כמה מילים על חודש אדר ופורים

אנו נכנסים לחודש אדר, עליו נאמר "משנכנס אדר מרבים בשמחה". זו השמחה של נס חג הפורים, כאשר נתהפך לנו הגורל וניצלנו כעם מגזירתו של המן הרשע, אותו המן שביקש "להשמיד את כל היהודים אשר בכל מלכות אחשורוש.", כפי שכתוב במגילת אסתר. אך שמחה זו גם מהולה בעצב, שכן היא מזכירה לנו שבכל דור ודור, ישנם אנשים שמבקשים לכלותינו. אכן, המן מגלם נטייה עיקשת בקרב העמים, השנאה העיוורת לעם ישראל, שנאה שמקורותיה רבים, אך היא הולכת עד הקצה, עד הרצון להשמיד עם שלם.

אנו יודעים שנטייה זו לא הסתיימה עם המן, אלא המשיכה במהלך הדורות וקיבלה משמעות מצמררת בתקופתנו, בשואה שפקדה את יהודי אירופה.

חשוב להדגיש את המסר האמביוולנטי של מגילת אסתר מבחינה זו: מצד אחד, המן, כאמור, כלומר התגלמות השנאה, אך מצד שני, המלך אחשורוש. אחשורוש אמנם נתפס לעיתים כדמות של שוטה, של מוקיון, אבל בסופו של יום, הוא תומך בעם היהודי המצוי בסכנה, וזאת דרך בריתו עם אסתר המלכה. בזכותו הסיפור מתהפך ומסתיים בטוב.


חודש אדר שמח!
הרב ד"ר רוני קליין
רב הקהילה המסורתית הצרפתית החדשה בתל אביב

מחדשים פסקול בחבורת תל אביב

ייחודה של קהילה, והמשיכה של אנשים חדשים וותיקים אליה, מתאפשר רבות בזכות פסקול ייחודי ומעניין שהיא מביאה בתפילות. לכן החליטו בחברות תל אביב לפתוח בקורס הכשרת שליחי ושליחות ציבור, מתוך הבנה שעל מנת לייצר ולחדש את הפסקול, עליהם לקחת על עצמם ללמוד ולהתפתח בהובלת התפילות. 


>> לחצו להרחבה

נשים פורצות דרך בכרמיאל

במאה השנים האחרונות חלו שינויים מפליגים במעמדן ומקומן של נשים – בעולם, בעולם היהודי ואף בעולם היהודי ההלכת ובקהילת הכרם בכרמיאל החלו החודש בסדרת שיעורים חדשה בנושא "נשים פורצות דרך" שתעסוק בתמורות החשובות הללו.

>> לחצו להרחבה

כישופים
דליה רביקוביץ

הַיּוֹם אֲנִי גִבְעָה,
מָחָר אֲנִי יָם,
כָּל יוֹם אֲנִי תוֹעָה
כִּבְאֵר שֶׁל מִרְיָם,
כָּל יוֹם אֲנִי בּוּעָה
אוֹבֶדֶת בַּנְקִיקִים.

בַּלַיְלָה חָלַמְתִּי
סוּסִים אֲדֻמִּים
סְגֻלִּים וִירֻקִּים,

לַבּקֶּר הִקְשַׁבְתִּי
פִּכְפּוּךְ עַד אֵין קֵץ,
קִשְׁקוּשׁ שֶׁל תֻּכִּים,

הַיּוֹם אֲנִי שַׁבְּלוּל
מָחָר אֲנִי עֵץ
רָם כַּתָּמָר.

אֶתְמוֹל הָיִיתִי כּוּךְ
הַיּוֹם אֲנִי צְדָפִית.
מָחָר אֲנִי מָחָר.

גינה מתחדשת ברחובות

עשרות מחברי קהילת עדת שלום עמנואל ברחובות התאספו החודש בשטח הקהילה לחנוך יחד גינה יפיפיה חדשה. בגינה יש פינות ישיבה, ארוגות שונות ושביל מרוצף.

שיפוץ הגינה התאפשר תודות למשפחת אבישי מהקהילה, לזכר מימי אבישי ז"ל, חברת קהילה אהובה שהלכה לעולמה לפני כשנה.

