מה בין חנוכה לקורונה - דבר תורה לחודש כסלו

כשחנוכה בפתח, יש דיבורים על עצירת הגל הרביעי של הקורונה (ונתפלל שלא יגיע גל חמישי). בספר בראשית אנו קוראים על מעשי האבות והאמהות, והרמב"ן מציין שסיפורים אלה מלמדים אותנו שכל מה שקרה לאבות הינו סימן לבנים, לעתידו של עם ישראל. האם הסיפור של חנוכה יכול ללמד אותנו לקחים לחיים שלנו היום?

לפני מרד החשמונאים, השלטון הסלאוקי בזז את בית המקדש כדי למלא את אוצרות האימפריה, וניסה להנהיג דת אחידה על ידי הרס חלקי של בית המקדש והצבת אלים יוונים בתוכו (גם אצל מקדשיהם של עמים אחרים). נקיטת פעולות אלה הייתה על מנת לייצב את הממלכה באופן פוליטי ולהפיח תקוות שווא לפיהן היהודים הסכימו להתייוון. ברם כמו במגפה, חלק מהעם קם במטרה לקטוע את התפשטות ההלניזם בזמן שאחרים נכנעו לתרבות הזרה. הניצחון של מתתיהו ובניו הביא לחנוכת בית המקדש, לחידוש העבודה ולאפשרות של העם שוב להתקהל ולעבוד את ה' בפרהסיה.

אנו קוראים בספר המקבים א (פרק ד): "וישובו לבנות את פרצי המקדש ואת כל אשר מבית להיכל, ויחטאו את החצר ואת כל אשר בו. ויחדשו את כל כלי הקודש, וישימו את המנורה אל ההיכל ... ותכל כל העבודה כאשר בתחילה. ויהי ביום החמישי ועשרים לחדש התשיעי הוא כסלו ... וישכימו בבוקר ויעלו עולות על המזבח החדש כמשפט. ויחנכו את המזבח ... ויהללו לה' בשירים ובכינורות בחלילים ובמצלצלים … ויפארו את פני ההיכל בעטרות ובמגיני זהב ויחטאו את השערים ואת לשכות הכוהנים, וישימו את הדלתות. ותהי שמחה גדולה בכל העם ... ויבנו גם בעת ההיא חומות בצורות ומגדלים גבוהים מסביב למקדש ... למען לא יוסיפו … עוד לשחתו כבראשונה."

חודש טוב וחנוכה שמח!
הרב מייקי גולדשטיין
קהילת 'עדת שלום עמנואל' רחובות

שבתות אקוסטיות בסיני

בקהילת סיני בתל אביב ניצלו את השבתות שלפני כניסת שעון החורף לסדרת קבלות שבת 'אקוסטיות'. בחודשים האחרונים ערכו פעם בחודש קבלת שבת עם להקה מוזיקלית.
התפילות התמקדו סביב הניגון והמוזיקה, ולמרות שהטקסטים היו מועטים יותר, התפילות עצמן התארכו בניגונים ש"נפתחו" והתפתחו עם החזרתיות במנגינה.

>> לחצו להרחבה

סמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית

סמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית בתנועה המסורתית התקיים בשבוע שעבר זו השנה השביעית, גם השנה בכפר הנופש רמות שברמת הגולן.

מטרתו של הסמינר היא לאפשר לרבנים ולרבות, שעושקים במלאכת קודש יומיומית, זמן של לימוד עמיתים והוא הזדמנות תנועתית להודות לרבני ולרבות הקהיליים על הובלתם/ן.

>> לחצו להרחבה

זלדה

הַגֶּשֶׁם הָרִאשׁוֹן
אַלְפֵי רְבָבָה רַעֲנַנּוּת
בְּלִי אוֹת שֶׁל קַיִן.
וְהַדְּוַי לֹא יִלְחַשׁ עוֹד
לְנַפְשִׁי
אֲנִי הַמֶּלֶךְ
לֹא יַגִּיד עוֹד
אֲנִי הַשַּׁלִּיט.
כָּל טִפָּה וְטִפָּה
הִיא זִקָּה
בֵּינִי וּבֵין הַדְּבָרִים
זִקָּה
בֵּינִי וּבֵין הָעוֹלָם.
וְכַאֲשֶׁר הַלַּיְלָה
מַעֲלֶה אֶת הַתְּהוֹם
הַתְּהוֹם מַעֲלֶה
שָׂדוֹת וְגַנִּים.

שבתון קהילה במוריה

בקהילת מוריה בחיפה החליטו להמשיך מעט את אווירת החגים המגובשת שנוצרת בקהילה, ולפתוח יחד שנת פעילות ויצאו החודש לשבתון קהילתי ביסוד המעלה.
עשרים וחמש משפחות מהקהילה הגיעו לשבת המיוחדת, שנתנה זמן משותף להכרות של המשפחות החדשות בקהילה והמשפחות הותיקות.

>> לחצו להרחבה

יום עיון לתוכנית "שנת"

מחלקת החינוך של מכון 'על משמר הכנסת', חוזרת לשגרת הרצאות וימי עיון פרונטליים. בשבוע שעבר התקיים יום עיון כזה למשתתפות ומשתתפי תוכנית 'שנת' של מרו"ם עולמי. הסמינר כולו התקיים בהובלת ארגון 'מרכז' עולמי, ומטרתו היתה להכיר לצעירים והצעירות את המבנה הפוליטי בנושא דת ומדינה בישראל, במוסדות הלאומיים ובעולם היהודי, ולעודד למנהיגות יהודית קהילתית בקהילותיהן.ם בתפוצות.

