דבר תורה לחודש טבת


השנה שמתי לב למתח בין רשות הרבים ורשות היחיד בתוך מנהגי הדלקת נרות חנוכה.

חנוכה הוא חג של בית: המצווה הבסיסית של חנוכה היא להדליק נרות בבית. כמובן שקיימים ויכוחים לגבי איך להדליק, כמה להדליק, עם איזה חומר להדליק, על מי חלה המצווה להדליק. אך ברור שיש להדליק נרות חנוכה בבית. יחד עם זאת, עלינו לפרסם את הנס גם מחוץ לבית.. במסכת שבת, כא, ב', התלמוד מספר לנו שעלינו להדליק את החנוכייה בפתח הבית. מי שלא גר בקומת כניסה, אמור להדליק את הנרות בחלון, סמוך לרשות הרבים.

"בפתח הבית." "סמוך לרשות הרבים." מונחים אלה מצביעים על מקום הביניים, המרחב הלימינאלי, בין האזור הפרטי שלי, הבית, לבין מקום של התקהלות, של התכנסות, המרחב הציבורי.

חז"ל, כאשר קבעו את מיקום החנוכייה בפתח הבית או בחלון, קבעו שמעשה הדלקת הנרות האישית, במרחב הפרטי, יחדור גם לתוך המרחב הציבורי.

חודש טוב!
הרבָּה שרה כהן
קיבוץ קטורה

רבנות חדשה ב'מורשת אברהם'

החודש התחילו לשמש כרבנים בקהילת מורשת אברהם בירושלים בני הזוג הרב דוד גודמן ואמירית רוזן. אמירית מסיימת את לימודיה בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר בחודשים הקרובים, ותוסמך לרבנות.
עם תחילת המשימה המשותפת אמרו השניים: "החזון שלנו הוא ליצור סביבה חברתית נעימה וחמה שתאפשר לנו כקהילה לחלוק חלומות ולפעול במשותף להגשמתם."

>> לחצו להרחבה

'הכרם' באירוע חגים בינלאומי

בקהילת הכרם חגגו בנר שביעי של חנוכה אירוע בינלאומי יוצא דופן. בשיתוף אירגון 'קהילות אחיות בינאלומיות יצאה הקהילה למסע חובק תרבויות, ששפך אור על החגים המתקיימים בדתות השונים בימים אלו, מחג החנוכה ועד חג הקוואנזה.

>> לחצו להרחבה

יֵשׁ שָׁעָה שֶׁהָאוֹר
רחל חלפי

יֵשׁ שָׁעָה שֶׁהַכֹּל יוֹשֵׁב בְּתוֹךְ
הָאוֹר
כְּמוֹ אֶבֶן חֵן בְּתוֹךְ עֲדִי זָהָב
אֶפְשָׁר לַחְפֹּן אוֹר כָּזֶה
אֶפְשָׁר לֶאֱכֹל אוֹר כָּזֶה
אֶפְשָׁר לִגְמֹעַ אוֹר כָּזֶה
אֶפְשָׁר לַנוּעַ בּוֹ לָאֹרֶךְ וְלָרֹחַב
אֶפְשָׁר לִשְׁקֹל אוֹתוֹ בְּזָהָב
מָלֵא

מסר לחנוכה עם רבני התנועה

מידי שנה, מקיימת התנועה המסורתית הדלקת נרות מקוונת, ובכל יום מקיימת הדלקת חנוכיה עם אחד מרבני התנועה המסורתית ברשתות החברתיות.
גם השנה, בשנה בה אירועים מקוונים הפכו לשגרה, נרתמו לפרוייקט המיוחד תשעה מרבני ורבות התנועה המסורתית שבכל יום האירו זוית נוספת בחנוכה הקשורה לימינו.>> לחצו להרחבה

שעת נעילה ב'מגן אברהם'

בחודשים האחרונים שודרה בערוץ 'כאן' הסדרה 'שעת נעילה' שהאירה את מאורעות מלחמת יום הכיפורים. בקהילת 'מגן אברהם' בעומר קיימו בחודש האחרון בעקבות שידור הסדרה סדרת שיעורים 'שעת נעילה או סיפור פתוח?' – על לוחמים וטראומה בעקבות. המפגשים התקיימו במסגרת הבדלה והעשרה- מפגשים קהילתיים המתקיימים מידי מוצ"ש בזום.

>> לחצו להרחבה

מסורת במציאות משתנה

איך שומרים על מסורת במציאות משתנה? כבר תשעה חודשים אנחנו מתמודדים עם השאלה הזו, כל שבת וכל חג מחדש.

איך נתנהל? איך נשמר? איך נחגוג ונשמור על המגבלות והבריאות של כולנו?
משבוע לשבוע אנחנו לומדים, משנים כמעט מתרגלים. מחג לחג אנחנו מתפתחים, משתכללים, מצליחים להפתיע אפילו את עצמנו.

חגיגות חנוכה בקהילות הבהירו לנו כמה השתכללנו, כמה למדנו, כמה אנחנו כבר יודעים ויכולים בתוך המצב המורכב הזה להיות יצירתיים, כמה למרות המגבלות אנחנו כבר יודעים לחגוג כקהילה ולהאיר את החג.

זו הזדמנות להזכיר ולשבח את הנהגות הקהילות על המסירות והתושייה על המחויבות והעשייה בכל החודשים האחרונים. חברות וחברים – כל הכבוד.


סופי פלמן-רפולוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית


ב'מוריה' סורגות תמנון לכל פג

בקהילת מוריה בחיפה החלו, רגע לפני חנוכה, בפרוייקט שיביא עימו אור גדול.קבוצת סריגה שתפעל כחלק מפרויקט 'תמנון לכל פג', פרויקט סריגה התנדבותי ובינלאומי של בובות תמנון סרוגות המוענקות לפגים בפגיות על מנת להעניק להם תחושת ביטחון ורוגע.

>> לחצו להרחבה

"מי שברך" לחג הבנות
הרבה גילי צדקיהו (התנועה הרפורמית)

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת שֹרה בּעדְנה
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בֹּיכוֹלת להִתְחדשׁ בּכֹל גִיל
מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת רִבְקה בּקוֹל שׁנִשְׁמָע
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בּסְבִיבה קשׁוּבה לרצוֹנוֹתינוּ
מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת לאה בּפִרְיוֹן
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בּפרִי לעמלנוּ
מִי שֶׁבֵּרַךְ את רחל בּאהבה
הוּא יברכנוּ בּיכוֹלת לאהוֹב את עצמנוּ

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֶת יהוּדִית בּתוּשִׁיה וּבמנְהִיגוּת
הוּא יְבָרֵךְ אוֹתנוּ בּאוֹמץ וּביכוֹלת להסִיר מִכְשוֹלִים מדרכּנוּ.

הויה – בּרכִי אוֹתנוּ בּשִׂמחת היוֹתנוּ
עין החיים - בּרכִי אוֹתנוּ בנבִיעה שׁל חֹכמה ודעת
שכינה – שׁכְנִי בּיננוּ והשׁרִי בּינִי וּבין נשוֹת מִשפּחְתִי, קהִילתִי ועמִי, וּבין נשִׁים בּעוֹלם כּוּלוֹ – אַהֲבָה וְאַחֲוָה וְשָׁלוֹם וְרֵעוּ

www.masorti.org.il