מרחשוון, חודש ללא חגים. האמנם?


החודש השני של השנה העברית החדשה הוא חודש חשוון המכונה גם ״מרחשוון״. בטעות לאורך השנים הציבור חשב שמדובר בחודש ״מר״ מכיוון שאין בו חגים. רבות הסיבות שבגינן אנו קוראים לחודש הזה מרחשוון ולא חשוון, בין היתר כנראה בגלל השם האכדי שלו: וַרְחֻ-שַׁמְנֻ: ״ורחו״ שזה ירח, ״ושמנ״ שפירושו: שמיני; זהו החודש השמיני, אם הולכים לפי מספר החודשים המקראיים, כאשר השנה מתחילה בחודש ניסן. החודש הזה נקרא בתנ״ך גם ״ירח בול״ (מלכים א׳ ו, 38).

במרוצת השנים נחשב שמו של החודש לשתי מילים, קידומת ״מר״ והסיומת ״חשוון״, כאמור בגלל היעדרם של מועדים וחגים בחודש זה.

אבל האם באמת אין חגים לחגוג בחודש הנוכחי?

אחד החגים היפים שאנו חוגגים בחודש הזה, הוא חג הסיגד שהגיע אלינו מקהילת ביתא ישראל, מאחינו האתיופים. חג שאנו חוגגים אותו בכ״ט במרחשוון, בדיוק 50 יום אחרי יום הכיפורים. המספר נשמע לכם מוכר? 50 יום בין חג למשנהו? בדיוק כמו שבין פסח לשבועות יש קשר הדוק, כך גם קיים קשר בין יום הכיפורים לחג הסיגד.

המילה סיגד קשורה כידוע לשורש סג״ד, מלשון סגידה, ואף אנו קוראים לבתי תפילה המוסלמים ״מסגד״, הרי אלו מקומות שבהם משתחווים. באתיופיה החג הזה אִפשר מפגש בין קהילות שונות הפזורות בעיירות ובכפרים, ואנשים התכנסו לקראת עלייה להר שעליו חגגו את הסיגד. קייסים וכוהנים הובילו את התפילות המשלבות בין סגידה וכמיהה לירושלים, לבין הכנעה ורצון לתשובה בדיוק 7 שבועות אחרי יום כיפור.
...
חודש טוב.
הרב דוד אריאס
קהילת מוריה, חיפה

לראשונה בקדימה - תפילת יום כיפור מסורתית

קרוב ל 90 קהילות, מניינים וחבורות של התנועה המסורתית קיימו תפילות ברוח התנועה ביום הכיפורים האחרון.
בחמישה מוקדים ברחבי הארץ נערכו לראשונה תפילות יום כיפור: בשכונת פרס בחיפה, בשכונת ראשונים בראשל"צ, בשכונת הארגזים בת"א, בקדימה ובצור הדסה.
דנה סנדר-מולה, ממקימות הקהילה בקדימה מספרת על חוויות מתפילת יום הכיפורים הראשונה של התנועה המסורתית ביישוב.

>> לחצו להרחבה

תשרי בקהילת 'פליטי הספר'

קהילת 'פליטי הספר' היא מאחת מהקהילות הצעירות בתנועה המסורתית. היא שוכנת בשכונת יד אליהו שבדרום- מזרח תל אביב, וקיבלה את שמה משם הרחוב בו התחילו לקיים את הפעילות לפני קרוב לשנתיים.

בחודש האחרון קיימו בקהילה פעילות ענפה וגדושה, סביב חגי תשרי.

>> לחצו להרחבה

בצוותא עם ותיקים

מרכז אדרבא פיתח בשנתיים האחרונות את תכנית "בצוותא עם ותיקים". זו תכנית ייחודית, שמטרה לסייע לזקנים עם ירידה קוגניטיבית לשמר תפקודים ולהפיג בדידות. התכנית עושה זאת באמצעות פעילות ובה מרכיב ייחודי - לימוד טקסטים מהמקורות היהודיים מכל הדורות והעלאת זכרונות עבר על בסיס הנושאים הנלמדים.

>> לחצו להרחבה

כָּתַב סְתָיו
שלמה אבן גבירול

כָּתַב סְתָיו בִּדְיוֹ מְטָרָיו וּבִרְבִיבָיו
וּבְעֵט בְּרָקָיו הַמְּאִירִים וְכַף עָבָיו
מִכְתָּב עֲלֵי גַן מִתְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן
לֹא נִתְכְּנוּ כָהֵם לְחֹשֵב בְּמַחְשָׁבָיו
לָכֵן בְּעֵת חָמְדָה אֲדָמָה פְּנֵי שַׁחַק
רָקְמָה עֲלֵי בַדֵּי עֲרוּגוֹת כְּכוֹכָבָיו.

מכינת נוע"ם יוצאת לדרך!

לפני כחודש יצא לדרך המחזור הראשון של מכינת נוע"ם.
מכינת נוע"ם, בשיתוף עם מכינות קול עמי, היא מכינה חצי-שנתית (ספטמבר - פברואר) המשלבת צעירים ישראליים עם צעירי יהדות התפוצות ויוצרת לקבוצה כולה תהליך של למידה מעמיקה, היכרות משמעותית וחוויות רבות.

>> לחצו להרחבה

'מעבדת תפילה' בעין כרם

בשנה האחרונה עם כל אתגריה הקהילה בעין כרם עברה תהליך של התכנסות ודיוק עצמי, ובחינה מחודשת של מהות התפילה אצלינו.