>> לחצו להרחבה

נרות ממותגים - תרומה לקידום יהדות מסורתית

לכבוד חג החנוכה אנו יוצאים במבצע נרות לחנוכה -רכישת קופסאות נרות ממותגות כתרומה לתנועה ולקהילות

 

>> לחצו להרחבה

כותל הדמעות

המצב בכותל מסלים וחוסר היכולת של הפוליטיקאים לקבל החלטה ולממשה מגבירה את הכאוס והאנדרלמוסיה במקום.
את ההכנות לקראת ראש חודש כסלו החלו הפוליטיקאים שבועות קודם בקריאה להתייצב מול גלעד קריב למנוע מנשות הכותל הכנסת ספר תורה. ככל שהתקרב המועד החריפו המילים והקצינה האווירה. ביום חמישי האחרון, יום לפני תפילת ראש חודש, פנינו במכתב משותף, כל גופי התנועה המסורתית- קונסרבטיבית בארץ ובעולם, לנשיא המדינה, ראש הממשלה ושר הדתות בבקשה לאמץ את מתווה הכותל, ולהרגיע את הרוחות. הזהרנו במכתבנו כי אנו בתחושת חרום קשה וחרדה אמיתית לחיי אדם.

במהלך הלילה שבין חמישי לשישי פנה הנשיא הרצוג לח"כים אלון טל וגלעד קריב והפציר בהם שלא להגיע. חברי הכנסת נענו לבקשת הנשיא מתוך רצון להנמיך את גובה הלהבות.

למרות זאת ביום שישי בבוקר הגיעו מאות רבות של נערים חרדים ודתיים לאומיים להתעמת עם נשות הכותל ולמנוע מהן תפילה. רבות מחברות התנועה המסורתית הגיעו לעמוד לצידן של נשות הכותל כדי לתמוך ולחבק. החוויה היתה קשה. המון מוסת, צועק , דוחף ומקלל. כוחות רבים מאוד של משטרה נדרשו לחצוץ בין המתפללות והמפגינים. משטרת ישראל שנערכה בכוחות רבים מנעה רק בקושי אלימות פיזית ואסון אפשרי.

במקביל, נשאנו עיננו לכותל המשפחות, עזרת ישראל. הטקסים הראשונים שם תוכננו לשעה תשע בבוקר. שעות ספורות קודם לכן התמקמה ברחבה קבוצת נערים וגברים צעירים מישיבת 'הר המור' אשר הציבו בה מחיצה (אף שבצידה השני לא עמדה אף אישה) וקיימו תפילה ארוכה וריקודי מעגלים. הקבוצה פונתה אט אט על ידי המאבטחים במקום אבל אז פרצו לרחבה המוני חרדים שסיימו את ההפגנה באזור הצפוני ועכשיו באו להפריע, לקלל, לשרוק במשרוקיות ובעיקר לא לאפשר למשפחות בני המצווה להתפלל ולחגוג. רק בהתערבות המשטרה שפינתה אותם בכוח מהמקום יכולנו להתחיל את הטקסים.

שלושה נערים ונערה אחת זכו לקיים את טקסי בר ובת המצווה שלהם בכותל בראש חודש כסלו, אבל החוויה הקשה של מאבק על זכותנו וזכותן של נשות הכותל להתפלל עם ספר תורה טרם נפתר אף שהפתרון מונח על שולחנה של הממשלה כבר מספר שנים. מתווה הכותל הוסכם בפשרה. הוא איננו מתווה אידאלי וכל צד בו יוצא כשחצי תאוותו בידו – אבל הוא הוסכם על הצדדים לאחר משא ומתן ארוך והוא נותן מענה לצרכים של כל הצדדים וזה מה שחשוב בו. המתווה אושר על ידי ממשלה ישראל ב-2016 אבל הוקפא ע"י רוה"מ ב-2017.
אנו קוראים לממשלת ישראל בימים אלו להפגין מנהיגות ולאמץ באופן מידי את המתווה. השארת המצב כפי שהוא ללא פתרון משמעותה המשך ההסתה, העמקת הקיטוב וסכנת נפשות. אימוץ המתווה והחלתו המיידית תאפשר את הרגעת הרוחות תוך יצירת מרחב תפילה סובלני למול אבני הכותל.


סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

בראשונה דולק נר אחד, עוד אחד, ועוד אחד, ועוד אחרים. החושך יחלוף כליל. בתוך הצעירים, בני דלת העם, ייבקע האור בראשונה, ואחר ילוו עליהם האחרים, אוהבי הצדק והאמת, החופש והקידמה האנושית, היופי, ובהיות הנרות כולם דולקים, ישתאו וישמחו על העבודה שנעשתה. ואין לך תפקיד חשוב ומביא אושר יותר מתפקיד השמש, משרת האור.

(בנימין זאב הרצל, 'המנורה')

שיחות בין אחיות // Sichot beyn Achayot

מפגשים מקוונים בינלאומיים של ליגת הנשים המסורתיות.


>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il