דבר תורה לראש חודש תמוז

בנוסח עדות המזרח של הכרזת ראש חודש כתוב "יהי רצון מלפני אלוהי השמים, לרחם על פליטתנו, ולעצור המגפה, והמשחית, והחרב, והרעב, והשבי, והביזה, מעלינו ומעל כל עמו ישראל, ואמרו אמן".
יש חודשים שבהם מילות הברכה רחוקות, וקשה להתכוון אליהן, ויש שהמילים קרובות, אפילו קרובות מדי.
לקראת תמוז התש"פ נדמה שרלוונטי מתמיד להתפלל שירחם המקום ויעצור את המגפה, ושתיעצר הביזה, ושהחרב שלנו ושל שכנינו תישאר בנדנה.
השנה נזכה להתפלל את המילים האלה בכוונה.

כשאנחנו שומעים את החזן מודיע על התחדשות החודש הקרובה, בהקשר היהודי מיד אנו חושבים "חודש זה – מה יש בו?" האם יש בו חג, חופשה, ימי זיכרון – מה הוא צופן לנו?
אנשים באים יותר בימים, נזכרים בארועי עבר. השבוע למשל פתח מפקד פלוגת המילואים שלי לשעבר קבוצת ווצאפ פלוגתית, וזרמו בה תמונות ממלחמת לבנון השניה הנשכחת שנפתחה אף היא בחודש תמוז. הו שרגא קשישא, התזכור את חום התמוז ההוא?

תמוז טוב לנו ולכל עם ישראל!
הרב יוסף ברוך
חבורת תל-אביב

לזכרה של פולה פרידלנד ז"ל

התנועה המסורתית מתאבלת יחד עם קהילת "ואהבת" בזכרון יעקב על מותה של יושבת הראש של הקהילה פולה פרידלנד ז"ל, שהלכה לעולמה החודש לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.
פולה היתה חברה בקהילת "ואהבת" מאז עברה לזכרון- יעקב בשנת 2007, ולפני זה היתה פעילה שנים רבות בקהילת מוריה בחיפה.

>> לחצו להרחבה

סל מלא שיעורים, אלפי משתתפים

15,000 אנשים צפו במושבים השונים של התיקון המקוון של הגדול של התנועה המסורתית שנערך החודש. התיקון התקיים באופן וירטואלי  יומיים לפני החג. והביא אל הסלון שלנו טנא מלא של שיעורים ופאנלים מרחיבי דעה ודעת.
ניתן לצפות בכל המושבים בפייסבוק ויוטיוב.

>> לחצו להרחבה

במלכות השקיעה
זלדה

בְּמַלְכוּת-הַשְּׁקִיעָה
אֲפִלּוּ קוֹץ מֵפִיק נֹגַהּ.

פִּתְאֹם נְמוֹגִים כְּתָרִים
וְקוֹץ חוֹזֵר לִהְיוֹת קוֹץ
וְהַר שָׁב לְגָלְמִיּוּתוֹ,
נֶחְשְׂפָה מִדַּת-הַדִּין
וּמְבַצְבֵּץ שֶׁלֶד הַיְקוּם.

אַךְ אֵינֶנּוּ מֵתִים מִפַּחַד
כִּי מַגִּיעַ חֶסֶד הַלַּיְלָה
וְהַנֶּפֶשׁ מַמְרִיאָה לְהַשָּׂגָה חֲדָשָׁה
שֶׁל הַבּוֹרֵא.

בישול בזום במגן אברהם

העברת הפעילות הקהילתית גם למרחב הוירטואלי, שזימן לנו משבר הקורנה, יצרה מספר הזדמנויות נפלאות לתוכן חדש. בקהילת מגן אברהם בעומר החלו בחודש האחרון בסדנה שבועית של בישול עבור חברי הקהילה ותושבי עומר.

>> לחצו להרחבה

רבני הקהילות ממלאים מצברים

סמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית בתנועה המסורתית התקיים החודש, ביישוב רמות שברמת הגולן.

