מה נשתנה ראש חודש טבת


מה נשתנה ראש חודש טבת מכל ראשי החודשים? רק הוא חל תמיד בעיצומו של חג: חג החנוכה. האם הוא יוצא דופן? הרי גם ראש חודש תשרי חל תמיד ביום חג! אין דמיון ביניהם: ראש השנה חל בראש חודש בגלל עצם הגדרתו, לעומת ראש חודש טבת שאיננו קשור כלל בחג החנוכה,

חז"ל קבעו שבכל ראש חודש קוראים בתורה על קרבן מוסף שהיו מקריבים בראשי חודשים [במדבר כח] הם גם קבעו שבשמונה ימי חנוכה קוראים על הקרבנות/מתנות שהביאו נשיאי ישראל [במדבר פרק ז'] בחנוכת המשכן.

מה קוראים בראש חודש טבת שתמיד חל בחג החנוכה? גם וגם! גם הקריאה על קרבן ראש חודש וגם הקריאה ליום הששי (לפעמים ששי ושביעי) של חנוכה! מי מקבל זכות קדימה? =איזה קריאה קודמת? התשובה של המסורת לכל התלבטות מסוג זה: "תדיר ושאינו תדיר –תדיר קודם", במקרה שלפנינו: יש 8 ימי חנוכה בשנה לעומת 12 ראשי חודשים בשנה (או 13 בשנה מעוברת). תדירות ראשי חודשים גבוהה יותר, לכן קוראים קודם פסוקי ראש חודש ואחר כך את הקריאה המיוחדת לחנוכה. אם חל ראש חודש טבת בשבת, מוציאים 3 ספרי תורה: בראשון קוראים את הפרשה (תדירות: 54 שבתות בשנה), בשני קריאה לראש חודש (12 פעמים בשנה) ובשלישי קריאה לחנוכה (8 פעמים בשנה). עקרון התדירות מנחה גם את סדר הברכות וסדר התפילות, כאשר שבת וחג חופפים...

חודש טוב!
הרב ד"ר גיל נתיב

מאירים את כותל המשפחות

בכל ערב במהלך החנוכה התקיימה הדלקת חנוכיה בכותל המשפחות. ארגונים שונים הגיעו על מנת לציין את חנוכה במקום ולהוות אלטרנטיבה להדלקת הנרות הרשמית המתקיימת בעזרת הגברים והמדירה חלקים גדולים מהעם.
בין היתר אירחה עזרת ישראל את מכינת מסבח"ה של בינ"ה, את מכינות קול עמי, את התנועה הרפורמית וכמובן את חברות וחברי התנועה המסורתית.

>> לחצו להרחבה

חנוכה עושות.ים בנוע"ם!

סמינר חנוכה של נוע"ם התקיים השנה באכסניית הנוער בחיפה. לסמינר הגיעו מעל 200 פעילות ופעילי נוע"ם מכיתות ט'-י"ב מכל הארץ.

את התכנים לסמינר התיכוניסטים/יות בנו והעברו חברות וחברי מועצת נוע"ם. הנושא שנבחרת לסמינר היה 'מיתולוגיות', וחלק מפעילויות התוכן היו סביב נושא זה. בנוסף זכו הפעילים.ות לעבור את התכנים המסורתיים של סמינר חנוכה- ועידת נוע"ם, ערב תעל"ה, נשף, ועוד.

>> לחצו להרחבה

מְרָחוֹק כָּל דָּבָר נִרְאָה נֵס
אֲבָל מִקָּרוֹב גַּם נֵס לֹא נִרְאֶה כָּךְ.
אֲפִלּוּ מִי שֶׁעָבָר בְּיָם-סוֹף בִּבְקִיעַת הַיָּם
רָאָה רַק אֶת הַגַּב הַמַּזִּיעַ שֶׁל הַהוֹלֵךְ לְפָנָיו
וְאֶת נוֹעַ יְרֵכָיו הַגְּדוֹלוֹת.

יהודה עמיחי

שר הבטחון בשלהבת המכבים

שר הבטחון, מר בני גנץ, הגיע להדלקת הנר השלישי של חנוכה לקהילת 'שלהבת המכבים' במכבים. השר הוזמן על ידי ח"כ אלון טל, חבר הקהילה מזה שנים רבות וחבר במפלגת כחול לבן.

באירוע נכחו חברות וחברי קהילה רבים יחד עם חברים.ות מהתנועה המסורתית ומנוע"ם, ותושבות.י העיר.

>> לחצו להרחבה

עשור למכינת חנתון

לפני כחודש חגגו במדרשת חנתון עשור לקיומה של מכינת חנתון. בעשור שעבר העמידה המכינה מאות בוגרות ובוגרים שקיימו שנה של התנדבות, עשיה חברתית והכרת הארץ לפני שירותם.ן הצבאי או האזרחי.

