הקשת - סימן הברית הנצחית

לאחר המבול והשלמת המזבח, הנצחי ציווה על נח לגבי אכילת בעלי חיים, לא לרצוח ומצוות פרו ורבו. ברית נכרתת לייסד את מערכת היחסים. ברית זו לא נעשית רק עם כל האנושות, בתור צאצאי נח העתידיים, אלא גם עם כל היצורים החיים. סימן הברית הנצחית הוא הקשת בענן.

עבור אלוהים הקשת משמשת תפקיד ספציפי מאוד. הוא יראה אותה ויזכור את הברית. לכן אפילו כאשר הוא יכעס, הוא לא יהרוס שוב את החיים. אבל איזו פונקציה הקשת מהווה לאנושות? מה אנחנו אמורים לזכור?

אולי התכונות הפיזיות של בריאת הקשת יכולים להיות מועילים לגלות את התשובה. קשת היא תופעה שנגרמת על ידי השתקפות, שבירה, ופיזור אור בטיפות מים. כתוצאה מכך קשת של אור מופיעה בשמים. אותם המים שהרסו את החיים על פני האדמה, הם עכשיו אמצעי אשר דרכו ניתן לצפות בקשת.

על פני כדור הארץ, משקיף יכול לראות קשת מטיפות מים רק בזוית של 42 מעלות מהכיוון אל מול מקורו של האור. אולי זה המפתח כדי להבין מדוע משמעות החיים על פי הספר (המדע הבדיוני) "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" הוא המספר 42. אנחנו יכולים רק להבין את המגוון העולה מהאחדות ברגע שאנו מתבוננים בסביבתנו מהזוית הנכונה.

חודש טוב
הרב רענן מלק
הקהילה המסורתית במושב שורשים

חגיגת אושפיזין ב'בית ישראל' בנתניה

בחול המועד סוכות התקיימה בסוכה שעל גג בית הכנסת בית ישראל בנתניה מסיבת אושפיזין, מסיבה שבה השתתפו 135 איש אשה וילד.
הקהל המגוון כלל את חברי הקהילה, אורחים מהקהילה הרפורמית בנתניה, חניכי שנת הכשרה של תנועת "החלוץ למרחב" מדרום אמריקה והחשובים מכל - ילדי הגן הצמוד לבית הכנסת והוריהם.>> לחצו להרחבה

'ידיד נפש' מודיעין יוצאים לטיול גלילי

בחול המועד סוכות יצאו חברות וחברי הקהילה המסורתית 'ידיד נפש' במודיעין לטיול קסום לגליל, באוטובוס המזמר. את הטיול ליווה הכלייזמר דוד ויינקרנץ מלחין השיר "יברכך" והדריך איתן בן יוסף. מלבד אנשי הקהילה הצטרפו גם תושבים מאזור מודיעין ועוד מטיילים מגוש דן.

>> לחצו להרחבה

מר-חשון
לוין קיפניס

עוֹד שַׂר תִּשְׁרֵי אֵיתָן יִמְלֹךְ,
סְבִיבוֹתָיו סֻכּוֹת –
‏וּמַר חֶשְׁוָן הִנֵּה יִדְרֹךְ
עַל שְׁדֵמוֹת סְדוּקוֹת.

בְּרַעַם בָּא, בִּבְרַק דִּי נוּר,
רָכוּב עַל סוּס – עָנָן,
מַצְלִיף-מַזְלִיף עַל שְׂדֵה הַבּוּר,
עַל עֲזוּבַת הַגַּן.

‏וּמִדַּפֵּק הוּא עַל תְּרִיס
וּמְקַשְׁקֵשׁ עַל גַּג,
כְּמוֹ יִקְרָא, כְּמוֹ יַכְרִיז:
"הַקֵּץ לִימֵי הֶחָג!"

וּכְמוֹ יַזְכִּיר: "הוֹ, בֶּן-אָדָם,
לָעֲבוֹדָה עֵת צֵאת!
מִי אֶל יַלְקוּט, מִי אֶל סַדָּן,
מִי אֶל מַעְדֵּר וָאֵת!"‏

ספר תורה חדש ב'חבורת תל אביב'

בחבורת תל אביב זכו להכניס החודש ספר תורה חדש לקהילתם. את ספר התורה רכשו בקהילה לאחר מצבע מהיר של גיוס תרומותלרכישתו. עשרות חברי וחברות קהילה וידידיה מהארץ ומחו"ל סייעו על להוציא לפועל את הרכישה. זהו ספר התורה הראשון שרכשו בקהילה, ספרי התורה הנוספים הם תרומות שקיבלה הקהילה מידידים בעבר.

