דבר תורה לראש חודש סיון

בחודש שעבר טסתי עם רעייתי לחופשה קצרה באמסטרדם. החופשה היתה טובה ומשמחת, כמתבקש. אך שלושה אירועים הותירו עלי רושם במיוחד.
הראשון, כשהגענו לביקורת הדרכונים בשדה התעופה באמסטרדם, בעודנו מתקרבים לבקר הגבולות התחילו חששותינו באשר לשאלות שיופנו אלינו כשיראה מאין הגענו. הגענו אליו, נתנו לו את הדרכונים הישראלים שלנו, ועל פניו עלה חיוך אמר "מה נשמע?" והחתים את הדרכונים במהירות.
המפגש השני היה מקרי יותר. בעקבות הכרותינו המוגבלת עם העיר, פנינו ברחוב לאישה וביקשנו הנחיות להגיע למוזיאון. התפתחה בינינו שיחה קצרה, והיא שאלה אותנו מנין אנחנו. ומיד הראש מתמלא במחשבות. האם כדאי כאן, במרכז עיר זרה להצהיר על היותינו ישראלים? או שאולי קל יותר פשוט לומר שהגענו ממדינה אחרת ולסיים את השיחה. ובכל זאת, ענינו "ישראל" ולרגע, תהינו מה תהיה תגובתה. היא, בלי לחשוב פעמיים הנהנה בחיוב ואמרה "אני אוהבת את ישראל מאוד" וסיפרה על עבודתה, ועל הממשקים הרבים בהם היא פוגשת אנשי עסקים ישראלים ועל ביקוריה העסקיים בארץ.
....
פרשת 'נשא' אותה אנו קוראים בשבת הקרובה, ממשיכה את הסיפור שקראנו בפרשת 'במדבר' המתייחסת למיקומו של כל שבט, גם ברמה הפיסית, היכן יעמוד, ילך ויחנה. וגם לדגלים והסמלים אותם מניפים כל אחד מהשבטים במהלך המסע במדבר.
וְחָנוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אִישׁ עַל מַחֲנֵהוּ וְאִישׁ עַל דִּגְלוֹ לְצִבְאֹתָם (במדבר א נב). הפסוק הזה הדהד במוחי זמן רב אחרי שחזרתי מאמסטרדם.

מעבר בין זכרון לעצמאות ב'שבת אחים'

בערב יום העצמאות תשע"ט, קיימה קהילת 'שבת אחים' בגילה טקס מעבר מרגש ברוב עם, בין יום הזכרון ליום העצמאות. לטקס הצטרפו שני נגנים מהאקדמיה למוזיקה, חברי וחברות הקהילה וכן מספר תושבי השכונה חדשים.

>> לחצו להרחבה

בנות מצווה עושות אומנות רחוב ב'תורת חיים' הרצליה

בקהילה המסורתית 'תורת חיים' בהרצליה קיימו פרוייקט אומנות לבנות מצווה בעיר, ששיאו היה ציור מנדלה ענקית בכיכר שער העיר.
הפרוייקט, בשם ב "B’art מצווה" בהובלת הרב ברי שלזינגר, בסיוע ידידים מאוטוואה (קנדה) כלל תוכנית של לימוד ויצירה לכשלושים תלמידות כיתות ו׳ מבתי הספר גורדון ובן צבי בהרצליה על מנת להכניס משמעות ותוכן לשנת בת המצווה.

>> לחצו להרחבה

תפילה מוזיקלית בכרמיאל

בקהילת הכרם בכרמיאל החלו בחודש האחרון בסדרת תפילות קבלות שבת מוזיקליות. התפילה המוזיקלית, המתאםפשרת בשעון קיץ עם כניסת השבת בשעה מאוחרת, נפתחה בחצי שעה של שירה ונגינה לקראת שבת.