 

>> לחצו להרחבה

בנוע"ם עוברים לרב פעמי ופותחים גמ"ח

לפני כחודשיים, הוחלט בוועידת החורף של נוע"ם להוציא את כלי החד"פ מהחוק בכל מפעלי התנועה.עקב כך רכשו בנוע"ם כמות גדולה של כלים רב פעמיים שישמשו את חניכי התנועה, ובמקהיל פתחו מוקד גמ"ח להשאלת הכלים עבור לאנשים פרטיים וארגונים הזקוקים לכלים רב פעמים.

>> לחצו להרחבה

מצביעים ליהדות המסורתית!

יש לכם משפחה או חברים בארה"ב? פנו אליהם ובקשו שיצביעו לרשימה שלנו MERCAZ לקונגרס הציוני. הקונגרס, שהוקם בזמנו על ידי הרצל בבאזל, משקף את העניין של יהודי העולם בישראל. גורמים שונים עובדים במרץ על מנת לקדם נרטיב לפיו היהדות הפלורליסטית בארה"ב איבדה עניין בישראל ועל כן אין להתייחס אליה. לכן הבחירות הללו כה קריטיות הפעם. זו למעשה הזדמנות פז למי שלא מתגורר בישראל להשפיע על צביונה של המדינה ולקדם ישראל פלורליסטית. וזו גם דרך חשובה לסייע לכל מוסדות התנועה המסורתית בישראל: הקהילות, נוע"ם, מחנה רמה-נוע"ם, תל"י, בית המדרש לרבנים המדרשה בחנתון ועוד.

>> לחצו להרחבה

מגילת אסתר והבחירות בישראל

מגילת אסתר מספרת על מרדכי שהיה "גָדוֹל לַיְּהוּדִים, וְרָצוּי לְרֹב אֶחָיו.". מרדכי שלנו, עשה כל שביכולתו להציל את העם היהודי מחורבן, והנה, הטקסט מתעקש על המילה הקטנה "רוב". מסמן לנו שלא מדובר כאן בקונצנזוס, בתמיכה גורפת. נדמה שבפורים הזה העומד בפתחינו אין מסר מתאים יותר. הוא מנכיח את המורכבות שבמעשה המנהיגות, ואת העובדה שהמחשבה הדמוקרטית נשענת על רוב – אך למיעוט יש קול שאין להתעלם ממנו.

כך גם יצא שרגע לפני פורים אנחנו חוגגים שתי חגיגות דמוקרטיות: ראשית (שוב!) הבחירות לכנסת ישראל. ושנית, כמו שקורה אחת לחמש שנים, הבחירות בצפון אמריקה לקונגרס הציוני העולמי. אלה בחירות שונות בתכלית, אבל גם דומות. בשתיהן נאבקים על דמותו של הבית היהודי שזכינו להקים.

זכינו. כולנו זכינו. זכינו לחיות בדור שחי ונושם ופועל בעולם דמוקרטי. זו פריווילגיה נוחה כל כך שנוטים לפעמים לשכוח בכמה דם היא עלתה. מאז שהיינו לעם חיינו רוב שנותינו, לאורך דורות, תחת מגף של מישהו אחר. חשוב שננצל את הזכות הזו. הבה נצא ונבחר ברשימות שיהפכו את ישראל לדמוקרטית, יהודית ופלורליסטית יותר. כל אחד בבחירה שהוא או היא מאמינה שהיא הטובה ביותר לרוב אחיו ואחיותיו.

חג בחירות שמח!

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

ט"ו בשבט בפסגת זאב

קהילות התנועה בכל הארץ ציינו את ט"ו בשבט באירועים קהילתיים, וסדרים מיוחדים וגם בקהילה הצעירה ביותר של התנועה, בשכונת פסגת זאב בירושלים, חגגו את ט"ו בשבט יחד.
בשכונה החלו ביום כיפורים האחרון תפילות ברוח התנועה המסורתית, ובעקבות ההצלחה של התפילות החליטו מובילי המניין להמשיך ולקיים פעילות בחגים.

>> לחצו להרחבה

מוטב לאדם להרבות במתנות אביונים מלהרבות בסעודתו ובשלוח מנות לרעיו; שאין שם שמחה גדולה ומפוארה - אלא לשמח לב עניים ויתומים ואלמנות וגרים. שהמשמח לב האמללים האלו דומה לשכינה, שנאמר (ישעיהו נז, טו) "לְהַחֲיוֹת רוּחַ שְׁפָלִים וּלְהַחֲיוֹת לֵב נִדְכָּאִים".

רמב"ם, משנה תורה
הלכות מגילה, פרק ב הלכה יז

פורים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il