גמזו לטובה - דבר תורה לחודש אלול

לזכרו של ענק הרוח, הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, שכמעט ולא עובר יום בו אינני משתמש באחד מספריו הרבים.

 
בילדותי תמיד סיפרו לנו את מעשיותיו של נחום איש גמזו, שהיה אומר על כל צרה שבאה עליו, גם זו לטובה. בגרסאות אחרות קוראים לזה, לעשות לימונדה מהלימונים.

כשבגרתי הזדעזעתי לקרוא את הסיפור האמיתי על האיש, כפי שמופיע במסכת תענית דף כא, ע"א (הארמית והביאור לעברית על פי התלמוד המבואר של הרב שטיינזלץ זצ"ל):

"אמרו עליו על נחום איש גם זו שהיה סומא משתי עיניו, גידם משתי ידיו, קיטע משתי רגליו, וכל גופו מלא שחין, והיה מוטל בבית רעוע ורגלי מטתו מונחין בספלין של מים כדי שלא יעלו עליו נמלים פעם אחת.... ולמה קראו לו נחום איש גם זו שכל דבר שהיה מגיע, אמר: גם זו לטובה, לכן קראו לו "איש גם זו".

אין זה המקום להכנס לסיבות בגינן הוא "זכה" בסבל הנוראי הזה, אך אני חושב שהגישה שלו לחיים, מעניינת ביותר. מצד אחד ניתן לומר על גישה זו כי היא פטאליסטית, משום שהיא מקבלת את כל הרוע בעולם ומשלימה עימו. אך מצד שני ניתן לומר שזו דווקא גישה אמיצה המוכנה להישיר מבט אל הסבל בעולם, להבין שהוא חלק בלתי נפרד ממנו ושהוא לא הולך להיעלם, וכי הדרך להתמודד איתו תלויה בגישה שלנו לחיים.

כשאומרים 'גם זו לטובה', לא מתכוונים לומר לאלוהים, 'תביא עליי בבקשה עוד סבל'. אלא, הכוונה היא שכדי לשרוד את החיים הללו צריכים לפתח גישה יצירתית למציאות המתרגשת לבוא עלינו.
...

חודש טוב
הרב צביקה גרץ
קהילת הוד והדר כפר סבא

חתונה ישראלית במזכרת בתיה

לקראת ט"ו באב, ערכו במניין השוויוני במזכרת בתיה אירוע מרתק ומקיף סביב חתונות ישראליות בתש"פ, במטרה להראות כי יש יותר מדרך אחת להתחתן, לסקור אופציות שונות וכמובן, ברוח המועד- לדבר על אהבה.


>> לחצו להרחבה

איך לתקוע בשופר

ראש השנה הקרוב, שיצויין במסגרת מגבלות הקורונה, יאתגר רבים מאיתנו לקחת פעיל יותר בקיום מצוות החג.
בכדי להנגיד את חוויית התקיעה בשופר לכולם וכולן, אנו מביאים לפניכם.ן שיעור קצר עם הרבה חיה רואן-בקר, רבת הקהילה המסורתית רמות ציון בירושלים, על תקיעה בשופר.

>> לחצו להרחבה

למי שאינו מאמין
קשה לחיות השנה.
השדות מבקשים ברכה
הים מבקש אמונה
ואתה אינך מבקש דבר.

ליבי ישן את שנתו
ואני ישנה.
חלומי כבד שתיקה
ומתי מהלכים בשנתי
כבתוך מצודה עתיקה.

איך אתעורר משנתי
ואין בליבי אמונה?
ואתה אינך מבקש דבר

לאה גולדברג

האם בית הכנסת משתנה

בערב ראש חודש אלול התקיים כנס תנועתי שעסק בשינויים שמתרחשים בבתי הכנסת שלנו בעקבות הקורונה ולקראת ראש השנה ויום הכיפורים המתקרבים אלינו.
בכנס מיוחד בהשתתפות הרבה חיה רואן בקר, הרב בני לאו, הרב דוד גולינקין, הרב חגית סבאג ישראל, הרב אלישע וולפין, הרב מישאל ציון, יו"ר התנועה סופי פלמן רפלוביץ ועוד.