>> לחצו להרחבה

שֵׁם מְפורָשׁ 
חוה פנחס-כהן

כֻּלָּם כְּבָר הָלְכוּ אֶל הָהָר וּמְחַכִּים
מְחַכִּים לִרְאוֹת, בְּשֶׁקֶט רַב מְחַכִּים,
שֶׁלֹּא כְּמִנְהָגָם גַּם הַחֲמוֹרִים, גַּם הַגְּמַלִּים
בַּשֶּׁקֶט הַזֶּה צִפּוֹר לֹא צִיְּצָה
גַּם יְלָדִים עַל כִּתְפֵי אֲבוֹתֵיהֶם,
וְהַשֶּׁקֶט רַב מִנְּשׂא כְּמוֹ לִפְנֵי דָּבָר
נוֹרָא וְגָדוֹל וַאֲנִי עוֹד רָצִיתִי
לְהַסְפִּיק וְלִתְלוֹת אֶת הַכְּבָסִים
לַעֲשׂוֹת זְמַן לְעַצְמִי לְתַקֵּן רֵיחוֹתַי
וְחִמַּמְתִּי אֶת הֶחָלָב לַתִּינוֹק, שֶׁלֹּא יִרְעַב
שֶׁלֹּא יִבְכֶּה חָלִילָה, בָּרֶגַע הַלֹּא
מַתְאִים, כַּמָּה זְמַן עַד כְּלוֹת. הַצִּפִּיָּה
שֶׁתִּתְיַבֵּשׁ הַכְּבִיסָה וְהַתִּינוֹק מָה.
אִישׁ לֹא יָדַע
וַאֲנִי רָאִיתִי שֶׁרוּחַ קַלָּה, כְּמוֹ נְשִׁימָתוֹ שֶׁל אִישׁ יָשֵׁן, עָבְרָה
בַּכְּבָסִים וְנִפְּחָה כְּרֵסָהּ
שֶׁל כֻּתָּנְתִּי וּמַפַּת הַשַּׁבָּת
הָיְתָה מִפְרָשׂ לָבָן בְּאֶמְצַע הַמִּדְבָּר
וְיָצָאנוּ מִשָּׁם עַל הַתְּכֵלֶת
הַרְחֵק לַמָּקוֹם בּוֹ

נִפְרֹט רִמּוֹנִים וְנֹאכַל עֲסִיסָם
לַמָּקוֹם בּוֹ
לָאַהֲבָה
שֵׁם מְפֹרָשׁ.

חגיגות שנה למניין המסורתי בעין כרם

הקהילה המסורתית בעין כרם זכתה לחגוג בשבת האחרונה שנה להיווסדה. בתפילות חגיגיות וארוחת ערב קהילתית, ציינו יחד חברי הקהילה שנה של פעילות, לימוד ותפילה בשכונה הירושלמית הפסטורלית.

>> לחצו להרחבה

קבלת שבת בכותל המשפחות

בחודש האחרון יצא לדרך פרוייקט מיוחד של התנועה המסורתית בכותל המשפחות- קבלות שבת. הגעה לכותל עם כניסת השבת על מנת להתפלל, נהיתה כבר מנהג של ממש בקרב יהודים רבים מהארץ ומהעולם המגיעים לבלות שבת בירושלים.

>> לחצו להרחבה

חותמים לשנת שירות בנוע"ם

סמינר ההגשמה של נוע"ם התקיים לפני כשבוע בחנתון, והביא יחד את כל פעילי ופעילות מסגרות ההגשמה הנועמיסטים בהווה מכל שלבי מסלולי ההגשמה. לסמינר הגיעו גם "המגשימים והמגשימות החדשים", תלמידי/ות כיתה י"ב שחתמו לשנת שירות בנו"עם בשנה הבאה,ובעוד מספר חודשים יחלו שנה של התנדבות ופעילות תנועתית.

>> לחצו להרחבה

אתר חדש למכון 'על משמר הכנסת'

מכון על משמר הכנסת משיק אתר חדש ומשודרג. אתר המכון מהווה מקור המידע המרכזי לכל הנעשה בכנסת בתחומי הדת והמדינה, ובו עדכונים על התבטאויות, הצבעות, הצעות חוק, דיוני וועדות ומליאה, הצעות לסדר ושאילתות. את התוכן ניתן לסנן בעזרת סרגל תגיות מתקדם המאפשר צפייה בעדכונים השונים על פי קטגוריות שונות ומציע אפשרויות לשיתוף המידע שקראתם עם חברים.


