דבר תורה לחודש אייר

לו הייתי שואל אותך מהו התאריך החשוב ביותר בחודש אייר היית ודאי עונה: ״ה׳ באייר יום העצמאות״.

אבל אם היית חי/ה בתקופת המקרא ייתכן ותשובתך היתה ט״ז באייר שכן, על פי הכתוב בספר שמות פרק ט״ז, זה היה היום הראשון בו ירד המן.

ואילו היית חי/ה בזמן יציאת מצריים אולי השאלה החשובה שמשה רבנו היה נשאל היא האם היתה הזדמנות נוספת לקיים את מצוות קרבן הפסח אם לא היתה באפשרותך לקיימה במועדה בליל חג הפסח. ואז התאריך החשוב היה כנראה י״ד באייר בו משה רבנו מתיר במקרים מסוימים לקיים את המצווה ב״מועד ב׳״ - פסח שני בי״ד באייר.

ולו הייתי שואל אותך שאלה זו בתקופת רבי עקיבא היית כנראה עונה שהיום הכי חשוב עבורי בחודש אייר הוא דוקא ל״ג בעומר שהרי ביום זה נעצרה המגיפה. ואפילו כיום, אם היית בוחר/בוחרת להינשא בראש חודש או החל מל״ג בעומר ואילך יום חתונתך בחודש אייר היה היום החשוב והמשמעותי בחייך. ללא ספק, חודש אייר משופע בימים מיוחדים ומשמעותיים. בחודש אייר אנו מצווים לקיים בכל יום מימי החודש מצווה מיוחדת במינה - מצוות ספירת העומר (ויקרא כג:טו-טז).
....

חודש טוב, בריאות טובה וחג עצמאות שמח
הרב ארני בן דור
קהילת יער רמות, ירושלים

הכנסת ספר תורה ב'נוה חנה'

בבית הילדים נוה חנה זכו החודש להכניס ספר תורה. נוה חנה הוא בית ילדי השוכן בקריית גת והמספק מסגרת עבור עשרות נערות ונערים שהוצאו מביתם בהוראת משרד הרווחה, מסיבות שונות. הרבה לירון לוי, המשמשת מזה מספר שנים חלק מצוות הפנימיה, מכהנת כרבת בית הילדים, ומוסיפה לחינוכם והתבגרותם גם הכרות עם יהדות מסורתית ושוויונית.

>> לחצו להרחבה

טיול פסח בהרי יהודה

כארבע מאות מחניכות וחניכי נוע"ם יצאו לטיול פסח של נוע"ם בהרי יהודה, בשבוע שלפני החג. הטיול, שארך שלושה ימים, החל ביום של טיולים סניפיים בבית מאיר. לאחר המסלול הפורח הגיעו החניכות.ים ללינה בחניון נס הרים.
הטיול נמשך שלושה ימים ולצד המסלולים היפיפים התקיימו גם פעילויות,תפילות ומדרשים.

