דבר תורה לחודש אייר


נראה שמתחילים לראות את האור בקצה המנהרה, לאו דווקא ברמת העובדות אלא יותר ברמה של תחושות. אנחנו מתחילים לחזור לשגרת חיינו, בחלק מהקהילות, כבר מתקיימים התפילות בהתאם להנחיות, והשאלה היא כיצד תשתנה המציאות אליה אנחנו חוזרים? מה יישאר בזכרון שלנו של תקופת קורונה? בתקופה שבין שני ימי הזכרון הלאומיים: יום הזכון לשואה ולגבורה ויום הזכרון לחללי צהל בהם אנחנו זוכרים וכואבים למרות שנלקחו כל אביזרי הזכרון הרגילים שלנן: הטקסים והמקומות, ניתן להגיד שפיתחנו כעם אמנות של זכרון חי, זכרון שמשפיע על ההוה והעתיד, זכרון שמשתנה כל פעם שחוזרים אליו, זכרון שהופך להיות חלק מהדי.אן.אי שלנו.

עכשיו כל אחת ואחד מאיתנו מספר לעצמו ולחבריו את סיפור הקורונה האישי שלו. מה שלומך? איך היה לך? אנחנו לעתים לא שמים לב, אבל כבר התחלנו עכשיו לעבד את החוויה שעברנו, ובכל פעם ופעם שעונים על השאלות האלה מייצרים, משנים, מזקקים את סיפור הקורונה האישי שלי שהוא יהפוך להיות הזכרון החי שלנו, המשפיע על מי שאנחנו.

קראנו לא מזמן על מחלת הצרעת בספר ויקרא. בפרטים רבים מתוארת מחלה שאין ספק הטרידה לא מעט את החיים באותה תקופה, עד כדי כך שזכתה לפרשה מיוחדת. עד השנה הזאת, עשינו תרגילים אינטלקטואליים יוצאי דופן בשביל להתחבר לפרשה זו, השנה פתאום היה ברור לגמרי כמה מעט השתנה מהימים הקדומים האלה. צרעת נעלמה מן העולם, אך במקומה יש נזדת (קורונה?) שמולה אנחנו עומדים בחוסר אונים. נאבחן, נבודד, נחזור לשגרה. מה הזכרון שנשאר מהצרעת? היא השאירה לנו רגש והתפילה לרפואה. "אל נא רפא נא" צועק משה כשמרים אחותו חולה בצרעת, ואנחנו חוזרים על תפילה זו שוב ושוב, ונזירים בהם בידיד הנפש, השיר שאיתו רבים מאיתנו פותחים את קבלת השבת.

חודש טוב
הרב אירנה גריצ'בסקיה
הקהילה החדשה של רמת אביב
ומנהלת מדרשיות שכטר

זכרון בזום

טקסי יום הזכרון לשואה ולגבורה התקיימו בקהילות התנועה גם הם בפלטפורמות מקוונות, ואיחדו את חברי הקהילות לציון היום החשוב.

הפלטפורמה החדשה לטקסים העניקה לקהילות את ההזמנות להתחדש ולייצר שיתופי פעולה ייחודיים.

>> לחצו להרחבה

אֲנִי מַאֲמִין
שאול טשרניחובסקי

שַׁחֲקִי, שַׁחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׁח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְּרוֹר שׁוֹאֶפֶת
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז.

רוּחוֹ יַשְׁלִיךְ כַּבְלֵי-הֶבֶל,
יְרוֹמְמֶנּוּ בָּמֳתֵי-עָל;
לֹא בָּרָעָב יָמוּת עֹבֵד,
דְּרוֹר – לַנֶּפֶשׁ, פַּת – לַדָּל.

שַׂחֲקִי כִּי גַּם בְּרֵעוּת אַאֲמִין,
אַאֲמִין, כִּי עוֹד אֶמְצָא לֵב,
לֵב תִּקְוֹתַי גַּם תִּקְוֹתָיו,
יָחוּשׁ אֹשֶׁר, יָבִין כְּאֵב.

אַאֲמִינָה גַּם בֶּעָתִיד,
אַף אִם יִרְחַק זֶה הַיּוֹם,
אַךְ בּוֹא יָבוֹא – יִשְׂאוּ שָׁלוֹם
אָז וּבְרָכָה לְאֹם מִלְּאֹם.

יָשׁוּב יִפְרַח אָז גַּם עַמִּי,
וּבָאָרֶץ יָקוּם דּוֹר,
בַּרְזֶל-כְּבָלָיו יוּסַר מֶנּוּ,
עַיִן-בְּעַיִן יִרְאֶה אוֹר.

יִחְיֶה, יֶאֱהַב, יִפְעַל, יָעַשׂ,
דּוֹר בָּאָרֶץ אָמְנָם חָי
לֹא בֶּעָתִיד – בַּשָּׁמַיִם,
חַיֵּי-רוּחַ לוֹ אֵין דָי.