נדמה שהתזמון של הסמינר התאים במיוחד השנה. בימי סגר הקורונה התאימו הרבנים והרבות הקהילתיים את עבודתם למצב החדש והחזיקו את הפעילות הקהילתית השותפת, יחד עם מתן תמיכה לחברות וחברי הקהילה.

>> לחצו להרחבה

מצפה: המיתוס חוזר

מצפה, כתב העת של מדרשת חנתון, שייעודו לייצר רב-שיח רוחני ואינטלקטואלי חי ורלוונטי, בתחום החינוך לחיים יהודיים רבגוניים, הומניסטים וציוניים, שישקף את רוח המקום.

הגיליון החדש מציע להתבונן על מיתוסים בתרבותנו – היהודית והציונית, ולשאול מה משמעותם בשבילנו היום.

>> לחצו להרחבה

תיכף תשרי?

לפני מספר ימים נפגשנו בישיבת זום, רבני ורבות הקהילות, יושבות ויושבי ראש ומקהילות, לדבר על תפילות ראש השנה ויום כיפור. לא, אין צורך להסתכל שוב בכותרת הניוזלטר. אנו כעת בראשית חודש תמוז, שלושה חודשים לפני שנתכנס בבתי הכנסת לתפילות ראש השנה. אלא שאנו בעיצומם של ימים מוזרים וקשים. עשרות הפעילים והפעילות, הרבנים והרבנות מכל הארץ שנתקבצו לישיבת הזום הזו חשו בצדק רב שלא מוקדם להתכונן ל'ימים נוראים' שטרם ראינו כמותם.

תקופה שטרם חווינו כמוה, ואנחנו נערכים לייצר מעט וודאות בימים של אי ודאות. מנסים להעריך כיצד נוכל לקדם תרחיש לפיו לא נוכל להתכנס כרגיל בבתי הכנסת שלנו בימים שהם העמוסים ביותר בשנה.

אנו חושבים באופן יצירתי ומציאותי על פתרונות שיתנו מענה לציבור הרחב – חברי קהילות וכאלה שאינם – אשר שותפים עמנו כל שנה בחוויה המרוממת של חגי תשרי. זהו אתגר לא פשוט. אנחנו מתמלאים אנרגיה ותקווה מהדרך בה התמודדו רבות מקהילותיו עם שגרת הקורונה שנכפתה עלינו. הצלחנו לייצר שגרה של לא-שגרה, והחגים הקרובים יכריחו אותנו להיות יצירתיים אפילו יותר.

ובינתיים?

נמשיך להתכונן, אבל גם לשאת תפילה ששנת תשפ"א תגיע אלינו עם חיסון, כפי שקראנו בפרשת קרח בשבוע שעבר "וְהַמַּגֵּפָה נֶעֱצָרָה".

חודש טוב!
סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתיתהמנכ"לית המיתולוגית יוצאת לגמלאות

אירית ארד, מי שמשמשת כמנכ"לית קהילת אשל אברהם בבאר שבע, יוצאת השבוע לגמלאות, אחרי 31 שנים בתפקיד.

אירית הגיעה לקהילה בבאר שבע לפני שלושה עשורים והיתה חלק בלתי נפרד מכל ההתפתחויות המשמעותיות של הקהילה בתקופה זו. פרוייקט הדגל של אירית, שהפך את הקהילה למוקד משמעותי באיזור, הוא גני הילדים השוכנים בה.

>> לחצו להרחבה

בניסן נתן להם הפסח, באייר נתן להם פסח קטן, בסיון נתן להם עצרת, בתמוז היה בדעתו ליתן להם מועד גדול, ועשו להם את העגל, ובטל תמוז ואב ואלול, בא תשרי ופרע להם ראש השנה ויום הכיפורים והחג.

פסיקתא דרב כהנא כ״ח:א׳

www.masorti.org.il