מה קורה כשיש אזעקה באמצע תפילה?

הפסקת האש בראשיתה ואין יודע עד מתי תימשך. התנועה המסורתית מחזקת את קהילותיה בדרום הארץ. לא כך ביקשנו לפתוח את חודש אייר. באשקלון פרצה האזעקה באמצע תפילות השבת, באמצע בת מצווה, והתפילה המשיכה רק אחרי שהקהילה התקבצה שוב במקלט. בת מצווה תחת טילים.
אנו שולחים חיזוק וחיבוק לכל קהילותינו בדרום: אשקלון, באשר שבע, עומר, אשדוד, מזכרת בתיה, מיתר, רחובות, שדה ניצן. מאות אלפים מאזרחי המדינה נמצאים תחת איום טילים וחייהם בימים האחרונים היו קשים מנשוא.
כפי שנהגנו בכל סבבי האלימות בשנים האחרונות: חברי קהילותינו, שכניהם, חבריהם, המבקשים להתארח בבתי חברי הקהילות המסורתיות במרכז ובצפון, וחברי תנועה המבקשים לארח – כתבו אלינו: kehillot@msorti.org.il.

לראשונה בכותל - קבלת שבת בכותל המשפחות


>> לחצו להרחבה

ברכת ראש העיר רוביק דנילוביץ לחוגגים באשל אברהם

טקסי תוכנית בר/בת מצווה לילד המיוחד עורכת בחודשים האחרונים טקסים בכל רחבי הארץ, לבוגרי התוכנית שמקיימים בסיום תהליך הלימוד טקס בר או בת מצווה מרגשים באחת מקהילות התנועה. באחד הטקסים שהתקיים החודש בקהילת 'אשל אברהם' בבאר שבע, ראש העיר באר שבע, מר רוביק דנילוביץ הוזמן לטקס, אך נבצר ממנו להגיע. ולכן שלח ברכה מצולמת.

>> לחצו להרחבה

אֲנִי מַאֲמִין 
שאול טשרניחובסקי

שַׁחֲקִי, שַׁחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׁח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְּרוֹר שׁוֹאֶפֶת
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז.

רוּחוֹ יַשְׁלִיךְ כַּבְלֵי-הֶבֶל,
יְרוֹמְמֶנּוּ בָּמֳתֵי-עָל;
לֹא בָּרָעָב יָמוּת עֹבֵד,
דְּרוֹר – לַנֶּפֶשׁ, פַּת – לַדָּל.

שַׂחֲקִי כִּי גַּם בְּרֵעוּת אַאֲמִין,
אַאֲמִין, כִּי עוֹד אֶמְצָא לֵב,
לֵב תִּקְוֹתַי גַּם תִּקְוֹתָיו,
יָחוּשׁ אֹשֶׁר, יָבִין כְּאֵב.

אַאֲמִינָה גַּם בֶּעָתִיד,
אַף אִם יִרְחַק זֶה הַיּוֹם,
אַךְ בּוֹא יָבוֹא – יִשְׂאוּ שָׁלוֹם
אָז וּבְרָכָה לְאֹם מִלְּאֹם.

יָשׁוּב יִפְרַח אָז גַּם עַמִּי,
וּבָאָרֶץ יָקוּם דּוֹר,
בַּרְזֶל-כְּבָלָיו יוּסַר מֶנּוּ,
עַיִן-בְּעַיִן יִרְאֶה אוֹר.

יִחְיֶה, יֶאֱהַב, יִפְעַל, יָעַשׂ,
דּוֹר בָּאָרֶץ אָמְנָם חָי
לֹא בֶּעָתִיד – בַּשָּׁמַיִם,
חַיֵּי-רוּחַ לוֹ אֵין דָי.

אָז שִׁיר חָדָשׁ יָשִׁיר מְשׁוֹרֵר,
לְיֹפִי וְנִשְׂגָּב לִבּוֹ עֵר;
לוֹ, לַצָּעִיר, מֵעַל קִבְרִי
פְּרָחִים יִלְקְטוּ לַזֵּר.

