דבר תורה לחודש אדר ב'

משנכנס אדר מרבין בשמחה.

ובכן… הנה נכנס לו אדר אך קשה לנו להרבות בשמחה כעת.

מלחמה משתוללת באוקראינה; מלחמה שתשנה לרעה את חייהם של מליוני בני אדם. מאות אלפים נמלטו מבתיהם כשכל רכושם הוא הבגדים שעל גבם. משפחות נקרעות, אהובים מתים; ואנחנו מתבוננות מרחוק באימה, עושות את המעט שיכולות ובעיקר מתוסכלות מחוסר האונים שלנו…. ואיך נשמח?

האמת היא שחג פורים, מוקד השמחה של החודש הזה, מחזיק בתוכו סיפור די מצמרר של הרג מסיבי וצהלולי לחימה של היהודים באויביהם, כמתואר בפרקים ח-ט של מגילת אסתר. שם נאמר בפירוש, שהסיבה שלנו לחגיגה היא "נהפוך הוא": לא שבוטל רצח העם האכזרי שתוכנן כלפינו, אלא שנהפכנו מנרדפים לרודפים וממושמדים-בפוטנציה למשמידים. אי-הנחת שלנו, הקוראים, מתעצם לנוכח כך שהיהודים בשושן לא הסתפקו בנצחון המוחץ שלהם וביקשו מאחשוורוש שיתן להם עוד יום נוסף להרוג באויביהם, אף על פי שגם ביום הראשון של הלחימה "איש לא עמד לפניהם, כי נפל פחדם על כל העמים" (אסתר, ט' ב').

הלחץ והחרדה, שהחלו אחד עשר חודשים לפני כן עם הצו האיום שיזם המן, להשמיד את כל היהודים במלכות אחשוורוש, התפרצו באחת. תרמו לכך אזלת היד המגוחכת של המלך, שלא היה מסוגל לבטל צו מרושע ואוילי אלא רק להוציא צו נגדי שיגבור עליו, והנטייה האנושית להגיב באגרסיביות כאשר אנחנו במצוקה.

בין אם נצדיק את המעשה ובין אם נראה בו קלון ואזהרה, בפרספקטיבה של זמן העם היהודי אמר ביחס אליו אמירה חשובה.

הרבה חיה רואן בקר
קהילת רמות ציון ירושלים

נפרדים מהרב שיש ז"ל

החודש הלך לעולמו הרב שמואל שיש ז"ל, אחד מרבני הקהילה הותיקים ביותר בתנועה המסורתית בישראל, ובוגר המחזור הראשון להסמכת רבנים מסורתיים בישראל- בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר.

הרב שיש שימש במשך 25 שנים רב קהילת 'תגל ערבה' באילת.

>> לחצו להרחבה

מניין מסורתי חדש בחולון

בחולון החל לפעול בחודשיים האחרונים המניין המסורתי-שוויוני 'הדס'. המניין מקיימם תפילות שוויוניות ברוח היהדות המסורתית. חברי הקהילה מגיעים מכל קבוצות האוכלוסיה- צעירים ובוגרים, צברים ועולים חדשים.

>> לחצו להרחבה

ויש להתפלא
יחזקאל רחמים

וְיֵשׁ לְהִתְפַּלֵּא אֲפִלּוּ עַל עָלֶה
שֶׁנִּתָּק מֵעָנָף וְנִמְסַר אֶל הָרוּחַ.
כְּשֶׁעֲרָפֶל עוֹלֶה כֹּה קַל לְהִתְעַלֵּם
מֵעוֹלָם וְעַלְעַלָּיו, מֵהַפֶּלֶא הַשָּׁלוּחַ.
וְיֵשׁ לְהִתְפַּלֵּא כְּשֶׁחֶסֶד מִתְגַּלֶּה
בְּסִמְטָה אֲפֵלָה וּבְכָל קְצֵה נְשִׁימָה,
כְּשֶׁקֶּסֶם הַבְּרִיאָה מִתְכַּרְבֵּל בְּתוֹךְ עָלֶה,
בְּעוֹד יוֹם אֶחָד רָגִיל עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה.


