דבר תורה לראש חודש אלול

הרכבת עזבה את התחנה; מסע חשבון הנפש יצא לדרכו! בחמישים הימים הקרובים - מהאחד באלול ועד הושענא רבה - השבט שלנו ימולל בפיו ובנפשו את המנטרות המוכרות של הסתיו היהודי: "חשבון נפש", "תשובה", "סליחות", ו"תיקון". שאלות גבוהות - כמו מה קודם למה, "בין אדם לחברו" או "בין האדם למקום"; על מה צום יום כיפור מכפר ועל מה לא - יהדהדו בדרשות של הרבנים והדרשנים בערבי שבת הקרובים ובימים הנוראים.

זו תקופה לא קלה בדרך כלל, כי חשבון נפש מתקשר אצל רובנו עם ביקורת עצמית, רגשות אשמה וחרטה.

כבר שנים שאני תוהה: האם אנחנו יודעים איך עושים חשבון נפש?

אנחנו מאוד טובים בהגדרת הרעיון – שעל האדם לפשפש במעשיו ולעשות תיקון. אבל איך?

אולי כל אדם עושה את חשבון נפשו בדרכו הייחודית – אחד עורך רשימה ארוכה של האנשים שהוא פגע בהם ויוצא לבקש מהם סליחה. אחר בוחן מחדש את חזונו האישי, ובודק את הפער בין החזון למציאות חייו. אחר צולל אל הטקסטים הנצחיים של מסורת הדורות. חלקנו מחליטים החלטות נועזות, ובהתלהבות גדולה יוצאים לדרך חדשה.

אבל בסופו של התהליך רובנו נגלה שלא הרבה השתנה… נשארנו "תקועים" באותם הדפוסים, באותם המקומות ששנה אחרי שנה, אלול אחרי אלול, אנחנו מייחלים להשתחרר מהם. הנופים של הנפש נשארים אותם נופים והדרך "החדשה" פתאום נראית מוכרת להחריד.

וכאילו לצחוק לנו בפנים, אחרי חודש וחצי של חשבון נפש נוקב, בא קהלת, החכם הזקן, ואומר לנו בשבת חול המועד סוכות, "נו, נו, מה חשבתם? הרי "מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה וּמַה שֶׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ" (קהלת א, ט).

חודש טוב.
הרב אלישע וולפין
קהילת 'ואהבת', זכרון יעקב

מפגש קהילות צפון ב-ט' באב

שלוש קהילות מסורתיות מהצפון נפגשו יחד לקראת מוצאי ט' באב, לציין יחד את סיומו של יום האבל, ומעבר מיאוש לתקוה, משנאה לאהבה.

חברות וחברים מקהילת 'מוריה' בחיפה ומקהילת 'סוכת שלום' מרמת ישי וקהילת 'חמדת ימים' בקרית ביאליק. נפגשו לקראת צאת ט' באב לאירוע של תפילה, שירה ושיחה.

>> לחצו להרחבה

פלייבק של אהבה ברחובות

לקראת ט"ו באב, קהילת עדת שלום-עמנואל קיימה ערב תאטרון פלייבק, שהוקדש כולו ל"סיפורי אהבה שהיו, שהינם או שמצפים להם". בהמלצת חברת הקהילה מרים אוחיון, שהיא גם חברה בקבוצת תיאטרון הפלייבק "כיסאות מסתובבים", חברי קהילה ואורחים נהנו מאינטרפרטציות של סיפורי האהבה שהקהל סיפר לשחקניות.>> לחצו להרחבה

