כאיש אחד בלב אחד - דבר תורה לחודש אלול

אלול הוא החודש האחרון בלוח השנה היהודי והחודש השישי, לפני מניין החודשים המתחילים להמנות בניסן. נהוג לכנות את אלול "חודש התשובה", ו"חודש הרחמים והסליחות".

בספרו החשוב "נכנסים אל תוך הימים הנוראים", הרב ראובן המר ז"ל, הסביר "שחשיבותו המיוחדת של חודש אלול לא מוזכרת בתנ"ך ולא בספרות חז"ל, אבל, במהלך האלף הראשון לספירה, העולם היהודי הנהיגו מנהגים שונים שקיימו דוקא בחודש הזה, ובכך קבעו שחודש אלול יוקדש להכנה לימים הנוראים. מכיוון שימי ראש השנה ויום כיפור חשובים ומשמעותים הם דורשים מידה מיוחדת של מוכנות. לכן, אנו נקראים להיכנס לעונת החגים באופן מאד מחושב, ... כמו שכתב המהר"יל,'כל ימי אלול ישב כל אדם קודם סעודתו וקודם שנתו וישתומם על עצמו ויפשפש במעשיו להתוודות עליהם'.

חודש טוב
הרב ברי שלזינגר
רב קהילת 'תורת חיים' בהרצליה

הרבה נטלי לסטרג'ר מלמדת בבית הנשיא

לקראת ט' באב התקיים השנה, זו השנה החמישית, אירוע לימוד בבית נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. בלימוד שהפך כבר למסורת דיברו אנשי רוח, נציגים מכל זרמי היהדות. את התנועה המסורתית יצגה בכבוד רבת המנין המשפחתי המסורתי כפר ורדים.

>> לחצו להרחבה

תפילת מיוחדת לכבוד הרב החדש בחיפה

בשבת נחמו (פרשת ואתחנן), התקיימה בקהילת 'מוריה' בחיפה השבת הראשונה של דוד אריאס בתפקיד רב הקהילה. אריאס, שעתיד להיות מוסמך לרבנות בטקס ההסמכה שיערך בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר בחודש דצמבר הקרוב, החל לשמש כרב הקהילה החודש. לשבת המיוחדת הגיעו אורחים רבים חברי קהילה, חלל הקהילה היה מלא עד אפס מקום.

>> לחצו להרחבה

בן אדם מה לך נרדם

בֶּן אָדָם מַה לְּךָ נִרְדָּם
קוּם קְרָא בְּתַחֲנוּנִים
שְׁפֹךְ שִׂיחָה דְּרֹשׁ סְלִיחָה
מֵאֲדוֹן הָאֲדוֹנִים
רְחַץ וּטְהַר וְאַל תְּאַחַר
בְּטֶרֶם יָמִים פּוֹנִים
וּמְהֵרָה רוּץ לְעֶזְרָה
לִפְנֵי שׁוֹכֵן מְעוֹנִים
וּמִפֶּשַׁע וְגַם רֶשַׁע בְּרַח
וּפְחַד מֵאֲסוֹנִים
אָנָּא שְׁעֵה שִׁמְךָ
יוֹדְעֵי יִשְׂרָאֵל נֶאֱמָנִים

לְךָ אֲדֹנָי הַצְּדָקָה וְלָנוּ בֹּשֶׁת הַפָּנִים

עֲמֹד כְּגֶבֶר וְהִתְגַּבֵּר
לְהִתְוַדּוֹת עַל חֲטָאִים
יָהּ אֵל דְּרֹשׁ בְּכֹבֶד רֹאשׁ
לְכַפֵּר עַל פְּשָׁעִים
כִּי לְעוֹלָם לֹא נֶעְלָם
מִמֶּנּוּ נִפְלָאִים
וְכָל מַאֲמָר אֲשֶׁר יֵאָמַר
לְפָנָיו הֵם נִקְרָאִים
הַמְרַחֵם הוּא יְרַחֵם עָלֵינוּ
כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים

לְךָ אֲדֹנָי הַצְּדָקָה וְלָנוּ בֹּשֶׁת הַפָּנִים.

קהילת פרדס חוגגת עשרים

קהילת פרדס, הקהילה המסורתית בפרדסיה חגגה החודש עשרים שנות קיום ופעילות. הקהילה הצעירה החליטה לחגוג ביום טיול קהילתי מגבש, ולפני כשבוע יצאו לטיול באיזור צפת. יום הטיול היה מלא בכל טוב, ומילא את חברי הקהילה באנרגיות להמשיך את פעילות הקודש הקהילתית.

