דבר תורה לחודש אב


עד השבת האחרונה, היה הבדל בין קריאת התורה בחו״ל לבין הקריאה בארץ ישראל. בעקבות הוספת יום טוב שני של גלויות בחג הפסח, ״נפרדנו״ לארוך כמה חודשים, אבל אנחנו נשוב לקרוא ביחד את פרשת דברים בשבת חזון. השבת המיוחד הזו מקבלת את שמה בעקבות ההפטרה, האחרונה מבין ׳תלתא דפורענותא׳ שלשת ההפטרות שבין י״ז בתמוז לבין ט׳ באב. תמיד יוצא שקוראים את פרשת דברים בשבת חזון, בין יתר הסיבות, בגלל הפועתו של פסוק שנאמר ע״י משה רבנו ע״ה: ״אֵיכָה אֶשָּׂא לְבַדִּי טָרְחֲכֶם וּמַשַּׂאֲכֶם וְרִיבְכֶם״ (דב׳ א, 12). קהילות אשכנז נהגו לקרוא את הפסוק הזה בטעמים של מגילת איכה.

אך מעבר למנהגים האלה, אפשר לראות בהתאחדות הזו, מסר נוסף, יהודי התפוצות ואנחנו, יהודי ארץ ישראל, התקדמנו בקצב שונה בקריאת התורה, ובכלל ב׳קצב היהודי׳ שלנו, האתגרים והוויכוחים של היהדות בישראל הם שונים מאלו אשר בחו״ל, ולפעמים אנו מרגישים את המתח שבין שני העולמות האלה. במיוחד בתנועה המסורתית, יהיו כאלו שיאשימו את התנועה בארץ שהיא יותר מדי ׳שמרנית׳, ומהצד השני יישמעו קולות שאומרות ליהדות המסורתית בחו״ל, שהיא ליברלית מדי. ההבדל בין הקריאות בפרשת השבוע, לפעמים מראה את ההבדל בה אנחנו קוראים את העולם היהודי.

עד שמשהו קורה…

חודש טוב
דוד אריאס וייל
קהילת מוריה, חיפה

משחקיה של קיץ ביקנעם


בקהילה המסורתית 'אוהל מנשה' ביקנעם עורכים במהלך ימי הקיץ 'משחקיה קהילתית'. בכל יום שני אחר הצהריים פותחת הקהילה את דלתותתיה לזמן משחק וקריאה, והמשפחות המגיעות זוכות לצאת מעט מהבית ומהמסך ולשחק במשחקים שונים. השמועה על המשחקיה עוברת מפה לאוזן ובכל שבוע מצטרפים עוד הנחשפים לקהילה המסורתית דרך פעילות הילדים.


>> לחצו להרחבה

משפחות צעירות בהוד והדר

בקהילת הוד והדר מקיימים בכל שנה תכנית ייעודית למשפחות צעירות. לאורך כל השנה מתקיימת פעילות ייעודיות במהלך החגים, קבלות שבת לילדים ולאחריהן ארוחות ערב קהילתיות או פעילויות לילדים בשם מועדון "כיף לצד תורה" פעילות יהדות בכיף עם יצירה ומשחק לילדים וילדות.

>> לחצו להרחבה

סביב לירושלים // דליה רביקוביץ'

יש רכבת שסובבת ונוסעת, סביב לירושלים בלילות.

עופות חגים ממעל לה, טופחים כנף בהמולה
ומשירים באפלה, נוצה על גורן היבוסי.

עצים שחורים על המסילה, ניקבה קוראת אל מחילה
ערוץ חרב לה לרגלה, וחלוקי סלעים זורחים.

יש רכבת שסובבת ונוסעת, סביב לירושלים בלילות.

הרים חגים לה מסביבה, רוחות הומים בה מחורבה
עופות צורחים מן השלווה, עיני ינשוף מתנוצצות.

הרים תלויים בצווארה, כמו רביד ועטרה
וגוש דורס את עפרה, ומנהם ככפיר נרדף.

שיקשוק בתוך החושך, כור של מאפליה, וגוש מנהם הללויה.

רבני קהילות חדשים

שתיים מקהילות התנועה בצפון התחדשו בתקופה האחרונה ברבנים שהחלו להנהיג את הקהילות.
בחודשים האחרונים החל לשמש כרב הקהילה ביישוב שורשים הרב רענן מלק ובקהילת מוריה בחיפה יתחיל בימים הקרובים מתחיל את תפקידו כרב הקהילה דוד אריאס וייל. 

