דבר תורה לחודש טבת

ראשיתו של חודש טבת בימים האחרונים של חנוכה, כשהחנוכיה מתמלאת בנרות אלו ימים שבהם פרסום הנס בשיאו. החנוכיה דולקת ומפיצה את אורה, ומתוך החלונות נשקפות חנוכיה מוארות במלואן . בשמיים זורח חרמש הירח הדק, וחודש טבת נולד .

כעשרה ימים לאחר המולד, בעשרה בטבת, חל יום הקדיש הכללי. ממרומי שמחת החנוכה אנו יורדים אל הצום, העצב והאבל של ראשית החורבן – תחילת המצור על ירושלים., ויום הקדיש הכללי שמציין את הזיכרון של למתי השואה שיום פטירתם לא נודע. קשה לתאר היפוך גדול מזה- משמחה לעצב, משבח לאבל, מאור לאפלה. שמחת החנוכה נשכחת, והאבל על חורבן בית המקדש, ועל חורבנן של קהילות יהודיות שנכחדו על יושביהן, ממלא את הלב.

חודש טוב!
ד"ר נעמי דר
מ"מ רב קהילת "חול ימים" בחולון

סמינר חנוכה רב דורי

סמינר חנוכה מוצלח במיוחד התקיים השנה בקיבוץ חנתון. מאות מפעילות ופעילי נוע"ם מכיתה ט'-י"ב עברו סמינר שלם בנושא דור ה X,Y,Z ובחנו את השינויים בנוע"ם ובתנועה המסורתית בדורות האחרונים.

>> לחצו להרחבה

ביקור קהילתי בשטייטל

במהלך ימי החנוכה, התארחו חברי קהילת פרדס מפרדסיה בשטייטל של גדי יעקב שהכניס לאווירת העיירה היהודית עם המון חוש הומור.

>> לחצו להרחבה

שם עננים
נתן זך

שָם עֲננים. כָּאן הֵם עוֹד לֹא
כָּל-כָּךְ צְפוּפים, צַמֵרִיִים. שָם
אוּלַי סוּפָה. אוּלַי רוּח. כָּאן
עוֹד לא. כָּאן אני עוֹמֵד וְהָעֶרֶב
מַתְוֶה מַרְאֶה שֶהַנְייר לא יָכִיל:
גִיל כָּזֶה הַלַיְלָה וְיָרח
כְּמוֹ יָרֵח וֵעַנַן מֶשִי דַק קוֹרֵן אוֹר. לֹא שַׂק
עַנָנִים כָּבַד, תָפוּח, כְּמו שּם בָּאוֹפֶק. שָם
אוּלַי סוּפָה, כָּאן עוֹד לֹא.

מאירים את כנסת ישראל

לכבוד הדלקתו של הנר השלישי, נערך בשדולה לפלורליזם ושוויון אזרחי בהובלתה ח"כ מיכל רוזין מפגש ייחודי של שמונה אנשי ונשות רוח מזרמים שונים שדיברו על זכויות אדם בראי המקורות היהודיים.

>> לחצו להרחבה

חוגגים 45 ברחובות

בקהילת 'עדת שלום עמנואל' ברחובות חגגו בערב של שירה ולימוד לכבוד 45 שנות פעילות. האירוע נערך בשיתוף עם המדרשה ע"ש יהושע לביא ז"ל, מסגרת קהילתית חדשה להגברת פעילויות חינוך. המדרשה מנציחה את זכרו של יהושע לביא ז"ל, מוותיקי הקהילה, מנהיג ומחנך דגול, שהלך לעולמו בתשרי אשתקד.

>> לחצו להרחבה

אסיפה כללית

יום שני | ט"ז בטבת תשע"ו | 28 בדצמבר  2015 בשעה 17:00
בקהילת 'בית ישראל' נתניה
בתוכנית: סיכום שנת פעילות; תקציב התנועה לשנה הבאה; ותוכניות עבודה.
הרצאה מרכזית
הרב ד"ר אדולפו רויטמן, אוצר ומנהל היכל הספר:
"מה בין הגניזה הקהירית להיכל הספר שבירושלים?"
הרצאה לציון מאה שנה למותו של פרופ' שניאור זלמן שכטר, חושף הגניזה הקהירית, נגיד ה-JTS, ומייסד התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה.

>> לחצו להרחבה

צעד אמיץ?

שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט ביקר בארה"ב, והלך לבקר שם תלמידים בבי"ס יהודי. בית ספר שדואג יום אחר יום לחינוך מקיף בכל תחומי החיים, ושמחבר את תלמידיו גם למורשת היהדוית שהם מכירים מבית הוריהם.

שמו של בית הספר- סולמון שכטר, על שמו של מייסד התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה, שבימים אלו אנו מציינים 100 שנים לפטירתו. בית הספר הקונסרבטיבי הוא אחד מבתי הספר היהודים החשובים בניו יורק. גם השר בנט השכיל להבין שעליו לבקר בבית ספר זה.

אך מסתבר שיש בהחלטה מסוג זה ביקור פוליטי "אמיץ" בעיקר בממשלה בה חבר השר בנט. התקיפות על ביקורו לא איחרו לבוא. הראשונה בהם, מפיו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שטען כי החינוך בבית הספר המדובר "מרחיק יהודים מהמסורת של העם היהודי", ולכן לדעתו אסור היה לבנט לבקר בבית הספר ולאשר דרך ששונה מזו האורתודוקסית.

בן דודו של הרב לאו, עמיחי לאו-לוין, סטודנט בעצמו בבית המדרש לרבנים ע"ש אותו סולומון שכטר כתב לבן דודו: "אני מזמין אותך בהוקרה ובכבוד רב מתוך אהבה עמוקה למורשת המשותפת שלנו ובדאגה משותפת לעתיד העם היהודי כולו - לבוא ולבקר בבית המדרש לרבנים בניו יורק בביקורך הבא. ולו רק להבעת דברי ביקורת ולפתיחת דו שיח של ממש, שבליבו היכרות וכבוד."

יתכן שביקורו של בנט היה אמנם אמיץ. אך בלי צעדים כאלו נאבד את החיבור שלנו, לאחינו ואחיותינו בתפוצות, למגוון הנפלא של יהדות שיש לנו בישראל, לעבר ולעתיד שלנו.

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

אור בכל הארץ

כמידי שנה, מגוון של אירועים שונים וייחודיים התקיימו בקהילות התנועה בחג החנוכה הארחרון. חברי וחברות הקהילות לצד הציבור הרחב, נטלו חלק במסיבות החנוכה השונות.

>> לחצו להרחבה

גדול הטל שפעם אחת גזר רבי יהודה הנשיא תענית שירדו גשמים, ועמדה זקנה אחת ועשתה לה כיריים, והעלתה אותן לראש גג ליבשן.
והיו הכל מתריעין ומתפללין שירדו גשמים, ואותה הזקנה מתפללת שיהא חורב, ואומרת: אל תשמע להן עד שתייבש הכיריים שלי.
ושמע לה הקב"ה, מפני שהפילה בקשה, שנאמר "אהיה כטל לישראל יפרח כשושנה" (הושע י"ד ו)


              אגדת בראשית פרק מד

סופ"ש יהדות אקולוגית בערבה

סוף שבוע עשיר בתוכן וחוויות , לכל המשפחה. שיעסוק בקשר בין יהדות לאקולוגיה.

>> לחצו להרחבה

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il