דבר תורה לחודש תמוז

בזמן האחרון אני רק חושב על שריפות: לפני כמעט שבועיים פרצה שריפה בבית הכנסת שלי. בשבוע הקרוב אני מתחיל קורס חדש בקהילה על בתי המקדש שנחרבו על ידי שריפות. הייתי בכותל המשפחות הבוקר, והגיעה קבוצה של בנים צעירים שרק רוצו ל"שרוף" את השמחה של מאות האנשים שחגגו טקסי בר ובת מצווה. והשבת, בפרשת חוקת, נקרא על שריפת הפרה האדומה.

במדרש פסיקתא דרבי כהנא מופיע סיפור נפלא שיעזור לנו להתייחס לפרה האדומה:
לא-יהודי אחד שאל את רבן יוחנן בן זכאי ואמר לו: הדברים האלה שאתם עושים נראים כמו כישופים. מביאים פרה ושוחטים אותה ושורפים אותה וכותשים אותה, ונוטלים את אפרה ואחד מכם מִטָּמֵא למת ומַזִּין עליו שתים שלש טיפות ואומרים לו טוּהרתָ.
אמר לו [רבן יוחנן]: לא נכנסה רוח תזזית באותו האיש [בך] מימיו? אמר לו: לא.
אמר לו: ולא ראית אחר שנכנסה בו רוח תזוזית? אמר לו: כן.
אמר לו: ומה אתם עושים? אמר לו מביאים עיקרים [שורשים] ושורפים אותם תחתיו ומרססים עליו מים והרוח בורחת.
אמר לו: ולא ישמעו אזניך מה שפיך מדבר, כמו הרוח הזו גם רוח טומאה היא, דכתיב וְגַם אֶת הַנְּבִיאִים וְאֶת רוּחַ הַטֻּמְאָה אַעֲבִיר מִן הָאָרֶץ (זכריה יג:ב).
ולאחר שיצא אמרו לו תלמידיו: רבנו, לזה דחית בקנה [נפנפת אותו], לנו מה אתה משיב? אמר להם: חייכם, לא המת מטמא ולא המים מטהרים אלא גזירתו של הקב"ה הוא. אמר הקב"ה, חוקה חקקתי גזירה גזרתי ואין אתה רשאי לעבור על גזירתי, זֹאת חֻקַּת הַתּוֹרָה (במדבר יט:ב).


חודש טוב,
הרב מייקי גולדשטיין
רב קהילת עדת שלום-עמנואל

עדכון על השריפה בקהילת 'עדת שלום - עמנואל'

במוצאי שבת לפני כשבועיים קיבלו פרצה שריפה בקהילת 'עדת שלום עמנואל'. שכנים עירניים התריאו ללוחמי האש ואלו הגיעו למקום ועצרו את הלהבות רגע לפני שתפסו את הסידורים. לאחר שכוך האש הסתבר שהתחילה עקב קצר בארון החשמל. במזל גדול לא היה נזק לספרי התורה או לארון הקודש, אך נזק נרחב נגרם לקירות ולתקרה, לכיסאות, לסידורים ולחומשים.
בשבועיים שמאז השריפה מנסים בקהילה לשוב במהרה לשגרה.>> לחצו להרחבה

מטפחים גינה קהילתית בקרית היובל

חברי המניין המסורתי בקרית היובל החליטו השנה לקחת כפרוייקט של טיפוח את חצר הקהילה שבשנים האחרונות נהיתה שטח לא אטרקטיבי, ולהקים גינה פורחת ויפה. בשבועות האחרונים ערכו בקהילה מספר מפגשים קהילתיים לטיפוח האיזור. ראשית עבדו בפרך, ניקשו עשבים וערכו נקיון כללי של המקום. בשלב הבא התקיימה עבודת תחימת הערוגות ועכשיו השטח מוכן להליך השתילה. הקהילה אף קיבלה מעיריית ירושלים תמיכה לציוד, שתילים, ואדמה לגינה.

>> לחצו להרחבה

לֹא כָּל הַכּוֹכָבִים כָּאֵלֶּה, לֹא כֻּלָּם,
אַךְ הָאֶחָד הַזֶּה, אֲנִי נִשְׁבַּעַת
הָיָה כְּצִיץ יָרֹק מוּל הָעוֹלָם
בְּדִמְדּוּמֵי שַׁחֲרִית בִּשְמֵי הַבַּהַט.

רֵיחוֹ כְּרֵיחַ עֲשָׂבִים טְלוּלִים
עִם יְקִיצָה חָפְשִׁית, קֵיצִית, מַפְתַּעַת
מִתַּחַת לַשָּׁמַיִם הַגְּדוֹלִים,
בְּעוֹד הַבֹּקֶר מְהַסֵּס לָגַעַת

בְּאוֹר צוֹנֵן שְׂבַע אֹשֶׁר הַחֲלוֹם.
רֵיחוֹ כְּרֵיחַ צִבְעוֹנִי אָדֹם
עָמֹק בְּדֶשֶא לַח. אֲנִי נִשְׁבַּעַת
שֶׁכָּל חֲלוֹמוֹתֵינוּ הַטּוֹבִים
יוֹדְעִים אֶת סוֹד רֵיחָם שֶל כּוֹכָבִים.