>> לחצו להרחבה

היינו כחולמים: סוכת שלום בכפר ורדים

זו השנה השמונה עשרה שבו מתקיים פסטיבל סוכת שלום בחול המועד סוכות, ביוזמתה והובלתה של קהילת המניין המשפחתי המסורתי – כפר ורדים. מידי חג סוכות, מגיעים לבית הקהילה שכנים ושכנות, נשות ואנשי רוח ודת מרחבי הגליל לשלל מפגשים ופעילויות להרבות בהם אהבה אחווה וידידות.

>> לחצו להרחבה

חגי תשרי בקהילות התנועה המסורתית

מעל שמונים קהילות, מניינים וחבורות של התנועה המסורתית קיימו תפילות ברוח התנועה ביום הכיפורים האחרון.

השנה התקיימו חמש תפילות במניינים חדשים, שערכו תפילות מסורתית, שוויוניות והלכתיות ביום הכיפורים האחרון.

>> לחצו להרחבה

פתוחה, כהלכה.

"כשהגענו כבר צבאו על בית הכנסת משפחות רבות שהמשיכו לנהור ולהגיע ככל שהתקרב הזמן לתקיעת השופר; בני זוג שעמדו קרוב אחד לשניה, חלק מהאבות הניחו על כתפיהם את הילדות כדי לראות מקרוב את המתרחש, בנים אחזו בשולי הבגד של אמהותיהם וילדים אחרים נשענו לצד אימם. ואני, עמדתי סמוך לארון הקודש, מביטה מהצד נירגשת וחובקת את ילדיי."
את המילים הללו כתבה בפייסבוק מתפללת שהגיעה יחד עם משפחתה לתפילת נעילה בקהילת עדת שלום עמנואל ברחובות. ובימים שאחרי חגי תשרי קראנו ברחבי הרשת עוד עשרות רבות של עדויות כאלה. נשים, גברים ומשפחות שהגיעו לקהילות התנועה, לפעמים בפעם הראשונה, ושמצאו בית רוחני ויהודי בקהילותינו. עדויות של נשים שהתרגשו עד דמעות מהיכולת להגיד קדיש ולציין בתפילת יזכור את יקיריהן, של אבות שזכו להתפלל בכל נדרי לצד בנותיהם ובניהם גם יחד.

מה שעשינו כולנו, בכל קהילות התנועה המסורתית בחודש החולף, היא עבודת קודש כפשוטה. היכולת שלנו לאפשר לקהל רחב למצוא את ביתו בתוך החוויה היהודית זו מתנה שאינה מובנת מאליה. מדינת ישראל שלמה יותר בזכות קהילות התנועה המסורתית שפותחות דלתותיהן לכל. קיומינו זה הופך את ישראל למדינה שיש בה גיוון, ועושר רוחני, ואושר.
שנעשה ונצליח!

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

"מה השיב הקדוש ברוך הוא לנח, כשיצא מהתיבה, וראה כל העולם חרב, והתחיל לבכות עליו, ואמר – "ריבונו של עולם, נקראת רחום, היה עליך לרחם על בריותיך".
השיבו הקדוש ברוך הוא: רועה שוטה, אתה אומר כך?
– ולא בזמן שאמרתי לך בלשון רכה,– 'עשה לך תיבת עצי גופר' וכו', .. –
כל כך נתעכבתי עמך, ואמרתי לך, כדי שתבקש רחמים על העולם.
ומאז ששמעת שאתה תינצל בתיבה, לא נכנס בליבך צער העולם, ועשית תיבה וניצלת.
ועתה שנאבד העולם, פתחת פיך לבקש לפני בקשות ותחנונים?..."

זהר (מתורגם) פרשת נח, דף סז ע''ב


ועדת 'אדרבא' של התנועה פועלת בחודשים האחרונים לשפר את תחום הנגישות בקהילות התנועה המסורתית. לאחר חודשים רבים של איסוף מידע מהקהילות באשר למידת הנגישות, יצאו לקראת החגים

במסמך שכלל המלצות מקצועיות לנגישות בקהילות במגוון תחומים.>> לחצו להרחבה

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il