בחודש טבת בואו נתחזק ונתחמם ב-״מקום השלישי״ שלנו...


האם שמעתם? אנו כבר לא נפגשים פנים אל פנים עם חברים!
שמעתי לאחרונה בפאדקאסט על מחקר שגילה שאם מעמידים בפנינו לבחור בין לאבד את הרכב או את הנייד היינו בוחרים לאבד את ..... אכן, הרכב.
אנחנו שקועים בפינות המקוטבות שנלו ... איפה המכנה המשותף? הניואנס? הנכונות לתת לזולת להינות מחמת הספק?

אנו בימים הראשונים של חודש טבת, ששמו מבוסס על האכדית פירושו ״משהו ששוקעים בו״. שם מתאים לעונה של גשמים ובוץ. אנו נוטים לא לגלגל רחוק, אלא לחפש את החום והחיבוק של הבית אפילו אם זה יגרום לנו קצת בדידות. ובדיוק ברגע זה המסורת שלנו דוחפת אותנו החוצה.
״אל תפרוש מן הציבור״ מלמדת אותנו את משנה אבות. לא משנה מה מזג האוויר עושה, עלינו להרים מנין, לקרוא בתורה, לאפשר לחברנו לומר קדיש.

במרכז חווייתנו כעם זו הקהילה. ובמרכז כל קהילה יהודית יש ... יהודים. בכל גוונינו, בכל גישות השונות שלנו.

חודש טוב
הרבה איימי לוין,
קהילת סוכת שלום, רמת ישי

רבה חדשה בקהילת 'סוכת שלום'

הרבה איימי לוין נכנסה בחודש האחרון לשמש כרבת קהילת 'סוכת שלום' ברמת ישי. לרבה לוין יש רזומה עשיר כרבת קהילות בישראל ובארה"ב. לאחרונה חזרה הרבה לוין ממספר שנים של עבודה כרבת קהילה ובתפקידים חינוכיים שונים בארה"ב.

>> לחצו להרחבה

אור בכל הארץ

חנוכה של אור בקהילות התנועה. בכל הארץ התקיימו אירועים שונים וייחודיים בחג החנוכה האחרון. לאירועים המגוונים הגיעו גם חברי קהילות ומשתתפים חדשים רבים.

>> לחצו להרחבה

שובע
 יותם ראובני

לא תוכל לאכול
את כל הלחם שבעולם
וזה מפני שתגיע לשובע.

לא תוכל לשתות
את כל היין שבעולם
מאותה סיבה.

גם הדאגה, למשל, חולפת,
וכן האימה,
כל מלחמה מסתיימת.

אבל זה לא הדין
בצורך באהבה,
לא, לא, זה לא הדין
בצורך באהבה.

שאיננו נרגע,
אף פעם
איננו נרגע,
איננו נרגע,
הצורך באהבה.

בית מדרש מסורתי באוניברסיטת תל אביב

בית מדרש חדש "החולם שח" המתקיים באוניברסיטת תל אביב החל את פעילותו החודש.
בקהילה החדשה של רמת אביב הסמוכה לאוניברסיטה חנכו את בית המדרש הייחודי המיועד לחברי וחברות הקהילה וגם לסטודנטים באוניברסיטת תל אביב.

>> לחצו להרחבה

אירוע של תודה למתנדבי אשל אברהם

בקהילת 'אשל אברהם' בבאר שבע לקחו מספר שעות כדי להוקיר את מתנדבי/ות הקהילה ולומר תודה!
בסעודה מיוחדת שערכו בקהילה השתתפו כל אותם אלו הנותנים מזמנם בהתנדבות לקהילה במגוון תחומים.

>> לחצו להרחבה


>> לחצו להרחבה

שתזכו להקהיל קהילות!

אחד האירועים המרגשים ביותר ב'לוח השנה' של היהדות המסורתית בישראל הוא טקס ההסמכה של הרבנים החדשים שמסיימים את לימודיהם בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר. זו טקס מרגש מאין כמוהו. יש בו מעין שילוב של חתונה וקבלת תואר. התקדשות של רבים ורבות שבחרו במקצוע לחיים שיש בו גם יומרה וגם ענווה להנהיג בהן את עם ישראל.

התואר 'רב' או 'רבה', ובפרט בזרם שלא תמיד הממסד מחבקו, מחייב לא רק ידע, אלא גם אומץ ונחישות. זה מסלול חיים שהוא שליחות, או כפי שלימדנו רבן גמליאל (הוריות י' ע"א): "כמדומין אתם שררה אני נותן לכם – עבדות אני נותן לכם...".

בשנים האחרונות אנו מבחינים בעלייה של אסכולות שונות המסמיכות רבנים ורבות כאחד, לא רק ביהדות והרפורמית, אלא גם ביהדות החילונית ואפילו, מי היה מאמין פעם, בזרם האורתודוקסי. זוהי מגמה מבורכת. שבעים פנים לתורה, וכל הבוחר או הבוחרת במסלול השליחות הזה ראוי שיבורך. ולכן כה חשוב בעינינו לחגוג את החיבור העמוק לבית מדרש שלנו, ביהמ"ד לרבנים ע"ש שכטר, שנושא עמו את משא הדורות של היהדות המסורתית-קונסרבטיבית, אחד מחמישה בתי מדרש מסורתיים-קונסרבטיביים ברחבי העולם שמעמידים בכל שנה תלמידות ותלמידי חכמים לשירות העם היהודי.

אנו מאחלים לרב דוד, לרב מתן ולרב יוסף - שתזכו לשנים ארוכות ומשמעותיות של עשיה רוחנית, ליווי, לימוד ושגשוג עצמי וקהילתי. תנועתנו כמהה להנהגה רוחנית שתדע לעשות את המעשה ולהוביל את היהדות המסורתית למקום הראוי לה.

הצלחתכם – הצלחתנו.

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

שלושה רבנים חדשים!

שלושה רבנים הוסמכו בטקס ההסמכה השלושים של בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר שהתקיים החודש בקהילת מורשת אברהם בירושלים. הרב דוד אריאס, הרב יוסף ברוך-פרומר והרב מתן שטיין.>> לחצו להרחבה

אמר רבי איבו: שני דברים שאלו [=ביקשו] ישראל מלפני הקב"ה ולא שאלו כהוגן, עמדו הנביאים ותקנו על ידיהם. ישראל אמרו: (הושע ו') "ויבא כגשם לנו". אמרו להן הנביאים: לא שאלתם כהוגן, שהגשמים הללו סימן טירחות [טרדות] הן לעולם, יוצאי דרכים מצירין [=מצטערים] בהם, מפרישי ימים [=מלחים פורשי מפרש] מצירין בהם, טחי גגות מצירין בהם, דורכי גיתות מצירין בהם, עומסי גרנות מצירין בהם, מי שבורו מלא מים וגתו מלא יין מצירין בהם, ואתם אומרים "ויבא כגשם לנו"? ועמדו הנביאים ותיקנו: (הושע י"ד) "אהיה כטל לישראל" [טל שכולם שמחים בו, ואין איש מצטער או ניזוק ממנו].

שיר השירים רבה, פרשה ח, י

www.masorti.org.il