>> לחצו להרחבה

אֲנִי עָלָיו הָשָׁלוֹם
יהודה עמיחי


אֲנִי, עָלָיו הָשָׁלוֹם, אֲנִי הַחַי אוֹמֵר עָלַי הָשָׁלוֹם
אֲנִי רוֹצֶה שָׁלוֹם כְּבָר עַכְשָׁיו בְּעוֹדֶנִּי חַי.
אֲנִי לֹא רוֹצֶה לְחַכּוֹת כְּמוֹ אוֹתוֹ הֶחָסִיד שׁבִּקֵשׁ רֶגֶל אַחַת
מִכִּסֵּא הַזָּהָב בְּגַן עֵדֶן. אֲנִי רוֹצֶה כִּסֵּא אַרְבַּע רַגְלַיִם
כָּאן. כִּסֵּא עֵץ פָּשׁוּט. אֲנִי רוֹצֶה שָׁלוֹם עָלַי עַכְשָׁיו.
חַיַּי עָבְרוּ עָלַי בְּמִלְחָמוֹת מִכָּל הַמִּינִים: קְרָבוֹת חוּץ
וּקְרָבוֹת בִּפְנִים, קְרָבוֹת פָּנִים אֶל פָּנִים וְהַפָּנִים
הָיוּ תָּמִיד הַפָּנִים שֶׁלִּי, פְּנֵי אוֹהֵב וּפְנֵי אוֹיֵב.
מִלְחָמוֹת בְּנֶשֶׁק יָשָׁן, מַקֵּל, אֶבֶן, גַּרְזֶן פָּגוּם, מִילִים
סַכִּין קֵהָה וְקוֹרַעַת, אַהֲבָה וְשִׂנְאָה
וּמִלְחָמוֹת בְּנֶשֶׁק חָדִישׁ, מִקְלָע, טִיל,
מִילִים, מוֹקֵשׁ מִתְפּוֹצֵץ, אַהֲבָה וְשִׂנְאָה.
אֲנִי לֹא רוֹצֶה לְקַיֵּם אֶת נְבוּאַת הוֹרַי שְׁהַחַיִּים הֵם מִלְחָמָה
אֲנִי רוֹצֶה שָׁלוֹם בְּכָל גוּפִי וּבְּכָל נַפְשִׁי. עָלַי הָשָׁלוֹם.

דו"ח סיכום מושב החורף של הכנסת ה-24

בדו“ח הנוכחי תוכלו למצוא את סיכום העיסוק בדת ומדינה במושב החורף של הכנסת ה-24. לאורך הדו“ח משולבים ניתוחים של הסוגיות השונות שהעסיקו את חברות וחברי הכנסת, לצד גרפים ודירוגים הממחישים את סדרי העדיפויות של המחוקקות והמחוקקים. בסיום הדו“ח מופיע דירוג הח“כים.ות הפעילים.ות ביותר בתחום והיקף העשיה שלהם.ן בתחום.

>> לחצו להרחבה

עשור לאיחוד הקהילה ברעננה

לפני עשור שתי קהילות מסורתיות ברעננה החליטו להתאחד. במשך השנים קמו ברעננה שתי קהילות מסורתיות שונות, כל אחת מהם פעלה במיקום אחר. בשנת 2012 החליטו שתי הקהילות לעשות מעשה ולהתאחד לקהילה מסורתית אחת.
החודש חגגו בקהילה עשור לקיומה של הקהילה המאוחדת, וח"י שנים לפעילות של 'רוח עמיתי', פעילות נוער המתקיימת בקהילה.

>> לחצו להרחבה

הגדת התקומה של מזכרת בתיה

לפני מספר שנים, החלו במניין השוויוני מזכרת בתיה, לקיים 'שבתות תקומה' בשבת שבין יום הזכרון לשואה ולגבורה ליום הזכרון ויום העצמאות.
לפני שנתיים, אחרי פרוץ הקורונה משלא היה ניתן לקיים מפגשים פיזים בימים הללו, החליטו בקהילה לייצר הגדת תקומה - הגדה שעוזרת לאנשים לספר את סיפור התקומה של ימינו, היציאה מ'עבדות' ל'חירות' של ימים אלו.

>> לחצו להרחבה

ערב יהדות ישראלית ליועצים.ות פרלמנטריים

במכון 'על משמר הכנסת' התחילו החודש בסדרת מפגשים אקסלוסיביים עבור יועצים.ות פרלנמנטריים. סדרת המפגשים היא שת"פ של המכון יחד עם ארגון 'פנים' ופדרציית ניו יורק.

האירוע הראשון התקיים ב'טוקהאוס' בנמל תל אביב, וכלל הרצאה של גורי אלפי ומשה סמואלס, יוצרי סדרת הטלוויזיה 'היהודי החודש',

>> לחצו להרחבה

ההרשמה למחנה הקיץ של נוע"ם תשפ"ב נפתחה!
מהרו להירשם עוד בהרשמה המוקדמת

>> לחצו להרחבה

שמרו התאריך // save the dave

יום לימוד נשים ארצי ה-23
של ליגת נשים, מדרשת שכטר והתנועה המסורתית

נשים זוהרות אפילו בזמנים אפלים: מהתנ"ך עד היום באוקראינה
Women Shine Even in Dark Times: From the Bible to Today in the Ukraine

