דבר תורה לחדש שבט


לאלה שנולדנו בחלק הדרומי של העולם (כמוני, שנולדתי בדרום אמריקה), כל החגים והמועדים של הלוח העברי המצוינים בתקופה הזו של השנה מקבלים פחות התייחסות. זוהי תקופת קיץ שם, אין לימודים בבתי הספר היהודים, אין פעילויות בתנועות הנוער הציוניות ורוב חברי הקהילה נמצאים בחופשה.

ט"ו בשבט – שנחגוג בחודש הזה- הוא אחד מהמועדים האלה. מילדותי בפרגוואי, אני זוכרת שביום מסוים בקיץ היו קוראים לכל הילדים ששיחקו במועדון הקהילה לצאת מהבריכה למספר דקות, לעמוד על הדשא בפינה מסוימת ולראות איך מישהו נוטע עץ, אומר שני משפטים על ט"ו בשבט. היינו עושים זאת וחוזרים במהירות לבריכה. במקביל, במידעון של הקהילה ציינו את התאריך כדי לבקש תרומות לקק"ל שישמשו לנטיעת עצים בארץ ישראל.

חז"ל בחרו בחודש שבט כדי לקבוע את "ראש השנה לאילנות" כי זו עונת הגשמים בארץ ישראל, העצים מתחילים ללבלב - למשל השקדייה, והשדות מתמלאים בפרחי בר צבעוניים.

חכמי הקבלה גיבשו את תאריך הזה כחג עם מנהגים מיוחדים. הקונטרס "פרי עץ הדר" – שפורסם בצפת באמצע המאה השבע-עשרה, הוקדש כולו ל"תיקון ליל ט"ו בשבט" ובו פרטים על אכילתם של שלושים מיני פירות תוך ברכות, תפילות ולימוד. אחד המנהגים הבולטים בספר הוא סדר שתיית ארבע כוסות יין- בצבעים המשתנים בהדרגה מכוס לכוס, מן הלבן אל האדום- בין הפרקים השונים של אכילת פירות.

 
חודש טוב!
הרבָּה סנדרה קוכמן
הקהילה המסורתית משפחתית בבית הכרם

בית מדרש בינדתי בציון -   גם בזום

בקהילת ציון בירושלים החל לפעול, זו השנה החמישית, בית מדרש בינדתי לחברי וחברות הקהילה יחד עם הקהילה הקתולית דוברת העברית.
עד לפני תקופת הקורונה נפגשו המשתתפים במתחמי הקהילות, אך עקב הנגיף נאלצו בבית המדרש להתאים עצמם, ולקיים את בית המדרש הכה חשוב במסגרת המגבלות המשתנות.


>> לחצו להרחבה

הפרלמנט

פרוייקט הבחירות של מכון 'על משמר הכנסת' והתנועה המסורתית- יוצא לדרך!
מביאים את השיח הדמוקרטי והפוליטי לצעירים וצעירות בישראל. לחצו על הפלאייר ושתפו אותו עם תיכונים, מכינות וארגונים שעשויים להתעניין.


לטופס הזמנת הפעילות בחירות ב 'לחצו להרחבה' ⬇️⬇️⬇️

>> לחצו להרחבה

שיחה 
דן פגיס


אַרְבָּעָה שׂוֹחֲחוּ עַל הָאֹרֶן. אֶחָד הִגְדִּיר אוֹתוֹ לְפִי הַסּוּג, הַמִּין וְהַזָּן. אֶחָד עָמַד עַל מִגְרְעוֹתָיו בְּתַעֲשִׂיַּת הַקְּרָשִׁים. אֶחָד צִטֵּט שִׁירִים עַל אֳרָנִים בְּכָל מִינֵי שָׂפוֹת. אֶחָד הִכָּה שֹׁרֶשׁ, הוֹשִׁיט עֲנָפִים וְרִשְׁרֵשׁ.

מיזם בישולים חברתיים בקהילת היובל

'בישולשבת' הוא מיזם בישולים שכונתי חדש בהובלת קהילת 'היובל', הקהילה המסורתית שבכונת קרית היובל בירושלים. במסגרת הפרוייקט מגייסת הקהילה א.נשים שיבשלו ארוחות שבת לתושבי השכונה המקשים להעמיד ארוחות שבת בשל קשיים כלכליים.


>> לחצו להרחבה

סיכום שנה בחבורת תל אביב

עם סופה של שנת 2020, הוציאו ב'חבורת תל-אביב' סרטון סיכום של שנת הפעילות הענפה, גם בימי הקורונה. תמונות וסרטונים של כל האירועים הנפלאים שהתקיימו בקהילה במהלך השנה.

 


>> לחצו להרחבה

חדש! מכינת נוע"ם

בשנה הבאה תפתח תנועת הנוער נוע"ם בשיתוף קול עמי, מכינה קדם צבאית ייחודית ברוח נוע"ם והתנועה המסורתית עבור נערות ונערים המעוניינים ללמוד, להתנדב ולצמוח. מכינה חצי שנתית, ובה חניכים.ות מהארץ ומחו״ל. בשלב זה מגייסת המכינה את הנבחרת המוצלחת ביותר למחזור הפותח.