אָז שִׁיר חָדָשׁ יָשִׁיר מְשׁוֹרֵר,
לְיֹפִי וְנִשְׂגָּב לִבּוֹ עֵר;
לוֹ, לַצָּעִיר, מֵעַל קִבְרִי
פְּרָחִים יִלְקְטוּ לַזֵּר.

שיעורים, תפילות ופעילויות וירטואליות - כל המידע באתר התנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

סולידריות קהילתית בימי קורונה


בעיתות חירום תפקידה של הקהילה חשוב מתמיד. קהילות התנועה כולן נערכו במהרה לתמוך ולסייע לחברי הקהילות בצרכים שונים. לצד שימור פעילות הקבע של הקהילות, בתפילות ושיעורים, החלו בהנהגות הקהילות לייצר קשרים עם חברי הקהילה על מנת לסייע בכל מה שניתן.

>> לחצו להרחבה

חוזרים לבית הכנסת?

עם השינויים בהגבלות הציבור, וההתר שנתן משרד הביראות לעשוך תפילות של עד 19 אנשים בשטחים פתוחים, החלו להתקיים בקהילות התנועה דיונים על קיום תפילות פיזיות.

בחלק מהקהילות, היכן שהתנאים איפשרו, הצליחו לייצר תפילות בחצרות בית הכנסת תחת המגבלות.>> לחצו להרחבה

שיעורים ברשת

כל השיעורים מסדרת השיעורים שלנו לקראת סדר תש"פ, לצפייה- עכשיו באתר התנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

עוגן של וודאות

הכל קצת מוטרף סביבנו. ליל סדר שכמותו לא ראינו. ופסח אחר. והנה כבר חודש אייר, עם ימי הזיכרון והעצמאות שבו, וגם הוא יהיה שונה מכל קודמיו.

השגרה החדשה שנכפתה עלינו גם הביאה עמה משמעויות חדשות. להגדיר מחדש 'מהי חירות?' כשאנחנו ספונים בד' אמות. לשאול ולענות לשאלה 'מהי קהילה בלי קהל'?

מי שיער שנמצא קורטוב נחמה בקבלת שבת וירטואלית. שנתפלל, גם אם רק בערך, בזום. שנחגוג בר ובת מצווה באמצעות מסך מחשב. הכורח הוא זרז שאין שני לו לחידושים והמצאות, אבל איך מיישבים את הרצון דווקא לא להשתנות כשהמציאות כך דוחקת?

היכולת להכיל חיים עמוסים באי-וודאות, מחייבת עוגני וודאות שבהם ניתן לאחוז. לרבים מאתנו, מעבר למעגל המשפחה הקרובה, הקהילה היא עוגן כזה של וודאות. ההערכות המהירה והמעבר לפעילות מקוונת כדי לא לאבד זו את זה בימים הללו, היכולת ללמוד יחד, לחוש חלק מקהילה שורשית וביתית וגם מתנועה גדולה וענפה. העולם אולי השתנה, אבל אנחנו כאן. הכי כאן שאפשר.

שנזכה לחודש אייר מלא בשורות.

חודש טוב וחג עצמאות שמח!

סופי פלמן-רפלוביץ, יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

תפילה עולמית להחלמה

קהילות התנועה המסורתית בכל העולם התאחדו יחד לאירוע יוצא דופן עקב משבר הקורונה, וקיימו תפילה שאירחה רבנים, רבות ואנשי רוח מהעולם כולו.


>> לחצו להרחבה

מְדִינַת יִשְׂרָאֵל תְּהֵא פְּתוּחָה לַעֲלִיָּה יְהוּדִית וּלְקִבּוּץ גָּלֻיּוֹת; תִּשְׁקֹד עַל פִּתּוּחַ הָאָרֶץ לְטוֹבַת כָּל תּוֹשָׁבֶיהָ; תְּהֵא מֻשְׁתָּתָה עַל יְסוֹדוֹת הַחֵרוּת, הַצֶּדֶק וְהַשָּׁלוֹם לְאוֹר חֲזוֹנָם שֶׁל נְבִיאֵי יִשְׂרָאֵל; תְּקַיֵּם שִׁוְיוֹן זְכֻיּוֹת חֶבְרָתִי וּמְדִינִי גָּמוּר לְכָל אֶזְרָחֶיהָ בְּלִי הֶבְדֵּל דָּת, גֶּזַע וּמִין; תַּבְטִיחַ חֹפֶשׁ דָּת, מַצְפּוּן, לָשׁוֹן, חִנּוּךְ וְתַרְבּוּת;

מגילת העצמאות
ה' באייר תש"ח, 14.05.1948


>> לחצו להרחבה


>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il