>> לחצו להרחבה

יהדות מסורתית בכל רחבי ישראל

התנועה המסורתית הוקמה לפני כ 45 שנים על ידי קהילות ובתי כנסת מסורתיים במטרה משותפת – להגביר יהדות מסורתית במדינת ישראל. אלו היו עולים חדשים שבאו ארצה מתוך תפיסה דתית קונסרבטיבית שציונות היא חלק אינטגרלי ממנה ולכן היה זה אך טבעי עבורם שיביאו איתם במזוודה גם את הזהות היהודית הזו לביתם החדש בארץ. קהילות אלו חשו שהם מביאים את הבשורה הקונסרבטיבית - מסורתית גם לציבור בישראל, ספק אם דמיינו את גודל המעשה ואת משמעותו לחברה הישראלית.

כמה עשורים אחר כך, הזדמנות לעצור רגע ולהתבונן. קרוב למאה קהילות ומניינים בכל רחבי הארץ, שירותי דת הניתנים לישראליות וישראלים מכל הסוגים, בתי כנסת מסורתיים שמשוחחים ונושמים עברית -ישראלית, צברית. התנועה המסורתית היא בשר מבשרה של החברה הישראלית!

אבל המשמעות של חינוך ותפיסת עולם מסורתית - קונסרבטיבית בישראל לא מסתיימת בכך, והנה ביום העצמאות הזה גם מעל בימותיה הממלכתיות ביותר נראה אותה חלק מהמרקם החברתי הישראלי. בערב יום העצמאות תשפ"ב תדליק משואה יעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית, חברה פעילה בקהילת 'הוד והדר' בכפר סבא. לידה תדליק את משואת צה"ל סגן הדר כהן גם היא ממשפחה מסורתית וסבתה פעילה מרכזית בקהילת מעיינות.

אנו גאות באנשי ונשות התנועה המסורתית בישראל המשפיעים על החברה הישראלית, על אלו הפועלות ליצירת חברה משגשגת יותר בכל תחומי החיים ועל כל ההופכים אותה לטובה יותר בכל יום.
כתנועה נמשיך לחנך ולפעול למען מדינה יהודית ודמוקרטית טובה יותר. דמוקרטית ויהודית, בדיבור אחד ולתפארת מדינת ישראל.

חג עצמאות שמח
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

פרידה מתלמידי.ות הרבנות

בשבוע שעבר קיימנו אירוע פרידה מתלמידי.ות בתי המדרש לרבנים בארה"ב שמסיימים שנת לימודים בישראל כחלק מתוכנית ההכשרה שלהם לרבנות.

במסגרת שנת לימודים זו, בתי המדרש בשיתוף התנועה המסורתית מבקשים לחזק את הקשר לישראל ונושא היהדות הפלורליסטית בישראל באמצעות בניית קשר עם קהילות התנועה


>> לחצו להרחבה

המעורבות העמוקה של כל יהודי בקיומה של מדינת ישראל, אין היא עניין של צדקה או גמילות חסדים, כי אם זהוּת רוחנית. על קשר זה לישראל נבנה ומתממש כבודו של האדם כיהודי.

אברהם יהושע השל
ישראל: הווה ונצח

אשירה לימים נוראים

נפתחה ההרשמה לתכנית הימים הנוראים של תוכנית 'אשירה תהילות'.
השנה, מתכוננים מראש איתנו לחגי תשרי, ומצטרפים לתוכנית אשירה לימים נוראים שתתחיל מיד לאחר יום העצמאות. בואו להעמיק יחד איתנו בתפילה בעשרה מפגשים שבועיים, בארבעה נוסחים שונים, ועם מיטב המורים בתחום התפילה והנוסח.

>> לחצו להרחבה

כנס השל לעמיות יהודית

כנס השל לעמיות יהודית ויחסי ישראל-תפוצות, על מורשתו ופועלו של הרב אברהם יהושע השל.
במעמד נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג.

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il