החברה שלנו ואור החנוכייה


המכבים נלחמו מלחמה קשה נגד הכובשים שרצו לפזר את עמנו בין העמים. הם לא בחרו בהשמדה הפיזית אלא בחרו לנסות בדרך שונה לגמרי: ההשמדה הרוחנית והערכית של עמנו.

המכבים נלחמו נגד אובדן הזהות שלנו, נגד ההלניזציה של החברה, ורצו לשמור על הזהות היהודית שלהם, על פי השקפתם. ברגע שאסרו עליהם ללמוד תורה, לעשות ברית מילה, לשמור את השבת ועוד, הם הבינו שזהותם היהודית מאבדת את כל מאפייניה והם לא יוכלו להחזיק מעמד כעם.

המלחמה הזאת עדיין לא הסתיימה. נכון שהיום אין לנו כובש כמו בימים ההם אך עדיין יש לנו איומים חיצוניים וגם פנימיים שמסכנים את הזהות שלנו כעם.

חג אורים שמח!!
הרב מאוריסיו בלטר
רב קהילת אשל אברהם
נשיא שותף של כנסת הרבנים בישראל

לזכרו של מרטי דיוויס ז"ל

קהילת נצח ישראל באשקלון, והתנועה המסורתית כולה, אבלה על לכתו בטרם עת של יו"ר הקהילה מרטי דיוויס ז"ל.

מרטי דיוויס היה מעמודי התווך של קהילת נצח ישראל באשקלון ושל התנועה המסורתית בישראל.

>> לחצו להרחבה

מסלול גרעין חדש

שינוים משמעותיים נעשו בשנים האחרונות באגף ההגשמה של נוע"ם, ובתקופה זו, הגיעו לסיומו פרק המנהיגות הראשון של התנועה.

בשונה משנים קודמות, בהן היו בני הגרעין של נוע"ם מקיימים יחד שנת שירות אחת במיקום אחד, עברו בשנה האחרונה בנוע"ם למסלול מגוון יותר, בו ישנן 4 שנות שירות.

>> לחצו להרחבה

בַּ­דֶּרֶךְ הַגְּדוֹלָה
נתן אלתרמן

עִנְבָּלִים בַּמִּרְעֶה וּשְׁרִיקוֹת
וְשָׂדֶה בַּזָּהָב עַד עֶרֶב.
דּוּמִיַּת בְּאֵרוֹת יְרֹוקוֹת,
מֶרְחָבִים שֶׁלִי וָדֶרֶךְ.
הָעֵצִים שֶׁעָלוּ מִן הַטַל
נוֹצְצִים כִּזְכוּכִית וּמַתֶּכֶת.
לְהַבִּיט לֹא אֶחְדַּל
וְלִנשֹׁום לֹא אֶחְדַּל
וְאָמוּת וְאוֹסִיף לָלֶכֶת.

בר מצוה לראשונה בצור יצחק

בקהילה המסורתית בצור יצחק, שחוגגת בקרוב 5 שנות קיום, חגגו החודש את טקס בר המצווה הראשון!

לפני מספר חודשים החלה לשמש כרבת הקהילה, הרבה גלי שניר, ולפני כחודשיים, החלה בליווי יובל שהגיע עם משפחתו לקהילה לקראת בר המצווה. לסבו של יובל היה חשוב שנכדו יעשה את הטקס, והבחירה בקהילה המסורתית בצור יצחק היתה טבעית עבור המשפחה.

>> לחצו להרחבה

מה חדש בבית המדרש

בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר פתח לאחרונה עוד שנת לימודים, במהלכה יוכשרו רבני ורבות העתיד של התנועה המסורתי ומנהיגות מסורתית.

>> לחצו להרחבה

>> לחצו להרחבה

פונדמנטליזם

די ללכת לפעולה אחת של נוע"ם כדי להבחין בתופעה מעניינת. בהמנון התנועה, זה שהחניכים הנלהבים צורחים כבר מכיתה ג' בכל הכוח, יש בית אחד שמילותיו הן אלה:
"סובלנות,
פלורליזם,
תורה ומצוות,
אנטי-פונדמנטליזם,
יחס למיעוט!"

המילה הפופולרית ביותר היא 'אנטיפונדמנטליזם'. מה יודע אותו ילד בכיתה ד' על פונדמטליזם ועל הסיבות לכך שהוא כה מסוכן, הן בשיח הפנים יהודי והן בשיח הבין דתי? לא הרבה. אז בתחילה, צועקים החניכים את המילה כי יש לה צליל טוב, כי היא קצת מצחיקה, כי היא מעניינת. אבל עם השנים, מבינים החניכים, בני הנוער, וגם אנחנו מסביבם, כמה שצמד המילים הזה אנטי-פונדמטליזם הוא מהותי לנו כעם וכבני אדם.

בתקופות בהן הקיצוניים מסביבנו מנסים לחרב כל פיסת שפויות ולהטיל מורא בכל מקום בעולם - בישראל, בצרפת, בחצי האי סיני, בלבנון ובקניה - בימים כאלה עלינו לזעוק יחד עם ילדינו נגד הקיצוניות. לא נלחם בקיצוניות על ידי הפיכה לקיצוניים. אלא על ידי עמידה, במרכז, מולם.

וּפְרשֹׂ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ עַל כּל יוֹשְׁבֵי תֵבֵל אַרְצֶךָ

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

עץ קטן

השבוע נפתח דף פייסבוק חדש בשם "עץ קטן" שבו נוע"מיסטים לדורותיהם מעלים תמונות המתעדות את פעילויות נוע"ם וחניכיה ב40 שנותיה הראשונות. אנחנו מזמינים אתכם להכנס לדף, לשלוח תמונות, להתרגש מזכרונות, להזכר ולזהות חברים וותיקים ולתייג את עצמכם.

>> לחצו להרחבה

בשם אמו"ז (אדוני מורי וזקני), שבאר מחלוקת בית הלל ובית שמאי אי מוסיף והולך או פוחת, ואמר שיש בנר עניין המאיר והשורף, והוא לשרוף הפסולת ולהבהיר הפנימיות – אש התשוקה אליו יתברך. ובית שמאי סבר כי מקודם צריך להיות סור מרע וזה פוחת והולך, ובית הלל סבר שהעיקר להיות מוסיף והולך ובזה ההתלהבות המאיר בו מטהר גופו ומבעיר ממילא הפסולת... כי המה באמת ב' דרכים יש מי שהולך בכח הפחיתות של הכנעת הגוף, ויש מי שהולך ע"י תוספות אור הנפש והפנימיות וזה אחד המרבה ואחד הממעיט. וכו'
            
שפת אמת לחנוכה

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il