דבר תורה לראש חודש שבט

עוד מעט נחגוג את ט''ו בשבט - ראש השנה לאילנות – חג שבו נהוג לנטוע עצים. לאלה שאינם יוצאים לנטוע – בכל זאת יוכלו לחגוג דרך נטיעות בלב שיוכלו לשאת פרי. בספר דברים (20:19) התורה משווה בין אדם ל"עץ השדה." ומסביר המהר''ל: כי האדם נמשל כעץ השדה, ושורש שלו הוא הראש והידים והרגלים הם הענפים, כמו שהשורש משלח פארותיו אילך ואילך, כך טבור האדם משלח שורשיו אילך ואילך".

בעוד בעלי החיים זוחלים או הולכים על ארבע, אנחנו דומים לעצים הצומחים מעלה. לכן אנו יכולים לקבל השראה מהעצים כיצד לצמוח מבחינה רוחנית.


הקשר בין אדם והעץ עמוק יותר. כתוב בספר תהילים "צדיק כתמר יפרח כארז בלבנון ישגה, שתולים בבית ה', בחצרות אלוהים יפריחו (תהלים 92:13-14).

שורשי העץ חודרים לתוך האדמה אבל שורשי אדם הם בשמים.אדם שתול בחצרות אלוהים, לכן כל אדם אדם שואב השראה מלמעלה ומפיץ אותה השראה ממש דרך מעשים בכל העולם.

חודש טוב!
הרב אנדרו סאקס
מזכ"ל כנסת הרבנים בישראל

במגן אברהם חונכים גן משחקים

לאחר שנתיים של חלום, תכנון וביצוע, חנכו השבוע בקהילת 'מגן אברהם' בעומר, גן משחקים טבעי-קהילתי שישמש את באי הקהילה ואת התלמידים בתכנית היול"א הנמצאת בקהילה.


>> לחצו להרחבה

שנזכה למצוות בקהילת "ידיד נפש"

בקהילת "ידיד נפש" במודיעין התחילו לאחרונה את פרוייקט "שנזכה למצוות" על מנת להכניס את נושא תוכנית בני המצווה שלהם לסדר עדיפות גבוה. לאחרונה, קיבלה הקהילה"חיזוק" עם מינויו של איתן בן יוסף לרכז הקהילה והחולט לנתב את המשאב החשוב בהעצמת מספרי בני ובנות המצווה המתקיימים בקהילה מידי שנה.

>> לחצו להרחבה

שימו לב לסגול הרועד
נתן זך

שִׂימוּ לֵב לַסָּגֹל הָרוֹעֵד,
מַשְּׁשׁוּ אֶת הָרוּחַ, הֵיטֵב
גְּעוּ בָּעֵץ. הוּא יָרֹק וּבַצַּמֶּרֶת
מוֹרִיק עוֹד יוֹתֵר וְהַגֶּזַע
מְאֻכָּל מְעַט אַךְ עוֹדוֹ אוֹכֵל בְּכָל פֶּה
אֶת לְשַׁד הָאֲדָמָה שֶׁאֵינֶנָּה
נִרְאֵית כָּאן לָעַיִן בָּעִיר.
שִׂימוּ לֵב, מַשְּׁשׁוּ, גְּעוּ הֵיטֵב. כִּפְלַיִם
לִשְׁאֹף אֶת הָאוֹר, לְהָאִיר
כָּל עָנָן. הוּא עוֹבֵר. וְהַלַּיְלָה
לֹא יְאַחֵר.

חוג התנ"ך - מכפר ורדים ועד לבית הנשיא

חברות וחברי מיזם התנ”ך 929 במניין המשפחתי המסורתי כפר ורדים הגיעו לביקור ייחודי בירושלים בבית הנשיא.
שיאו של הטיול היה בחוג תנ"ך מיוחד שהתקיים בבית נשיא המדינה, בו לימדו אישי ונשות ציבור מרתקים את שיעורים קצרים סביב הפסוק “לנטוע שמים וליסוד ארץ” (ישעיהו נא).



