
בשנת 1970 עלה לישראל עם רעייתו ושלושת בניו והתיישב בשדה בוקר בבית הספר הפנימייתי שם ניהל את הנתיב הקליטתי. מאז שנת 1978 מתגוררת המשפחה בנתניה שם שימש במשך 20 שנה כרב קהילת "בית ישראל"בעיר.

עם נפילת מסך הברזל בשנת 89 יזם הרב בירנבאום הקמת בית מדרש למורים יהודים בבודפשט ובמשך שנים שימש כמנהלו, ובשנת 2000 ייסד את וקהילת 'שערים נתניה', התומכת בקליטת עולים מברית המועצות בארץ.
מיום הגיעו הוא פעל בהתנדבות ובמסגרת עבודתו לקליטת עולים ושיפור מצבם של עולים בישראל, מכל ארצות מוצאם, על פועלו בתחום זה, זכה באות 'מגן שר הרווחה' להתנדבות.

לפני ארבע שנים זכה באות 'עשה לך רב' באירוע הארבעים לתנועה המסורתית. לקראת האירוע כתב הרב בירנבאום:
"בתקופה שבין שנת 1450 לשנת 1800 , יותר מ 200,000- מכשפות עונו, נתלו, נטבחו, ונשרפו בעולם המערבי. ביניהן האמא הזקנה והשברירית של יוהן קפלר, האסטרונום המצטיין של אותה תקופה, שהואשמה בייבוש החלב של פרת השכנה באמצעי כישוף. שלוש שנים יקרות לקח לקפלר עד שהצליח להציל את אמו. באותה תקופה קרובה לגירוש האכזרי של יהודי ספרד ופורטוגל, היהודים בעיר פוזנן בגרמניה הואשמו בחילול "לחם הקודש" של כנסיית הדומיניקנים. הרב ושלושה-עשר מנהיגים של הקהילה נצלו חיים (שים לב: נצלו באש ולא "סתם" נשרפו), ועונש כספי שנתי כבד הוטל על הקהילה, כך שבמשך שלוש-מאות השנים הבאות היה עליהם לשלם לכנסייה הדומיניקנית. בימינו הפך הכישוף בארצות מערב לאומנות נשכחת, אך יהודים המשיכו להישרף בסיטונאות עד היום.
ולכן החלום הראשון והראשי שלי הוא שהאנושות תלמד לקבל את היהודים כבני אדם; לא יותר שפלים ובזויים ממכשפות, או מתלמידי השטן. יש לי כרגע שני נכדים בצבא, ובשנה הבאה יהיו לי ארבעה. האם עלינו להיות מושא לשנאה יותר מתושבי ניו זילנד, או תושבי אנדורה, רק משום שאנו יהודים משורשי שרה ואברהם, תושבי ישראל?
בימים גורליים אלה של תולדות עמנו, כשמאיימים עלינו כוחות מושחתים שמטרתם להשמיד אותנו, אנו שואפים ומתפללים לאחדות פנימית, הבנה מחוץ, חזון ברור של מנהיגינו, אומץ והחלטיות, בעד ביטחון יקירינו ביישובים ובכבישים. הנטייה בעולם היא לתמוך בקיצוניות ובקוטביות. אנחנו, התומכים בתנועה המסורתית, חייבים להחזיק באומץ ובלי יאוש באמונתנו השלמה שהזמן לסובלנות ולפתיחות הדעת יבוא במהרה, כשהיהודים ילמדו לחיות בידידות אמתית בינם ובין עצמם ובשלום עם שכנינו ועם כל העולם."

 

יהי זכרו ברוך.

 

צפו: הרב בירנבאום ז"ל מספר את סיפור חייו באירוע שהתקיים בנתניה ב 2017

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