"כשהזמנו להתפלל איתנו בראש השנה, יום כיפור ושמחת תורה ידענו איך נתחיל את התפילה. לא היה לנו מושג איך מתי כמה ולמה נסיים אותה..."

>> לחצו להרחבה

אושפיזין באשל אברהם

במספר קהילות ברחבי הארץ ישנם נמצאים גני ילדים במבנה הקהילה ועובדים בשיתוף פעולה עם הקהילות ורבניהן. עם תחילת שנת הלימודים, החלו את הפעילות גם גני הילדים של קהילות התנועה.

בקהילת אשל אברהם בבאר שבע, קיימים גני הקהילה כבר שנים רבות, ובסוכות השנה אירחו בסוכת הקהילה את ילדי הגן.

>> לחצו להרחבה

מכון שכטר מציג - קורסים לקהל הרחב באנגלית ובעברית

למידע על קורסים בעברית לחצו כאן
למידע על קורסים באנגלית לחצו כאן

על שמיטה, מסורת וחידוש

אחת מגדולותיה של היהדות המסורתית היא היכולת להחזיק את הדיאלוג והמתח שבין מסורת והלכה יהודית מחד, והתמודדות עם חיי היומיום המודרניים מאידך. מסורת וחידוש. שנת השמיטה אליה נכנסנו רק לפני שבועות ספורים היא הזדמנות לנהל את הדיאלוג הזה ולהתייחס למתח הזה ברמה האישית והלאומית.

מצוות השמיטה נתפסות בחברה הישראלית כמעמסה שיש למצא דרכים שונות לעקוף אותן, (מכירת קרקעות לנכרים, קניית פירות וירקות מחו"ל וכד'),אבל הן גם טומנות בחובן ערכים ועקרונות אשר רלוונטים גם לימים אלו ממש - שמירה על קרקע, צדקה ורווחה. שנת השמיטה היא הזדמנות ליהדות מסורתית לפתוח בדיון על מושגים כמו אקולוגיה, חברה צודקת ואיזון בין צרכים אישיים וחברתיים.

התנועה המסורתית בחרה להביט על שנת השמיטה הפעם לא רק כבעיה שיש לפתור אלא כהזדמנות לשיח על ערכי השמיטה והכלים שהציעו לנו אבותינו ואמותינו להתמודדות עם סוגיות אקטואליות. לצורך כך חברנו למרכז 'השל' לקיימות, עיריית ירושלים, 'האביטוס' - ההאב לקיימות עירונית של הגן הבוטני וארגון 'שמיטה ישראלית' לכנס 'קיימות וקהילה' המציע דיון שבין אנשי רוח ואנשי אדמה, פעילי מאבק האקלים ורבנים, אקטיביסטים חברתיים ומחנכים. רבים וטובים מרחבי הארץ לדיון על שמיטה כהזדמנות בתחומי החיים השונים.

אנו מזמינות אתכם להצטרף אלינו ל כנס 'מה עניין שמיטה למשבר האקלים?!' שיתקיים ביום רביעי, ז' חשון תשפ"ב, 13.10.21 בגן הבוטני בירושלים.
נשמח לראות באירוע רבות ורבים מאנשי התנועה, אנחנו בטוחות שיהיה מרתק ומעשיר.
לתוכנית ולהרשמה לחצו כאן

חודש טוב
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

קליטת עליה בקהילות התנועה

בחודשים האחרונים החלה בתפקידה אורלי תמיר, שעובדת בארגון 'נפש בנפש', הקולט עולים ועולות מצפון אמריקה. אורלי יוצרת חיבור בין 'נפש בנפש' ובין התנועה המסורתית וקהילותיה בישראל.
משפחה אחת כזו הגיעה לארץ לפני מספר שבועות. ועם הגיעם לישראל, עשו בית קבע בעיר נתניה, והחיבור לקהילת 'בית ישראל' בעיר היה מיוחד ומרגש.

>> לחצו להרחבה

מִצְוַת עֲשֵּה לְהַשְמִיט כָּל מַה שֶתוֹצִיא הָּאָּרֶץ בַשְבִיעִית שֶנֶאֱמַר (שמות כ"ג,י"א) "וְהַשְבִיעִת תִשְמְטֶנָּה וּנְטַשְתָּהּ". וְכָּל הַנוֹעֵּל כַרְמוֹ אוֹ סָּג שָּדֵּהוּ בַשְבִיעִית בִטֵּל מִצְוַת עֲשֵּה. וְכֵּן אִם אָּסַף כָּל פֵּרוֹתָּיו לְתוֹךְ בֵּיתוֹ. אֶלָּא יַפְקִיר הַכל וְיַד הַכל שָּוִין בְכָּל מָּקוֹם שֶנֶאֱמַר (שמות כ"ג י"א) "וְאָּכְלוּ אֶבְיֹנֵּי עַמֶךָ". וְיֵּש לוֹ לְהָּבִיא לְתוֹךְ בֵּיתוֹ מְעַט כְדֶרֶךְ שֶמְבִיאִין מִן הַהֶפְקֵּר:

רמב"ם, משנה תורה, הלכות שמיטה ויובל, ד, כד

שיעורים ותוכניות לקהל הרחב בבית המדרש בשכטר

בית המדרש בשכטר מזמין אתכם להצטרף לשיעורים ותוכניות לימוד הפתוחות לציבור הרחב. הלימודים יחלו באמצע אוקטובר 2021. בואו ללמוד איתנו מקרוב ומרחוק!

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il