>> לחצו להרחבה

הרב ראובן המר ז"ל

החודש הלך לעולמו הרב פרופ' ראובן המר ז"ל,

תלמיד חכם ואיש רוח וספר, חוקר הליטורגיה היהודית, המנהל המייסד של בית המדרש ללימודי יהדות – מכון שכטר ומבוני התנועה המסורתית ישראל.
קראו עוד על הרב המר ופועלו


>> לחצו להרחבה

תפילות לחזרה ללימודים

הילדות והילדים חוזרים לבית הספר, המורות שבות לתפקידן החשוב בקדמת החזית החינוכית. שתי תפילות ראויות למעמד:
לחצו כאן למי שברך לפתיחת שנה
לחצו כאן לתפילת המורה לפני פתיחת שנת הלימודים


>> לחצו להרחבה

מה לך נרדם

הפניה הזו, "מַה-לְּךָ נִרְדָּם" מטיח רב החובל ביונה כשהוא בורח מטלטוליה העזים של האניה עליה מצא מקלט, והולך לישון בירכתיה. " קוּם, קְרָא אֶל-אֱלֹהֶיךָ" אומר לו רב החובל. תעשה משהו למען השם. את הטקסט החזק הזה בחר מחבר לא ידוע לחבר לכדי פיוט שנאמר בתקופת הסליחות לקראת הימים הנוראים. בֶּן אָדָם מַה לְּךָ נִרְדָּם // קוּם קְרָא בְּתַחֲנוּנִים // שְׁפֹךְ שִׂיחָה דְּרֹשׁ סְלִיחָה // מֵאֲדוֹן הָאֲדוֹנִים.

חודש אלול הוא החודש בו אנו מתחילים לכוון את עצמינו לתקופת חשבון הנפש של ראש השנה ויום הכיפורים. אנו ממלאים את תפילותינו בסליחות. לעיתים יש בסליחה יצירה של קבלה וסיום, משהו שסוגר תהליך. אך היא יכולה להיות גם אחרת, כזו שממנה יוצאים לתהליך של תיקון, של עשייה. זה מה שמבקש רב החובל מיונה, מה שאומר לנו הפייטן. בימים אלו של חשבון הנפש, הבה נראה מה נוכל לעשות ולהניע קדימה את העולם שאנחנו רוצים בשביל עצמינו. הבה נעשה מה שביכולתנו ליצור עתיד טוב יותר בשבילנו ובשביל הסובבים אותנו, להאמין שאנחנו יכולים לעשות תיקון גדול בעולם הזה.

כמה מתאים שדווקא בו אנו עורכים את ההאקטון המסורתי הראשון- בו נעלה ונקדם יוזמות לקידום היהדות המסורתית בישראל.

חודש אלול- זה הזמן להתעורר.


חודש טוב,
סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

אז מה זה ההאקטון הזה שכולם מדברים עליו?

ב12.9. נפגש בכפר סבא ללילה מרתוני של יזמות העושה שימוש בחוכמת ההמונים בניסיון לייצר פתרונות חדשניים. אילנה מושקין, מיוזמות ההאקטון המסורתי הראשון מסבירה מה בדיוק יהיה לנו שם. לכל המידע, רשימת לאתגרים והרשמה לחצו כאן

>> לחצו להרחבה

"לְעִנְיַן הִתְחַזְּקוּת לְבַל יִפּל הָאָדָם בְּדַעְתּוֹ מֵחֲמַת רִבּוּי הַפְּגָמִים וְהַקִּלְקוּלִים שֶׁקִּלְקֵל עַל יְדֵי מַעֲשָׂיו, עָנָה וְאָמַר: אִם אַתָּה מַאֲמִין, שֶׁיְּכוֹלִין לְקַלְקֵל, תַּאֲמִין שֶׁיְּכוֹלִין לְתַקֵּן".

(ליקוטי מוהר"ן, חלק ב, קיב)

תפילות בחגי תשרי כל המשפחה יחד

התנועה המסורתית פונה ליזמים ויזמות המבקשים לקיים תפילה שוויונית בראש השנה ויום הכיפורים ותעניק ליווי על מנת שבחגים תקיימו ליד ביתכם תפילה קהילתית שוויונית לכל המשפחה
רוצים לשמוע עוד? דברו איתנו >>>
kehillot@masorti.org.il | 02-5658001

קול קורא - דוכני הסברה

ועדת תגובות ויוזמות של התנועה, ממשיכה בפרוייקט דוכני הסברה ברחבי הארץ, ומזמינה את קהילות התנועה לקיים פעילות ודוכן לקראת חגי תשרי.

מטרתם של הדוכנים היא לפרסם את פעילות הקהילה בעיר לקראת חגי תשרי מחד, ולהנגיש מידע על התנועה המסורתית מאידך.

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il