>> לחצו להרחבה

עוד מחנה מוצלח הגיע לסיומו

מחנה נוע"ם תשס"ט ביער חנתון הגיעה לסיומו. כ-800 פעילים ופעילות השתתפו בשלל תוכניות הקיץ של נוע"ם ונהנו מקבוצה, לימוד, פעילויות ורוח בטבע במסגרת התכניות השונות של המחנה.
המחנה הייחודי מעניק לבנות ובני הנוער חוויה חינוכית ערכית ברוח נוע"ם והתנועה המסורתית, ותוכניות המחנה השונות המותאמות לגילם של הפעילות והפעילים כוללות חוגים, פעולות, תפילות ומדרשים.

>> לחצו להרחבה

ט' באב בעזרת ישראל- כותל המשפחות

מעריב לט' באב, קריאת מגילת איכה וקינות ממזרח וממערב
בין אבני הכותל
מוצאי שבת | 10 באוגוסט 2019 | בשעה 21:15

מנחה שוויונית ב- ט' באב
בהובלת הפייטן נריה רפאל כנפו
מנהל מכון על משמר הכנסת ופייטן קהילת ציון
יום ראשון | 11 באוגוסט 2019 | בשעה 14:00

>> לחצו להרחבה

האקתון!

הנכס החשוב ביותר של התנועה המסורתית בישראל הוא אנשיה. כאשר אנחנו מסתכלים סביב על קהילותינו ברחבי הארץ, על הפעילות הענפה והרציפה, אי אפשר שלא להתמלא בגאווה והתרגשות מהמחויבות שלנו, של כולנו - מתנדבי התנועה, רבניה, עובדיה. בתנועה שלנו מגוון מדהים בהיקפיו ומרגש באיכותו של מתנדבים ואנשי מקצוע, הבאים מרקעים שונים ומהשקפות שונות, ומוצאים יחד בתנועה המסורתית בית אידאולוגי ומקום דתי-ערכי אותו הם רוצים לקדם. ובכולנו בוערת השאיפה, השליחות לפעמים, ליצירת תנועה ישראלית-מסורתית גדולה יותר, חזקה יותר, ומשפיעה יותר. את הרבים שהשליחות הזו בוערת בהם אנחנו רוצים להזמין להאקתון.

מהו האקתון?

האקתון הוא אירוע יזמות מרתוני המתקיים לתוך הלילה ואשר עושה שימוש בחוכמת ההמונים. המשתתפים מתחלקים לקבוצות חשיבה, יוצרים ומפתחים יחדיו רעיונות והמצאות פורצות דרך, במטרה לנסות לענות על אתגר משותף. אם האתגר שלנו הוא יצירת תנועה ישראלית-מסורתית גדולה יותר, חזקה יותר, ומשפיעה יותר – אז מהם הרעיונות הקונקרטיים שיעזרו לנו להגשים את החזון הזה?

את ההאקתון המסורתי הראשון מקיים בלילה שבין חמישי-לשישי, 12-13 בספטמבר 2019 בקהילת הוד והדר בכפר סבא. זו הזדמנות שאסור לפספס. לילה לבן של חשיבה משותפת על אתגרי התנועה ועל הדרכים היצירתיות - אך הפרקטיות, לא רעיונות מופשטים - להתמודד עם האתגרים הללו. אנו מבטיחים שתהיה חוויה יוצאת דופן.

על פי מסורת ההאקתונים, תהיה בירה, יהיו פיצות, ויהיה הרבה קפה!

להתראות,

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

קבלות שבת בפארק בפרדס חנה-כרכור

בקהילת 'דרכי נועם' בפרדס חנה-כרכור, החליטו לנצל את כניסת השבת המאוחרת של חודשי הקיץ ולצאת פעם בחודש לקבלת שבת בפארק עירוני. קבלת השבת הראשונה נערכה בגינה שכונתית באמצע כרכור. חברי וחברות הקהילה הגיעו לפארק כשעה וחצי לפני כניסת השבת, פרשו מחצלות והגישו כיבוד קייצי.

>> לחצו להרחבה

פעם אחת היה רבן יוחנן בן זכאי יוצא מירושלים, והיה רבי יהושע הולך אחריו, וראה בית המקדש חרב. אמר רבי יהושע: אוי לנו על זה שהוא חרב, מקום שמכפרים בו עוונותיהם של ישראל! אמר לו: בני, אל ירע לך – יש לנו כפרה אחת שהיא כמותה. ואיזה זה? – גמילות חסדים, שנאמר: 'כי חסד חפצתי ולא זבח' (הושע ו, ז).

אבות דרבי נתן פרק ד, הלכה ה

www.masorti.org.il