בן אדם מה לך נרדם

בֶּן אָדָם מַה לְּךָ נִרְדָּם קוּם קְרָא בְּתַחֲנוּנִים
שְׁפֹךְ שִׂיחָה דְּרֹשׁ סְלִיחָה מֵאֲדוֹן הָאֲדוֹנִים
רְחַץ וּטְהַר וְאַל תְּאַחַר בְּטֶרֶם יָמִים פּוֹנִים
וּמְהֵרָה רוּץ לְעֶזְרָה לִפְנֵי שׁוֹכֵן מְעוֹנִים
וּמִפֶּשַׁע וְגַם רֶשַׁע בְּרַח וּפְחַד מֵאֲסוֹנִים
אָנָּא שְׁעֵה שִׁמְךָ יוֹדְעֵי יִשְׂרָאֵל נֶאֱמָנִים
לְךָ אֲדֹנָי הַצְּדָקָה וְלָנוּ בֹּשֶׁת הַפָּנִים

עֲמֹד כְּגֶבֶר וְהִתְגַּבֵּר לְהִתְוַדּוֹת עַל חֲטָאִים
יָהּ אֵל דְּרֹשׁ בְּכֹבֶד רֹאשׁ לְכַפֵּר עַל פְּשָׁעִים
כִּי לְעוֹלָם לֹא נֶעְלָם מִמֶּנּוּ נִפְלָאִים
וְכָל מַאֲמָר אֲשֶׁר יֵאָמַר לְפָנָיו הֵם נִקְרָאִים
הַמְרַחֵם הוּא יְרַחֵם עָלֵינוּ כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים
לְךָ אֲדֹנָי הַצְּדָקָה וְלָנוּ בֹּשֶׁת הַפָּנִים

האסיפה הכללית
של התנועה המסורתית
בחירות להנהגת התנועה
יום רביעי • י"ז באלול תשפ"א • 25.8.2021 • בזום


>> לחצו להרחבה

מחנה נוע"ם חזר- ובגדול!

לאחר שנה של הפסקה, חזרו בנות ובני הנוער ומילאו את יער חנתון.

מאות נוע"מיסטים/יות השתתפו במחנה נוע"ם השנה שהתקיים לאחר ששנה שעברה לא ניתן היה לקיימו בשל הקורונה. המחנה עמד במגבלות הקורונה, ולכן התקיים במתכונת מעט שונה מהרגיל.

>> לחצו להרחבה

יחסי ישראל - תפוצות

בתחילת החודש הגיעה לישראל משלחת ייחודית של בכירים ובכירות היהדות הקונסרבטיבית בארה"ב.
בשלושת הימים שהיו בישראל פגשו חברי.ות המשלחת עם נציגות בכירה מכל הקשת הפוליטית. וביום הראשון להגעתם קיימה התנועה המסורתית אירוע של מפגש בין חברות וחברי המשלחת לאנשי הקהילות המסורתיות בישראל שכלל פאנל על יחסי ישראל-ותפוצות, ועל האתגרים וההזדמנויות העומדות בפני התנועה המסורתית בישראל ובארה"ב.>> לחצו להרחבה

קול קורא להצגת תכנים בכנס

התנועה המסורתית שמחה להיות שותפה בארגון כנס "מה עניין שמיטה למשבר האקלים"

שיתקיים בחודש אוקטובר הקרוב.
הכנס יגע בנושאים שונים שיבחנו מה ניתן ללמוד מרעיון השמיטה על חיים ברי קיימא וההתמודדות עם אתגרי המאה ה-21?
אנחנו מזמינים אתכם ואתכן להוביל או להשתתף ביחידת תוכן בכנס. מה תרצו להציע?


>> לחצו להרחבה

יש רגעים שהם אבני דרך בתהליך ארוך ומתמשך. ערב ט באב השנה היה אחד כזה.
את מה שהתרחש שם בכותל נזכור כנראה עוד שנים רבות. חוויה של תסכול, עלבון וכאב מול של רשעות וגזלת כבשת הרש בעת שהגיעו ל'כותל המשפחות' מאות נערים ונערות, הציבו מחיצה כאקט הפגנתי , הציפו את הרחבה ולמעשה ביקשו למנוע מאתנו את תפילת ט' באב וקריאת מגילת איכה שוויונית כדרכנו. אין ספק שמדובר באחד המעשים הקשים שהופנו אלינו בשנים האחרונות. אבל היה שם עוד דבר. היו שם מצד הצעירים ומוריהם ביטויים של "מלחמה", של "צורך להיאבק על צדקת דרכנו" ועוד ביטויים שהציפו את הזכרון ההסטורי והקולקטיבי של כולנו בעיקר כאשר הם נאמרים בערב ט' באב למרגלות הכותל.