לאה גולדברג
משירי הכוכב הירוק (א)

ב'בית ישראל' פוצחים בשירה

בקהילה המסורתית 'בית ישראל' בנתניה הכניסו בשנה האחרונה מוזיקה, והרבה ממנה, לבניין הקהילה. לפני כשנה לערוך בקהילה כל חודש הבדלות מוזיקליות, שהיו הצלחה גדולה.

בעקבות ההצלחה הגדולה של אירועי ההבדלה הוחלט בקהילה להרחיב את הפעילות גם לקבלות שבת, ובחודשים האחרונים מקיימים שבת אחת בחודש של קבלת שבת מוזיקלית, בדרך כלל עם ארוחת ערב קהילתית לאחריה.

>> לחצו להרחבה

בני ובנות המצווה של כפר ורדים עולים לירושלים

נערות ונערי כיתת בר/בת מצווה של המנין המשפחתי המסורתי כפר ורדים יצאו החודש ליום טיול מסכם לירושלים. זו השנה השניה שעורכת רבת הקהילה הרבה נטלי לסטרג’ר יחד עם הנהגת הקהילה את הטיול המיוחד, שבא לסכם את תוכנית הלימוד של הנערות והנערים שסיימו את קורס בר ובת המצווה בקהילה.

>> לחצו להרחבה

שיעור בין-דתי בשורשים

בקהילה המסורתית בישוב שורשים ערכו בשבת פרשת 'שלח לך' שיעור ייחודי לאחר התפילה. בחודשים האחרונים החל לשמש הרב רענן מלק כרב הקהילה, ואת השיעור ערך הרב רענן עם השייח ע'סאן מנאסרה. השיעור הבין-דתי בא להוות מפגש והכרות עם הערכים המשותפים לדתות השונות, דרך טקסטים מהמקרא, הברית החדשה והקוראן, לצד ספרות מאוחרת.

>> לחצו להרחבה

קבלת שבת בכותל

כבר כחודשיים שאנחנו מקיימים קבלת שבת בכותל המשפחות מידי ערב שבת. זהו פרוייקט שהתחיל מהשטח, אחרי עשרות פניות מאנשים וקבוצות שביקשו תפילת קבלת שבת שוויונית מסודרת, גם בכותל המערבי. יש קסם מיוחד לכותל ביום שישי אחר הצהריים קצת לפני כניסת השבת. שעת הדמדומים הזו בערב שבת לקראת שקיעה, והעיר העתיקה בירושלים מתמלאת באנשים לבושים בהידור של שבת העושים דרכם לתפילה, איש כמנהגו, ליד אבני הכותל. האבן הירושלמית מחזירה אל השמש מעט מטובה והופכת זהובה. זו ירושלים של זהב. ובפסיפס היפה הזה קבלת שבת שוויונית הפכה לצורך של ממש.

לאט-לאט החלה להתפשט השמועה על קבלות השבת בכותל המשפחות ועשתה לה כנפיים. מאות אנשים ממלאים את הרחבה מידי ערב שבת בשעה שש. גם קבוצות, גם בודדים, גם משפחות. מהארץ ומחו"ל. אנשים שחיים בירושלים או שמבקרים בירושלים ומבקשים לקבל את השבת במקום הכל כך יפה הזה, לצד אבני הכותל המערבי, בתפילה שוויונית. זה מרומם נפש.

נמצאים בירושלים לשבת? הצטרפו גם!

חודש טוב,
סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

חוסן קהילתי בקהילת ואהבת

אגף הקהילות של התנועה ערך בשבוע שעבר הרצאה ייחודית לחברות וחברי הקהילות בנושא "חוסן קהילתי". הסדנא הייחודית פותחה והתקיימה בשיתוף הקואליציה הישראלית לטראומה (נט"ל).
הסנאה התקיימה בקהילת "ואהבת" בזכרון יעקב והשתתפו בה נציגות ונציגים מהקהילות באיזור.

>> לחצו להרחבה

זרע זו תקופת תשרי, קציר זו תקופת ניסן, קור זו תקופת טבת, חום זו תקופת תמוז, קיץ בעתו וחורף בעתו, מנין החמה ביום ומנין הלבנה בלילה לא ישבותו, ונח מסר לשם, ונכנס בסוד העבור, ועבר את השנה ונקרא כהן, שנ' ומלכי צדק מלך שלם

פרקי דרבי אליעזר, חורב, פרק ז'

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

בר ובת מצווה בכותל המשפחות

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il