מארמי אובד אבי עד מגילת העצמאות


יש אומרים שהלב של ההגדה של פסח הוא הטקסט "ארמי אובד אבי" מספר דברים, המלווה בהגדה עם מדרשים והסברים רבים מחכמנו. הטקסט הזה אפשר לראות אותו כתפילה ה"קבועה" הראשונה ביהדות והיה צריך להיאמר בזמן הגשת הביכורים במקדש. החלק ראשון של הטקסט הוא מעין סיכום של ההיסטוריה של עם ישראל והשתלשלות האירועים שאפשרו למגיש לעמוד במקדש עם פרי אדמתו.

מגילת העצמאות היא אחד המסמכים החשובים בהיסטוריה של עם ישראל בכלל ומדינת ישראל בפרט. לא רק כסמל של החזרה של העם לארצו התחלת עצמאותו, אלא כמורה דרך של הערכים שעליהם מושתתת המדינה החדשה. כמו עם "ארמי אובד אבי", גם מגילת עצמאות מתחילה עם סיכום של ההיסטוריה של עם ישראל, הקשר שלו עם ארץ ישראל, הסבל של הגולה, הכמיהה לארץ והזועה של השואה. כמו עם הטקסט של דברים, גם גך הסיכום מספר איך החותם של מגילת העצמאות הגיע לרגע המרגש הזה.
.....

חודש טוב וחג עצמאות שמח
הרב מיכאל אבן דוד
קהילת 'אשל אברהם, באר שבע

עשרת ימי תודה ב'ואהבת'

בקהילת 'ואהבת' בזכרון יעקב החלו השנה במסורת חדשה, והצטרפו ליוזמה של "בית פרת - מדרשה ישראלית" - עשרת ימי תודה. ביוזמה זו מציינים את עשרת הימים שבין יום השואה ליום העצמאות ושמה אור על מושג התודה, על היבטיו השונים, כמענה תוכני ורעיוני לימים הכה טעונים מבחינה לאומית.>> לחצו להרחבה

טקס יום השואה ב'בית ישראל'

מעל שנה עברה מאז שקיימו בקהילת 'בית ישראל' בנתניה אירוע שכלל מפגש פיזי. בקהילה הנתנייתית המתינו עד שיוכלו לקיים אירועים ותפילות בהם רוב המשתתפים והמשתתפות מחוסנים, ובערב יום השואה הגיעו כאמור לראשונה מזה שנה למבנה בית הכנסת הגדול, וקיימו טקס יום השואה.
באירוע נכחו כמאה אנשים, לצד חברי קהילה שצפו מרחוק בזום.

>> לחצו להרחבה

עַל אִי הַצּוֹרֶך לִקנוֹת מְאַוורֵר בַּקַיִץ

לֹא מִכְּבָר, בְּיוֹם קַיִץ כָּבֵד בַּשָׁרָב,
אָמַר אֵלַי מִישֶׁהוּ: לָמָּה זֶה לֹא תִּקְנֶה לְךָ מְאַוְרֵר
לִלְחֹם בַּשָׁרָב הַזֶה, וְאַתָּה אִישׁ יוֹשֵׁב בַּיִת כָּל יָמֶיךָ, וּבַלֵילוֹת.
וְחָשַׁבְתִּי בַּדָבָר, אַךְ אָמַרְתִּי אֶל לִבִּי: הִנֵּה אֲנִי
אֵין לִי מִלְחָמָה עִם הַחֹם, אוֹ עִם הַקֹר,
וְאֵין בְּלִבִּי עֲלֵיהֶם טְרוּנְיָה כָּלְשׁהִי.
הֵן לֹא בְּזָדוֹן בָּאִים הֵם אֵלַי. לֹא אֶת רָעָתִי הֵם מְבַקְּשִׁים.
הֵם נוֹלְדוּ כָּךְ. חֹם הַקַיִץ, צִנַת הַחֹרֶף. אֵין זֶה אֶלָּא כְּפִי שֶבְּרָאָם הַבּוֹרֵא.
בְּטֶבַע הַדְּבָרִים הוּא. עַל פִּי מַתְכֻּנְתוֹ שֶׁל סֵדֶר הָעוֹלָם.
הָיִיתִי אוֹמֵר, בְּבוֹאִי לְהַרְהֵר בַּדָּבָר, כִּי לִבִּי רוֹחֵשׁ אֲלֵיהֶם כְּמוֹ יְדִידוּת.
בְּבוֹאָם אֲנִי אוֹמֵר לָהֶם: בְּרוּכִים אַתֶּם בְּבוֹאֲכֶם, וּבְלֶכְתָם: לֶכְתְכֶם לְשָׁלוֹם.
שׁוּבוּ נָא אֵלַי גַּם בַּשָׁנָה הַבָּאָה, אוֹמֵר אֲנִי. מְקַוֶה אֲנִי גַּם אָז לִהְיוֹת כָּאן.

