"שואלין ודורשין בהלכות הפסח קודם הפסח שלושים יום" (בבלי פסחים ו ע"א)

אנו בפתחו חודש ניסן והפסח כבר קרוב אלינו. הבה ננסה להשתמש בהלכות פסח ובמוטיבים השונים של החג כדי להביט אל תוך עצמנו, כחברה וכפרטים.

אנו בתקופה לא פשוטה, המלחמה בין רוסיה לבין אוקראינה - או שמא בין רוסיה למערב - מתנהלת בעוצמה רבה ונראה כאילו העולם התרגל. ובינתיים ההרוגים, הנפגעים והנצורים מתרבים, כמו גם הפליטים. הפליטים יודעים היטב כמה מאמצים וכמה מזל צריך כדי לצאת לחירות, במובן הבסיסי - לצאת מ..., אך אין בפיהם מענה על כיוון החירות – לצאת ל.... לאן הם יוצאים? לכמה זמן? איפה יהיה ביתם? ואולי זהו בדיוק עניין הפליטות.

איזו זכות יש למדינת ישראל שיש בכוחה לספק בית, ולענות על השאלה - חירות ל...? להגיע לארץ ישראל! הבית פתוח, כל דכפין ייתי ויכול, כל דצריך ייתי ויפסח. ונדייק: כל דכפין, לא רק מי שאנו מעוניינים בו.


חודש טוב ופסח שמח
הרב יואב אנדי
ראש המדרשה למנהיגות בחנתון

קליטת עליה מאוקראינה בקהילות התנועה

בחודש החולף הגיעו לארץ חברים וחברות מהתנועה המסורתית באוקראינה.

קהילות התנועה המסורתית נערכו לקליטת המשפחות, ומסייעות בחיבור קהילתי בימים הקשים, ובסיוע בירוקרטי ולוגיסטי עם הגעתם לארץ.

>> לחצו להרחבה

מכפר ורדים לכנס התנ"ך בירושלים

קבוצת לימוד התנ"ך 929 של המניין המשפחתי-כפר ורדים, הגיעו השבוע לירושלים על מנת להשתתף בועידת התנך העולמית הראשונה של 929.

הקבוצה מקיימת לימוד שבועי, במסגרת התוכנית של הפרוייקט הייחודי ולכבוד ההשתתפות בכנס הגיעה יממה קודם על מנת לנצל את הביקור בירושלים.

>> לחצו להרחבה

עכשיו, כשהמים לוחצים בעוז
על קירות הסכרים,
עכשיו, כשהחסידות הלבנות, השבות,
נהפכות באמצע הרקיע ללהקות מטוסי סילון,
שוב נחוש כמה חזקות הצלעות,
וכמה אמיץ האוויר החם בתוך הריאות,
וכמה העזה נחוצה לאהוב בשפלה הגלויה,
כשהסכנות הגבוהות מקומרות מעל,
וכמה אהבה דרושה
למלא את כל הכלים הריקים
ואת השעונים שהפסיקו למנות זמן,
וכמה נשימה,
סופה של נשימה,
לשיר את שיר האביב הקטן.

יהודה עמיחי

פורים בתנועה המסורתית

לאחר שנתיים של אירועי פורים בצל הקורונה, השנה התקיימו בעשרות קהילות, חבורות ומנייני התנועה המסורתית בכל הארץ אירועי פורים משפחתים, שוויונים וקהילתים.

בנוסף לרבבות הישראלים והישראליות שהגיעו לקריאות המגילה בקהילות התנועה, התקיימו השנה קיראות מגילה ייעודיות לאוכלוסיה צעירה, בשיתופי פעולה עם ארגונים שונים.

>> לחצו להרחבה

מכירת חמץ
הלכתית, פשוטה ומקוונת

>> לחצו להרחבה

עונת הטקסים החלה

בחודשים הקרובים יערכו עשרות טקסי בר ובת מצווה במסגרתתכנית "בר/בת מצווה לילד המיוחד". חברי התנועה מוזמנים לטקסים המרגשים שיערכו בקהילות התנועה בכל הארץ.


>> לחצו להרחבה

חירות מאלימות

תחושת מועקה גדולה יושבת על החזה בשבועות האחרונים. נדמה שיש עליה בתופעות אלימות, שלא נותנות לנפש מרגוע.
המלחמה באוקראינה, שהאירה בצורה חשובה גם על סכסוכים עולמיים אחרים בהם חפים וחפות מפשע משלמים מחיר דמים כבד. שבוע בלתי נסבל, בו הטרור הרים ראש במדינת ישראל. והתופעות האלימות בתוך החברה הישראלית, בתוך החברה הערבית, האלימות המגדרית והגזענות. כאילו ההסתגלות העולמית למגפה הביאה לעליה של כל האלימות העצורה שהיתה מתחת לפני השטח בשנתיים החולפות.
טלטלות נפשיות רבות עברנו בשנים האחרונות, כיחידים, כקהילות, כחברה. והטלטלות הנוספות שמביא החודש האחרון מוסיפות על החרדות שבהתנהלות בעולם.

עבור רבות ורבים מאיתנו במיוחד בימים אלו ניצבת הקהילה. היכולת לחוות יחד את הקושי, לתמוך ולעבד את תחושותינו, אלו הם כוח עצום שזכינו לקבל במסגרת השותפות שלנו בתוך קהילה מחבקת.

כפרטים, כקהילה וכתנועה נזכיר לעצמנו לראות גם טוב סביבנו, לשמור על רוחנו ונפשנו מלקהות לכאב ולסבל ולהגביר סביבנו אור. לקראת חג הפסח הבא עלינו לטובה נאחל לנו ימים של חירות, קבלה ושקט, ונשא יחד, תפילה לשלום.

חג חירות שמח וחודש טוב!
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

שליחת נוע"ם לגבול באוקראינה

החודש יצאה רחלי בן דוד, מנהלת חטיבת שהם של תנועת הנוער נוע"ם, למשלחת של ארגוני הנוער לסיוע לפליטי אוקראינה. מועצת ארגוני הנוער יזמה שתי משלחות בשבועות החולפים, בסיוע הקרן המיוחדת של קרן מנדל. מטרת השליחות הינה להעניק סיוע הומניטרי, נפשי וחינוכי לפליטים בגבול ובמחנות הפליטים.

עם חזרתה כתבה רחלי על השליחות והמצב באיזור הגבול.

>> לחצו להרחבה

שבעת ימי הפסח ... חייב אדם להיות בהן שמח וטוב לב הוא ובניו ואשתו ובני בניו וכל הנלוים עליו שנאמר ושמחת בחגך וגו'.

אבל מי שנועל דלתות חצרו ואוכל ושותה הוא ובניו ואשתו ואינו מאכיל ומשקה לעניים ולמרי נפש אין זו שמחת מצוה אלא שמחת כריסו. ועל אלו נאמר זבחיהם כלחם אונים להם כל אוכליו יטמאו כי לחמם לנפשם. ושמחה כזו קלון היא להם.

רמב"ם הלכות יום טוב

www.masorti.org.il