מסורתי אוקראינה תחת מלחמה

לתנועה המסורתית חמש קהילות באוקראינה ובימים אלו, עם המלחמה המתחוללת במדינה, מנסות הקהילות השונות לדאוג לאנשי הקהילות.

מדרשיות שכטר ומסורתי עולמי, המפעילות את הקהילות המסורתיות באוקראינה בשגרה, עושות מאמצים גדולים לסייע מרחוק בתמיכה כלכלית, משאבים, מקומות לינה והסדרה של מסמכים על מנת לצאת מאוקראינה.

>> לחצו להרחבה

קהילות התנועה מתגייסות עם מד"א

לפני מספר שבועות יצאו במד"א בהודעה כי יש מחסור חמור של מנות דם וקראו לאנשים וארגונים לקיים אירועי התרמת דם.
התנועה המסורתית וקהילותיה התגייסו לקריאה הזו, ובמפסר קהילות נערכו אירוע התרמת דם בשבועיים החולפים, ויערכו עוד מספר אירועים בחודש הקרוב.

>> לחצו להרחבה

גאלה שנתית בהוד והדר

בקהילת הוד והדר ערכו במוצ"ש 26.2 את הגאלה השנתית שלהם. הגאלה שנערכת מידי שנה מביאה יחד את חברי.ות הקהילה, ומידי שנה נבחרים חברי וחברות קהילה שמקבלים הוקרה על פעילותם עבור הקהילה.

>> לחצו להרחבה

צעד משמעותי ללב הקונצנזוס

לפעמים אנחנו תוהות, האם אנחנו זוכרים להסתכל סביבנו ולראות גם מה כבר השגנו?
השבוע קיבלנו הוכחה נוספת כי במהלך ארבעים וחמש שנות קיומה של התנועה המסורתית בישראל, היא הפכה להיות חלק אינטגרלי, משמעותי ומשפיע בחברה הישראלית.
הצמיחה המתמשכת בהקיפי הפעילות שלנו, הגדילה במספרי הקהילות, הגדילה במספר החניכים/ות בנוע"ם, הגידול מתמיד בהיקף האנשים הפונים אל הרבנים והרבות שלנו עבור טקסי חיים, וכן נראות הולכת וגוברת במרחב הציבורי הישראלי - כל אלו מנכיחים את התנועה, משמעותה ותפיסת עולמה בחברה הישראלית ונקלטים היטב בקרב נבחריה.

השבוע קיימה הנהגת התנועה המסורתית בישראל, יחד עם שותפנו להנהגת מסורתי עולמי והנהגת התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה, סדרת מפגשים עם בכירים ובכירות בפוליטיקה הישראלית. את הפגישות ליווה נציגנו בהסתדרות הציונית העולמית אשר מייצג את הברית הפוליטית של היהדות הקונסרבטיבית במוסדות הלאומיים.
יחד, נפגשנו עם נשיא המדינה, שרים ושרות בכירים, ראשי מפלגות, יו"ר הכנסת וחברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה. אך ללא ספק השיא של פגישותינו היה במפגש עם ראש הממשלה מר נפתלי בנט. זהו ארוע חגיגי ומשמח במיוחד שכן למעלה מ 6 שנים לא התקיים מפגש בין ראש ממשלת ישראל ונציגי התנועות בארץ ובעולם.
לפגישה של כשעה וחצי עם ראש הממשלה הצטרפו גם שותפנו בתנועה הרפורמית והיא התקיימה באווירה נעימה ונינוחה תוך הקשבה הדדית.