פנחס שדה

המבדיל בין קודש לקודש

לקראת יום העצמאות הפקנו בתנועה המסורתית יחד עם ההסתדרות הציונית העולמית, קליפ מיוחד שמאיר את התפר העדין שבין יום הזכרון ליום העצמאות, שעת המעבר, ההבדלה שבין היגון של יום הזכרון לשמחת העצמאות. רגע מיוחד בו מבדילים בין קודש לקודש.>> לחצו להרחבה

ב'אוהל מנשה' מודים לצוותים הרפואיים

לאחר שבחג הפורים אספו בקהילה תרומות מחברי וחברות קהילה ואורחים נוספים שהגיעו לקריאת המגיחלה, וגם משותפים נוספים, לקחו החודש בקהילת 'אוהל מנשה' ביוקנעם את הכסף שהתקבל והשתמשו בו על מנת להגיד תודה לצוותים של שלוש קופות החולים שיש להן סניפים ביקנעם - כללית, מכבי ולאומית.

>> לחצו להרחבה

תיקון עולם. אדם

נווה שכטר מזמינים לבית מדרש רב גילי ורב לאומי בהנחיית אלנה ארונס. לדוברי עברית בארץ ובחו"ל שמתעניינים בשיח פילוסופי חברתי, עם חיבור לאפשרות של שיתוף אישי.

קוד הנחה מיוחד לחברי וחברות התנועה המסורתית: TikkunOlamAdam10OFF

>> לחצו להרחבה

לתפארת מדינת ישראל

אנחנו רגע אחרי יום השואה ורגע לפני יום הזכרון לחללי צה"ל וחגיגות העצמאות. אלו ימים קדושים לעם ישראל ולמדינת ישראל והם מזמנים לנו התבוננות על עצמנו כמדינה, מאיפה באנו, לאן הגענו ולאן עוד נרצה להגיע. סוג של חשבון נפש לאומי.

השנה אנחנו מציינים את הימים הללו אחרי עוד סבב בחירות מורכב בו נכנסה לכנסת מפלגת נעם, מפלגה שחרטה על דגלה את צמצומו של הפלורליזם היהודי וערעור האיזון העדין שבין יהדות ודמוקרטיה במדינת ישראל. אלו ערכים כל כך שונים וכל כך הפוכים מאלו שנוע"ם, תנועת הנוער שלנו מחנכת אליהם (מי שלא שמע את הצעירות והצעירים שלנו בנוע"ם שרים בעד שוויון, פלורליזם ואנטי-פונדמנטליזם במלא הגרון, לא שמע את המנון נוע"ם מימיו). למזלנו בכנסת הזו יש ייצוג גם לתנועת הנוער נוע"ם, בוגר התנועה ח"כ עמיחי שיקלי יכהן בה אף הוא. אנו תקווה שעמיחי, יחד עם עוד ח"כ חדש, הרב גלעד קריב, יהוו מענה הולם ויעמדו על המשמרת בנושאים הללו לטובת כלל ישראל.

ועוד מאופיים הייחודי של ימים אלו, קריאת מגילת העצמאות בכותל המשפחות. לראשונה קריאת מגילת העצמאות בטעמים. קריאת המגילה נערכה על ידי רבות ורבנים משלושת הזרמים והושרה בטעמים שנכתבו על ידי ארי פלמן (בוגר נוע"ם אף הוא). הארוע כולו נערך על ידי ההסתדרות הציונית החדשה והונחה על ידי ד"ר יזהר הס.

בימים אלו של חשבון נפש לאומי נוכל לומר לעצמנו כתנועה – עשינו כברת דרך לא קטנה ועם זאת עוד עבודה רבה לפנינו לטובת עם ישראל במדינת ישראל.

חג עצמאות שמח

סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית


בית מדרש לחיים

בית המדרש ייחודי שהוא תוצאה של שיתוף פעולה ייחודי בין מספר ארגונים -
בשנה בה המרחב האישי, המשפחתי והקהילתי של כולנו עבר טלטלה, פרימה ושמיטה. ריחוק ממגע, ריחוק חברתי, בידוד, חרדת הדבקה. נוצרה התוכנית שמטרתה ללוות קהילה במשבר.

>> לחצו להרחבה

"הציונות שואפת לא רק לחזור ולעשות את עם ישראל לעם חי, הממלא את כל התפקידים הממלכתיים, חבר שווה זכויות במשפחת הלאומים, אלא אף לתת דוגמה של עם כוהנים אמיתי המקדיש את עצמו לשרות האמת האהבה הצדק ואור הדעת. שבהנהלתו הפנימית וביחסיו עם האנושות כולה הוא דוגל במדיניות המבוססת על עשרת הדברות" ~

מקס נורדאו,
"הפתרון היחידי לשאלת היהודים", 1900

www.masorti.org.il