המעשה הקשה ופרסומו זעזע לא רק אותנו. כבר בערב באותו עצמו, בעוד המניין המסורתי במקום מנסה לקיים את תפילתו, כשהוא מוקף בהמון מוסת ורועש, החלו להגיע תגובות של שרים וחברי כנסת נשות ואנשי ציבור, אזרחים ואזרחיות מודאגים, וגם רבנים מזרמים שונים. רבנים שביקשו להוקיע את המעשה וחלקם אף לתמוך בזכותה של התנועה המסורתית להתפלל במקום בדרכה.

אחד הקולות המפתיעים בנושא היה של הרב אליעזר מלמד, רב היישוב והישיבה בהר ברכה, שכתב ימים ספורים אחרי האירוע "מכיוון שישנם יהודים רבים שמזדהים עם התנועה הקונסרבטיבית והרפורמית, ועל פי הערכים המנחים אותם תיקנו לעצמם תפילות משותפות לגברים ונשים ... והם חפצים להתפלל ליד הכותל המערבי כרצונם, נכון לקבוע שב'עזרת ישראל' יוכלו לקיים את תפילותיהם בכבוד הראוי.
עלינו להביט בעין טובה על כך שלמרות שאנו חולקים על מה ששינו מההלכה אנו יודעים לכבד ולהעריך את כל הדברים הטובים שבהם. גדול קידוש השם מחילול השם."

הרב מלמד רחוק מאוד בתפיסת עולמו מזו של התנועה המסורתית והוא חולק עליה בדברים רבים, ועם זאת, נענה לבקשתה של מנכ"לית התנועה המסורתית לקיום פגישה ושיחה.
וכך בבוקר של יום חול ארחו הרב והרבנית מלמד את רקפת בביתם, לשיחה פתוחה של שלוש שעות על אחדות, על יהדות ומגדר, הורות, מנהיגות ואחדות עם ישראל.
היתה זו שיחה של אמת. כל אחד ואחת הביאו את עצמם ואת האמת שלו כפי שהיא בעיניו, בלי לנסות לרצות או להתנצל. לא היה בה צורך לשכנע, רק לכבד ולהקשיב. הציניות נשארה מחוץ לדלת.
בשיחה הזו דובר על אחריות ציבורית, כל אחד ואחת כלפי הציבור שהוא/היא מייצגים. דובר על אחריות חברתית ועל אהבת ישראל, לא היתה האשליה שאלו באים בקלות או בהסכמות מלאות אך הייתה בה תחושה עמוקה שיש שותפים להגדלת האור והאחדות בעם ישראל.
כמה ראויה המשימה הזו לחודש אלול, חודש הסליחות.
חודש טוב.

סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

משכנותיך ישראל

ביום ט' באב, רגע לפני צאת היום והצום, נפגשנו יחד, חברי התנועה מכל הארץ, ללימוד מקוון שעסק במרחב התפילה לאחר הקורונה.

האירוע החל עם הרצאה של האדריכל מיכאל ארד, אדריכל בעל שם עולמי ולאחר דבריו עברנו לפאנל על השפעת הקורונה והעולם המשתנה בעקבותיה. על המרחבים בהם אנו מתפללות ומתפללים.

>> לחצו להרחבה

" שכל תיקון שנתקן ואור גדול שהאיר בזמן מהזמנים- בשוב תקופת הזמן ההוא יאיר עלינו אור מעין האור הראשון"

דרך ה', רמח"ל

מחזור "פותח שער"

40₪ למחזור בודד  
70₪ למארז של שני המחזורים

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il