חייב כל אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים

במסכת פסחים (דף קטז) רבן גמליאל אומר לנו ש: "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאלו הוא יצא ממצרים, שנאמר (שמות י"ג) "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה ה' לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם". לקראת ליל הסדר השנה אמירה חז"לית זו תלווה אותנו ביתר שאת. חז"ל מצווים כל אחד ואחת מאתנו לראות את חיינו כאילו אנו יצאנו ממצרים. איזו תעוזה ואיזה חשיבה מקורית הייתה לקדמונינו. אך אמירה זו אינה מחשבתית בלבד. ישנו עומק ומשמעות יסודית לאותה אמירה בה נוכל להתמקד השנה ואותה נקיים.

המצוות של חז"ל הן דרך חיים דרכה אנו עובדים על הנוכחות ומתחברים לאלוהות. המצוות אינן רק משמשות כתמרור שמזכיר ואומר לנו היכן עלינו לעצור ולחכות, אלא נחוות כמו ראיית הפנים של אהוב או אהובה שלנו, ראיה המעלה אצלנו את האהבה והנוכחות. התמרור ששמו מצוות, פועל בנפש האדם שתי פעולות בו זמנית, הוא מזכיר לנו את האלוהים בכלליותו, ובאופן פרטי, הוא מזכיר לנו ערכים ספציפיים אותם ניתן לקיים.

חודש טוב
וחג פסח שמח
הרב ירח ב. מאריסדורף
רב נוע"ם

כנס דת ומדינה - בחירות 2021

לקראת הבחירות לכנסת ה-24, ערכנו בתנועה המסורתית ומכון על משמר הכנסת, יחד עם שותפינו בארגון 'ישראל חופשית', את הכנס המרכזי בסוגיות דת ומדינה המעסיקות את הציבור הישראלי.

>> לחצו להרחבה

ליווי קארן בדרכה האחרונה

בקהילת 'אשל אברהם' בבאר שבע נרתמו בצעד מרגש לחלוק כבוד אחרון לקארן פוסט ז"ל. פוסט נפטרה קארין בפתאומיות, ללא משפחה בארץ.ובקהילה נרתמו במהירות לחלוק להיות חלק בלוויתה.

>> לחצו להרחבה

חמוטל בר יוסף
אם תעמוד

אִם תַּעֲמֹד עַל הָהָר
וְתִשְׁאַל: לָמָּה?
אִם תּוֹשִׁיט אֶל הֶהָרִים אֶת יָדְךָ
זְמַן אָרֹךְ.
זְמַן אָרֹךְ תְּחַכֶּה לִתְשׁוּבָה
בְּלִי לָזוּז.
רַק הַדְּמָעוֹת נִגָּרוֹת.

אָז תָּבוֹא צִפּוֹר זְעִירָה
קְנֵה-קַשׁ לָהּ מָשׁוֹט בַּשָּׁמַיִם
וְתֵשֵׁב בְּכַפְּךָ.
ְנֵה-קַשׁ בְּכַפְּךָ הִיא תַּנִּיחַ
וְתָטִִיל בָּהּ בֵּיצָה.

עֲמֹד שָם עַל הַר בַּמִּדְבָּר
עֲמֹד בַּחַמָּה וּבַקֹּר
זְמַן אָרֹךֱ מְאֹד.

אַל תָּזוּז
עַד שֶׁיִּבְקַע בְּכַפְּךָ
גּוֹזָל רַךְ, מְבַקֵּשׁ רַחֲמִים.

פורים בקהילות התנועה

כמידי שנה, קהילות התנועה המסורתית ערכו אירועי פורים משמחים וגדולים. השנה התמודדו הקהילות עם ההגבלות וקיימו פעילויות מקוונות שונות לצד הפעילות הפיסיות שניתן לקיים במסגרת התקנות.

המצב המיוחד ביא לתוצרים יוצאי דופן וייחודיים, שהפכו את הפורים הזה לשונה ממה שהכרנו.

>> לחצו להרחבה

שחזור תמונות ליום המשפחה

בקהילת רמות ציון בחרו לציין את יום המשפחה בתחרות רשת ייחודית שהפגישה את ההיסטוריה עם ההווה. בקהילה ביקשו מחברות וחברי הקהילה למצוא תמונה משפחתית ישנה ולצלם תמונה חדשה המשחזרת את התמונה הישנה. בקהילה נאספו עשרות תמונות שהועלו לאלבום יעודי בעמוד הפייסבוק הקהילתי, שם הועברו להכרעת הקהל

>> לחצו להרחבה

בג"צ הכריע - במדינת ישראל יש יותר מדרך אחת להיות יהודי!