ככלל כל הפגישות הללו עם הפוליטיקאים במהלך השבוע היו באווירה חיובית מאוד, ומצאנו פוליטיקאים ידידים וחברים המכירים בחשיבות התנועה לחברה הישראלית ולכלל ישראל ומתעניינים בעמדותיה ביחס לסוגיות שונות הנמצאות על סדר היום. שוחחנו על ענייני דת ומדינה בישראל, גיור, נישואים, הכרה ברבני התנועה וקהילותיה, מתווה הכותל וכמובן על יחסי ישראל – תפוצות. המלחמה והעדכונים מאוקראינה לוו כמובן גם הם את שיחותנו.

כמעט בכל אחד מהמפגשים עם השרים והן עם חברי הכנסת בקואליציה ובאופוזיציה הסתבר לנו שהוא, היא או מישהו בכיר בצוות שלהם, הוא אב לחניכה בנועם או אם לילד שחגג אצלינו בר מצווה, אח לכלה שנישאה ע"י אחד.ת הרבנים שלנו או בן משפחה לחברי קהילה מסורתית. נעים היה לראות ולהכיר בכך שאנחנו משפיעים על מעגלים הרבה יותר רחבים מאלו שאנחנו מייחסים לעצמנו ולכן אך טבעי היה שבפגישות

הללו מצאנו פתיחות רבה ומחויבות לפתרון ולהנחלת פלורליזם בישראל. היו שם שאלות ענייניות, סקרנות ורצון אמתי להכיר יותר ולסייע. כמובן שאין הדבר אומר שמחר בבוקר נפתור את כל המורכבות, והדרך עוד ארוכה . אך נעים להביט רגע מסביבנו להכיר בכך שצעדנו דרך משמעותית לקונצנזוס הישראלי והשבוע התקדמנו בו צעד נוסף לבניית חברה יהודית פלורליסטית ודמוקרטית יותר.

חודש טוב!
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

סיומו של המחזור הראשון

המחזור הראשון של מכינת נוע"ם-קול עמי הסתיים, והחניכים והחניכות חגגו טקס סיום בשבוע שעבר.

מכינת נוע"ם קול עמי היא מכינה חצי-שנתית ייחודית המשלבת צעירים ישראליים מכל הארץ עם צעירי יהדות התפוצות. המכינה ממוקמת בקריית ענבים ומעודדת פיתוח של זהות אישית יהודית ועולמית, ומאפשרת למשתתפים בה לעבור תהליך של למידה מעמיקה בכיתה ומחוץ לה.

>> לחצו להרחבה

מוטב לאדם להרבות במתנות אביונים מלהרבות בסעודתו ובשלוח מנות לרעיו; שאין שם שמחה גדולה ומפוארה - אלא לשמח לב עניים ויתומים ואלמנות וגרים. שהמשמח לב האמללים האלו דומה לשכינה, שנאמר (ישעיהו נז, טו) "לְהַחֲיוֹת רוּחַ שְׁפָלִים וּלְהַחֲיוֹת לֵב נִדְכָּאִים".

רמב"ם, משנה תורה, הלכות מגילה, פרק ב הלכה יז

התנועה המסורתית בתקשורת
מדגם מהופעותינו בתקשורת בחודש החולף:

כתב N12 בראיון עם ראשי התנועה הקונסרבטיבית והרפורמית בארצות הברית, הרב יעקוב בלומנטל והרב ריק ג'ייקובס

ראיון בישראל היום עם ראשי היהדות הליברלית בצפון אמריקה, הרב יעקב בלומנטל והרב ריק ג'ייקובס

ראיון עם הרב ראובן סטמוב, הרב המסורתי הראשי באוקראינה

טיולים בארץ עם מדריכים/ות מקהילות התנועה המסורתית

התנועה המסורתית עושה מאמץ ייחודי על מנת לעזור למדריכי ומדריכות הטיולים של הקהילות שלנו שפרנסתם נפגעה בשל הקורונה.
מצורפת בזאת חוברת טיולים שהרכבנו במיוחד עבורך!

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il