באירוע התקיימה גם הנחת אבן הפינה למבנה חדש עבור מדרשת חנתון, שיאפשר לה לגדול ולצמוח.

>> לחצו להרחבה

שמרו התאריכים

ימי הלימוד האזוריים לנשות התנועה המסורתית בזום!


נשים לומדות, משקפות ומתפללות בזמנים המאתגרים בהם אנו חיות

באזור המרכז ודרום: יום רביעי,26 ינואר 2021
באזור צפון: יום ראשון,13 פברואר

2021

>> לחצו להרחבה

חורף ישראלי

חנוכה הסתיים ואנחנו בשגרת חורף ישראלי.

אנו נוטים לחבר את המושגים אור וחושך לתיאור של טוב ורע.
עולם מואר נתפס כעולם טוב, מוסרי וצודק כהיפוך לעולם חשוך שהוא רע, מסוכן ומושחת.
אבל זו לא תמיד המציאות. היום ידוע כי אורות רבים בשעות הלילה מהווים למעשה הפרעה לסביבה ונחשבים לזיהום אור. וכך דווקא חושך הוא טוב ואור הוא מפגע.
כך שהעולם סביבנו אינו מתחלק באופן דיכוטומי לטוב ורע, העולם שלנו מורכב בכל יום ובכל שעה בנקודות אור ונקודות חושך, בטוב שזור ברע ולהיפך.

ואם נחזור לחלוקה הרווחת של אור וחושך כטוב ורע, גם בפעילות התנועה בארץ אנחנו חווים רגעי אור ורגעי חושך. מחד פעילויות ומפגשים קהילתיים משמחים ומרגשים, ומאידך אלימות מילולית קשה כנגד מתפללים בכותל השוויוני – כותל המשפחות .
מחד פעילות חינוכית ענפה של חניכי נוע"ם ומאידך חקיקה בנושאי כשרות וגיור המוצגים כפתוחים אך ממשיכים להדיר את התנועות הפלורליסטיות מהשולחן.
יש ימים בהם אנחנו חוגגים הדלקת נרות עם שר הבטחון ונפגשים עם נשיא המדינה, וימים אחרים בהם חברי כנסת ונציגי ציבור מתבטאים נגדנו מעל במות ציבוריות.

החודשים האחרונים מציבים בפנינו גם אתגרים וגם הזדמנויות. אנחנו מוצאים עצמנו מנסים לבחון מה נוכל לקדם ואיפה חשוב לנמשיך להתעקש.
התהליך הארגוני שאנו עוברים מסייע לנו לנסח כווני פעולה אותם לאור אותן הזדמנויות ואתגרים. בימים אלו אנו מנסחים אותם במסמך שיהווה עבורנו מפה ומצפן להתקדמות בשנים הקרובות.
את הכוונים האלו נשמח לחלוק אתכם בדרכים שונות.

בהזדמנות זו אנו מבקשות להודות למתנדבים בקבוצות השונות ובעיקר לקבוצת העבודה, מתנדבים משדרות התנועה כולן שהאירו את הדרך ובתהליך ארוך ומשמעותי סייעו לגבש את המחשבות, לאסוף את האמירות וליצור יחד מכנה משותף וכווני פעולה לקידום התנועה בשנים הקרובות.
אנו מזמינות קהילות שהשתתפו בתהליך ליצור לפנות אלינו ולתכנן יחד את הדרך שתתאים לכם לעבד את הכוונים הללו לקראת תכניות פעילות הקהילתית שאתם מתכננים לשנה הקרובה.

מאחלות לכולנו חורף נעים,
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

חנוכה שמח בתנועה המסורתית

כמידי שנה, מגוון של אירועים שונים וייחודיים התקיימו בקהילות התנועה בחג החנוכה.

קראו על הפעילויות שהתקיימו בבקהילת "'שירה חדשה", מורשת אברהם, אשל אברהם ומוריה.

 

>> לחצו להרחבה

אמר ר' יוסה: אם אין יודע לכוון את הרוחות, צא ולמד מן התקופה: ממקום שהחמה זורחת באחד בתקופת תמוז, עד מקום שהיא זורחת באחד בתקופת טבת – אילו פני מזרח. ממקום שהחמה שוקעת באחד בתקופת טבת, עד מקום שהיא שוקעת באחד בתקופת תמוז – אילו פני המערב. והשאר, צפון ודרום. הדא הוא דכתיב: "הולך אל דרום וסובב אל צפון"(קהלת א ו), הולך אל דרום – ביום, וסובב אל צפון – בלילה. "סובב סובב הולך הרוח ועל סביבתיו שב הרוח" – אילו פני המזרח והמערב.

תלמוד ירושלמי מסכת עירובין פרק ה הלכה א

www.masorti.org.il