>> לחצו להרחבה

העשרה ולימוד לאלול במוריה

בקהילת מוריה בחיפה בנו לכבוד חודש אלול תוכנית מפורטת ועשירה הכוללת מסלולים שונים שיאפשרו לחברי הקהילה להתכונן לחגים, הכוללת שלושה מסלוליםף הקול היומי, לימוד שבועי ואירועים מיוחדים

>> לחצו להרחבה

התנדבות בימי קורונה

הקיץ האחרון היה שונה לגמרי ממה שציפו לו פעילות ופעילי נוע"ם. ובמקום לבלות חודש ביער חנתון, אולצו להשאר בבית ולקיים פעילויות במסגרת התנועה רק במתכונת מצומצמת.
את ועדת תעל"ה (תיקון עולם למען הכלל) של נוע"ם, המגבלות רק עודדו לחפש מקומות בהם יוכלו לתרום ולהשפיע, תוך הקפדה על מקבלות הקורונה.

>> לחצו להרחבה

יותר מכל שנה, אפילו

אָחוֹת קְטַנָּה תְּפִלּוֹתֶיהָ
עוֹרְכָה וְעוֹנָה תְּהִלּוֹתֶיהָ
אֵל נָא רְפָא נָא לְמַחֲלוֹתֶיהָ
תִּכְלֶה שָׁנָה וְקִלְלוֹתֶיהָ

הפיוט הזה, אחות קטנה, נכתב במאה ה-13 ע"י אברהם חזן מגירונה. פיוט שסוקר את הקהילה היהודית בימים קשים וכמהה ממש לימים יפים יותר. תִּכְלֶה שָׁנָה וְקִלְלוֹתֶיהָ. תָּחֵל שָׁנָה וּבִרְכוֹתֶיהָ.

זה נכון שאלו מילים שתופסות אותנו בכל שנה. אבל השנה כמה שאנחנו רוצים, כמה שאנו מתחננים, כמה שאנחנו זקוקים שקללת השנה החולפת תכלה. העולם כפי שהכרנו השתנה, נפלה עלינו מגפה ששינתה עבור כולנו את החיים כפי שהכרנו. כולנו, בכל מקום בעולם, ובמהירות שדרשה מאיתנו להתאים את חיינו במהרה למציאות חדשה.

כשנשיר את הפיוט הזה בערב הראשון של ראש השנה, במניין הקהילתי או בתפילה האישית שנעשה בבתינו, קשה להאמין שיש אחד שלא יחשוב על הקורונה יחד עם כל הקללות שאנו מבקשים לבער מחיינו. ומה תהיה הברכה שתביא עימה תשפ"א בהקשר זה? אולי חיסון מהיר, אולי היכולת שלנו להכיר ולחיות עם המגפה, אולי היכולת לראות את נקודות האור שההתמודדות איתה זימנה לנו.

ומילה קטנה שאי אפשר להתעלם ממנה. האחות הקטנה בפיוט היא אמנם כנסת ישראל. אך יש דווקא במילים של האלגוריה הזו, בשבוע זה והחדשות שהוא זימן לנו, משהו שתופס חזק את הבטן.
תִּכְלֶה שָׁנָה וְקִלְלוֹתֶיהָ.
תָּחֵל שָׁנָה וּבִרְכוֹתֶיהָ.

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

מעגלי צדק בכפר ורדים

דווקא אוורית הקורונה זימנה לנו 'אווירת' ט' באב הולמת ביותר. וקהילות רבות בתנועה הוציאו את קריאות המגילה של ערב ט' באב אל חצרות ומחוץ למבנים, על מנת לאפשר ליותר אנשים להשתתף בפעילות פיסית.

במנין המשפחתי המסורתי בכפר ורדים עשו גם הם אירוע ט' באב, כמעט כרגיל, אבל גם עם ההתאמות הנדרשות.


>> לחצו להרחבה

"עלה אלהים בתרועה ה' בקול שופר" בשעה שהקדוש ברוך הוא יושב ועולה על כסא דין בדין הוא עולה מאי טעם "עלה אלהים בתרועה" ובשעה שישראל נוטלין את שופריהן ותוקעין לפני הקב"ה עומד מכסא הדין ויושב בכסא רחמים דכתיב "ה' בקול שופר" ומתמלא עליהם רחמים ומרחם עליהם והופך עליהם מדת הדין לרחמים אימתי "בחדש השביעי":

ויקרא רבה כט ג

היערכו לחגי תשרי בצל הקורונה
רוכשים מחזורים לראש השנה ויום כיפור


>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il