>> לחצו להרחבה

עוד פרט חדש ברקע

שנים שאנחנו תוחמים ומרחיבים את מרחבי המחיה שלנו לא פעם על חשבון מרחבי הטבע ושטחם של בע"ח. השנה האחרונה ובעיקר תקופות הסגרים פורצים מעט את הגבולות הללו וההפרדה שבין המרחב העירוני ובין הטבע מטשטש מעט. במהלך הסגרים אנו רואים בעלי חיים הנכנסים לשכונות מגורים (חזירי בר, שועלים וכו'), אנחנו מגלים שכאשר שאון המכוניות פוחת, קולן של הציפורים בסביבתנו גובר, ולא פחות, פינות הטבע הקטנות ליד הבית שמרבית השנה משמשות בעיקר רקע ירוק לבנייני מגורים – הופכות להיות מרחב חיוני להִתְאַוְרְרוּת, ספורט ואפשרויות למפגשים מצומצמים.

מגבלת ההתרחקות 1000 מטר בלבד מהבית בלבד היא מגבלה קשה שבצידה אי נוחות רבה, אבל היא גם מזמנת לכל אחד ואחת מאתנו את האפשרות לגלות את פיסות הטבע הסמוכות לביתנו. אפילו במרכזי הערים ובישובים צפופים מתגלות פיסות נוף חבויות, פינות ירק טבעיות, חורשות יפות, ואף מרחב פתוח מעבר לקו הבניינים שבאופק. נופים שבעבר התעלמנו מקיומם, או חלפנו על פניהן ביעף בדרכנו לעבודה וחזרה ברכב. נופים ששימשו רקע לתנועה והפעילות היומיומית שלנו נמצאים עכשיו במוקד ומהווים מרכז בפני עצמו.

המבט המתמקד ברקע כמוקד ומרכז מאפשר לנו לגלות פרטים, לשים לב ולזהות איכויות שלפני כן נבלעו בתחושת השגרה והברור מאליו. יש לנו הזדמנות להגיע לט"ו בשבט השנה בהכרה והוקרה מחודשת לטבע הזה שכמעט ונעלם מעינינו בתמונה הרחבה היומיומית, ושהקורנה עזרה לנו לגלות ולהעריך אותו מחדש.

אולי בט"ו השבט הזה הטבע שליד הבית והיחסים המחודשים שאנחנו יוצרים איתו מזכירים לנו להתבונן סביב ולראות אילו עוד דברים לקחנו כל חיינו האישיים והקהילתיים כמובנים מאליהם. מה עוד היה ברקע ועכשיו אפשר לשים אותו רגע במרכז תשומת הלב. כמה הקידוש של שבת בבית הכנסת אחרי תפילה הוא חוויה חשובה שאינה רק מלווה אלא חוויה משמעותית ומרכז בפני עצמו. שיעור פיסי, בקהילה לצד חברים וחברות טובים המזמן מפגש ואפילו קפה משותף של לפני ואחרי. המרחב הפיזי המשמש תפאורה לתפילות ועכשיו עומד בעצמו כחלק ממרכז תשומת הלב. הלוואי ונזכה בכל יום להוקיר את הטוב בחיינו, לפקוח את עינינו ולראות עוד פרט חדש ברקע, לשים לב ליופיו ולזכור להודות על הדברים הפשוטים של שגרה. הרבה בריאות לכולנו.

חודש טוב,
סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית

הוּא הָיָה אוֹמֵר, כֹּל שֶׁחָכְמָתוֹ מְרֻבָּה מִמַּעֲשָׂיו, לְמָה הוּא דוֹמֶה?
לְאִילָן שֶׁעֲנָפָיו מְרֻבִּין וְשָׁרָשָׁיו מֻעָטִין, וְהָרוּחַ בָּאָה וְעוֹקְרַתּוּ וְהוֹפְכַתּוּ עַל פָּנָיו.
אֲבָל כֹּל שֶׁמַּעֲשָׁיו מְרֻבִּין מֵחָכְמָתוֹ, לְמָה הוּא דוֹמֶה?
לְאִילָן שֶׁעֲנָפָיו מֻעָטִין וְשָׁרָשָׁיו מְרֻבִּין, שֶׁאֲפִלּוּ כָּל הָרוּחוֹת שֶׁבָּעוֹלָם בָּאוֹת וְנוֹשְׁבוֹת בּוֹ אֵין מְזִיזִין אוֹתוֹ מִמְּקוֹמוֹ,

שֶׁנֶּאֱמַר (ירמיה פרק יז פסוק ח), וְהָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל מַיִם וְעַל יוּבַל יְשַׁלַּח שָׁרָשָׁיו וְלֹא יִרְאֶה כִי יָבֹא חֹם, וְהָיָה עָלֵהוּ רַעֲנָן, ובִשְׁנַת בַּצֹּרֶת לֹא יִדְאָג, וְלֹא יָמִישׁ מֵעֲשׂוֹת פֶּרִי:

משנה אבות ג׳:י״ז

ימי הלימוד האזוריים לנשות התנועה המסורתית השנה- בזום!

מרות המואביה לרות ביידר גינסבורג -נשים פורצות דרך שנותנות לנו השראה בזמנים של אי-וודאות .
מרכז : יום ג', 9 בפרואר // דרום: יום ג',23 בפברואר // צפון: יום ג', 2 במרץ

>> לחצו להרחבה

האסיפה הכללית של התנועה המסורתית

יום חמישי • אור לט' בשבט תשפ"א • 21.1.2021 • 17:30-18:50

הרצאה מרכזית - קהילות מסורתיות בתקופה צנטרפוגלית. ד"ר גלי סמבירא

>> לחצו להרחבה

דווקא עכשיו תומכים בקהילות מסורתיות בישראל

קחו רגע וצפו במקצת מהדברים הנפלאים שעשו קהילות התנועה המסורתית בשנה המאתגרת הזו.התנועה המסורתית גאה בקהילותיה ותמשיך לעמוד איתן, לחזק ולהתחזק. תמכו בתנועה המסורתית, תמכו בקהילות התנועה

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il