בשנת 2005 שנים הגשנו בתנועה המסורתית יחד עם התנועה הרפורמית עתירה לבג"צ על מנת שיכירו בגיורים הקונסרבטיבים והרפורמים המתקיימים בארץ.
לפני שבועיים התקבלה פסיקה בג"צ המכירה גם בגיורים מסורתיים ורפורמים שנעשו בארץ לצורך חוק השבות (אזרחות ישראלית).

>> לחצו להרחבה

חג (ב)חירות שמח

המערכת הפוליטית בישראל כמו מנסה להתאים את עצמה למציאות החיים שוברת השגרה של הקורונה, ומייצרת לנו מידי חצי שנה מערכת בחירות נוספת. בעוד כשבוע נחזור כולנו לקלפיות, בפעם הרביעית בשנתיים, ונחגוג (שוב) את הדמוקרטיה. ומה נשתנו הבחירות האלה משאר הבחירות?

ראשית, פסיקת בג"צ שניתנה בשבוע שעבר היא הזדמנות פוליטית. הזדמנות לדון באופיה היהודי של מדינת ישראל כמדינה פלורליסטית ולזכור שגם במדינת ישראל יש יותר מדרך אחת להיות יהודי. מי יתן שהממשלה שתבחר – כל ממשלה – תוכל לראות במדינת ישראל מדינת היהודים כולם.- אורתודוקסים, קונסרבטיבים ורפורמים.

שנית- מסע הבחירות המסית של מפלגת יהדות התורה, המשווה אותנו לכלבים, הראיון של ראש ש"ס אריה דרעי שמהצהיר כי לא ניתן לתת מקום ליהדות לא אורתודוקסית, או דבריו של ח"כ פינדרוס נגד גיורי נתיב, מביאות לתרעומות המחבקות ומכילות את היהדות המסורתית והרפורמית בצורה חד משמעית, מהציבור וממפלגות אחרות בקשת הפוליטית. אמירות חשובות שיש בהן הכרה בחשיבות הגיוון היהודי במדינת ישראל.

ושלישית, ישנו סיכוי גדול כי אחרי מערכת הבחירות הזו יכהן לראשונה בהיסטוריה ח"כ שהוא מנכל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב. שותף למאבק בהכרה הכה חשובה בזרמים הקונסרבטיבי והרפורמי במדינת ישראל. לא משנה מהיכן אנו במפה הפוליטית או מה נצביע-זו בשורה של ממש.

ואולי, מי יודע.ת, אולי הפעם באמת אלו הבחירות האחרונות לשנים הקרובות, ונוכל להניח לתקופה ארוכה את הסיסמאות והקיטוב, ולהתרכז בבנייה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית בדיבור אחד- אליה כולנו שואפים.

חג חירות שמח
וחגיגת בחירות משמעותית

סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

מִסֶּגֶר ליום טוב

לקראת חג הפסח הקרוב, הוצאנו יחד עם ארגון נט"ל את "המוסף לסדר" שנכתב כדי לסייע לנו לחשוב כיצד להפוך את סדר פסח השנה ל"אי של חוסן" בים הקורונה.
את הצעות לפעילות ניתן לבצע בימי החג וחול המועד, או כהכנה משפחתית לקראת הסדר.

>> לחצו להרחבה


"...ההבדל שבין העבד ובן החורין, איננו רק הבדל מעמדי, מה שבמקרה זה הוא משועבד לאחר, וזה הוא בלתי משועבד. אנו יכולים למצוא עבד משכיל שרוחו הוא מלא חירות, ולהפך, בן חורין שרוחו היא רוח של עבד... החירות היא הנאמנות אל העצמיות, לתכונה הפנימית, לתכונה הנפשית של צלם אלוקים אשר בקרבו, ובחופש זה אפשר להרגיש את החיים בתור חיים מגמתיים שווים את ערכם. מה שאין כן בבעל הרוח של עבדות, שלעולם אין תוכן חייו והרגשתו – פנימיים ועצמיים, אלא במה שהוא טוב ויפה אצל האחר."

(הרב קוק, מאמרי הראי"ה עמ' 158)

מכירת חמץ מקוונת - הלכתית, פשוטה וקלה

>> לחצו להרחבה

תל"י בנעלי בית - פעילויות לכל המשפחה לחודש ניסן


>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il