>> לחצו להרחבה

רגע לפני תיקון

איזה חודש עבר עלינו. חגגנו את יום העצמאות בהתרגשות גדולה כהרגלינו, וקראנו הלל בקול גדול. אך כמה ימים אחר כך, גילינו שהמדינה שלנו, חלקת האלוהים הקטנה הזו שניתנה לעם היהודי, נכנסה לסחרחורת. עבור כולנו מדובר בהפתעה מטרידה שבתוך חצי שנה יתקיימו בישראל שתי מערכות של בחירות כלליות. מדובר על משבר דמוקרטי חריף. לא משנה למי נצביע, למדנו על בשרינו זה לא מכבר שתקופת בחירות יכולה לעודד שיח מפלג וקשה. אין סיבה להניח שלא יקרה כך גם הפעם. הנדע לקרוא תיגר על השינאה המאכלת?

בעוד מספר ימים נחגוג את חג השבועות. בבתי הכנסת שלנו ילמדו תורה כל הלילה, ויחד נקיים תיקני שבועות.

חג השבועות בישראל מתאפיין במתח בין הסיפור הדתי-מסורתי, חג מתן תורה; ובין הסיפור החלקאי, הארצי, החילוני, חג הקציר והביכורים. לא מתח הרסני בין השניים כי אם השלמה. כנראה לכן, גם לכן, עשיר חג השבועות במספר שמותיו יותר מכל חג אחר: יום החמישים. חג הקציר. חג מתן תורה. חג שבועות. חג הבכורים. עצרת. יום הקהָל. על מנת שלא נשכח, נתנה בהם המסורת סימנים, חֻקת שִבְעָה, זאת גם על פי האות הראשונה בכל כינוי, ואולי גם כדי שנזכור שחוקי התורה ניתנו לנו שבעה שבועות אחרי יציאת מצרים. ומה לנו יותר חשוב מהיום בו חדלנו להיות עבדים ויצאנו לחיי חירות.

ועם החירות באה האחריות. מי ייתן ותיקוני השבועות הללו יפרשו עלינו סוכת שלומם. השראה לתיקון הגדול שנוכל לקיים בתקופת הבחירות השנייה הבאה עלינו לטובה. שתהיה זו תקופה של שיח פורה ומפרה, של חילוקי דעות לשם שמים, של כבוד, רעות ובניה של משהו טוב יותר.

חודש טוב וחג שבועות שמח,

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

סמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית

זו השנה החמישית שנערך סמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית בתנועה המסורתית. רבני ורבות הקהילות של התנועה המסורתית בילו יחד שלושה ימים של לימוד ושיח עמיתים, במטרהלחזק את הרבנות הקהילתית המסורתית בישראל, ולהעשיר את המנהיגים הרוחניים של תנועתינו.

>> לחצו להרחבה

מַעֲשֶׂה בְּנָכְרִי אֶחָד, שֶׁבָּא לִפְנֵי שַׁמַּאי,

אָמַר לוֹ: גַּיְּרֵנִי עַל מְנָת שֶׁתְּלַמְּדֵנִי כָּל הַתּוֹרָה כֻּלָּהּ, כְּשֶׁאֲנִי עוֹמֵד עַל רֶגֶל אַחַת.

דְּחָפוֹ בְּאַמַּת הַבִּנְיָן שֶׁבְּיָדוֹ.

בָּא לִפְנֵי הִלֵּל – גִּיְּרוֹ.

אָמַר לוֹ: "מָה שֶׁשָּׂנאוּי עָלֶיךָ לֹא תַּעֲשֶׂה לַחֲבֵרֶךָ" – זוֹהִי כָּל הַתּוֹרָה כֻּלָּהּ, וְהַשְּׁאָר פֵּרוּשׁ הוּא – לֵךְ לְמַד.

תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף לא עמוד א

>> לחצו להרחבה

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il