>> לחצו להרחבה

יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד

סמינר 'יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד', הסמינר הבין תחומי על דת ומדינה, פלורליזם ואקטיביזם המשותף למכינת חנתון ושנת השירות של תנועת הנוער נוע"ם, התקיים השבוע בירושלים.
התכנית העשירה הפגישה את הצעירים והצעירות עם צמתים שונים ביחסי הדת והמדינה בישראל.

>> לחצו להרחבה

"כל קורא" מעכשיו גם בנייד

שדרוג האתר "כל קורא", מכיל תוכנה ללימוד טעמי המקרא ובו כל ההפטרות ועליות המפטיר הוקלטו על ידי נשים השתדרג.
מעתה מותאם האתר גם למכשירי מובייל.

כנסו לאתר להתרשם:

>> לחצו להרחבה

בחירות כאן ושם

חודש שבט הוא חודש דמוקרטי. ב- 14 בפברואר 1949, ט"ו בשבט תש"ט, התקיימה בבניין הסוכנות היהודית בירושלים הישיבה הראשונה של האספה המכוננת, שנודעה לימים בתור ה"כנסת". מאז, בכל כמה שנים (ובשנה האחרונה כמה פעמים בשנה, לדאבוננו) מתקיימות הבחירות לכנסת ישראל. הצבעה בבחירות היא סוג של מצווה אזרחית. הזכות לבחור בבחירות חופשיות היא זכות עבורה שווה להילחם. ההחלטה לא להצביע, מכל סיבה שהיא, היא קודם כל החלטה רעה. זו החלטה שבמהותה חותרת תחת הדמוקרטיה הן כשיטת משטר והן כדרך חיים.

אבל הבחירות לכנסת ישראל אינן הבחירות היחידות בחודש שבט הפעם. פעם בחמש שנים יש הזדמנות לעם היהודי להשפיע על צביונה של מדינת ישראל – אלה הבחירות לקונגרס הציוני. כן, אותו קונגרס שיסד הרצל בבאזל בשנת 1897. חלק לא מבוטל מהצירים לקונגרס הזה נשלחים על ידי יהדות התפוצות, והקונגרס הזה הוא הריבון של "המוסדות הלאומיים" (הסוכנות היהודית, קק"ל, קרן היסוד).

אנו זקוקים לנציגות משמעותית של היהדות הקונסרבטיבית (לרשימה שלנו קוראים MERCAZ) במוסדות הלאומיים גם כדי להשפיע על ממשלת ישראל ולקדם ישראל פלורליסטית, וגם כי הדבר מאפשר לנו, באופן הכי ישיר שיש, להמשיך ולקיים כאן את פעילות הקודש היומיומית שלנו – בתנועה, בקהילות, בנוע"ם, במחנה רמה-נוע"ם, בתל"י, בבית המדרש לרבנים ועוד.

רשאים להצביע יהודים החיים בארה"ב, מעל גיל 18, ואשר לא הצביעו בבחירות לכנסת ישראל. יש לכם קרובי משפחה או חברים המתגוררים בארה"ב – כתבו להם. בקשו מהם להצביע MERCAZ.


חודש טוב ובחירות טובות!

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

חגיגת חורף ברמות ציון

מידי שנה עורכים בקהילה בחורף אירוע חגיגי לגיוס כספים לעבודת הקודש של הקהילה. השנה ערכו חגיגה חורפית שכללה חידון טריוויה, מכירה פומבית של מוצרים ושירותים מדליקים, והגרלת כרטיס טיסה ליוון.

>> לחצו להרחבה

'רְאֵה את מעשה האלהים כי מי יוכל לתקֵן את אשר עותוֹ' [=עיוות אותו]: בשעה שברא הקב"ה את אדם הראשון, נטלוֹ והחזירוֹ על כל אילני גן עדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן וכל מה שבראתי בשבילך בראתי; תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך.

קהלת רבה פרשה ז, א [י"ג]

www.masorti.org.il