אודיסה 1892


שבת תקומה במזכרת בתיה


במניין השוויוני מזכרת בתיה צינו בסוף השבוע האחרון, בימים שבין יום הזכרון לשואה ולגבורה לבין ראש חודש אייר, יום הזכרון ויום העצמאות, את שבת תקומה.

שבת תקומה מצויינת בשנים האחרונות בקהילות רבות בכל העולם ומטרתה לתת מקום והתייחסות בקהילה ובתפילה למשמעות הגדולה שבין שהימים הללו, ימי המעברים מעבר מעבדות לחירות, מעבר משואה לתקומה.

>> לחצו להרחבה

פסח חברתי ב'עדת שלום-עמנואל'

לקראת פסח ערכו שנים רבות בקהילת 'עדת שלום עמנואל' ברחובות "סדר נשים" סדר שהתמקד הנשים עקב היעדרן מההגדה של פסח. לקראת הסדר שהתקיים בשנה שעברה, הציעה חברת הקהילה מימי אבישי ז"ל, להפוך את סדר הנשים לסדר חברתי, וההצעה התקבלה בקהילה באהדה רבה. השנה קיימו בקהילה את הסדר החברתי השני אליו הגיעו עשרות.

>> לחצו להרחבה

קהילות תל אביב בפעילות ביעור חמץ משותפת

בקהילה החדשה של רמת אביב עורכים מידי שנה טקס ביעור חמץ קהילתי. השנה, הפכו את המסורת לאירוע גדול יותר, בחיבור משמח וייחודי עם קהילת 'חבורת תל אביב' השכנה.
שתי הקהילות פתחו את הבוקר בתפילת שחרית חגיגית, לאחריה ערכו יחד לימוד של מגילת העצמאות, ובסופה קיימו סעודת מצווה 'סעודת סיום'.

>> לחצו להרחבה

דרושים ודרושות
לתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

החלוף הנשאר – על חדש אייר

המעבר. בדרך כלל אנחנו מתייחסים אליו כאל סיפור חולף בין שתי נקודות, בין היציאה מאיין באנו והמטרה הנחשקת. כן, לשם אנחנו רוצים, השגת המטרה היא כמיהתנו. והמעבר? הוא נחשב למעין מכשול באמצע, למעין המתנה טרחנית.

ולא. המעבר הוא אולי המצב החשוב ביותר, כי בו לומדים, כי במהלכו גדלים, כי רק בו אפשר לנוע, ללכת ולהתקדם. המטרה, חשובה ככל שתהיה, איננה אלא נקודה בזמן והיא, היא הסיפור החולף – אליה הגענו וכבר איננה עוד. הרי החיים הם תנועה.

אך תנועה ללא ציוני דרך, ללא התחלה וללא כמיהה, היא תנועה מעגלית שאין בה התקדמות, אלא עצירה. אז שני המרכיבים הכרחיים: גם נקודות הקצה וגם המעבר. ובו, במעבר, מתרחשים החיים עם עליות ומורדות, עם ניסיונות, כישלונות והצלחות, עם שמחה ועצב, עם פחד ועם בטחון, עם שינוי מתמיד ועם למידה מחזקת.

חודש טוב ומאתגר.
הרב יוסף קליינר
קהילת מורשת אברהם בירושלים

>> לחצו להרחבה

מבחירות לחירות

מה נאמר, חודש אינטנסיבי עבר על כולנו.

ראשית חגיגה דמוקרטית, בחירות; ואז חג הפסח בו חגגנו את החירות; ובעוד ימים אחדים חג שבו נציין את הזכות לממש את החירות הזו בארצנו – יום העצמאות.

מערכת הבחירות הייתה סוערת, ומטבעה, ואולי הפעם אפילו יותר מטבעה, חילקה את החברה שלנו למחנות שונים. אך בחג החירות היה משהו מאחד, שהרי איך ניתן אחרת בחג שבו אנו זוכרים שעבדים היינו בארץ מצרים ועתה בני חורין, והנה יום העצמאות, יום שבו נתעלה מעל כל מחלוקת פוליטית ונזכיר לעצמנו ולסובבנו, לכל אחד ואחת מאיתנו, כמה ברי מזל אנו לחיות חיים ריבוניים בארצנו.

אז נניח לשעה קלה את המחלוקות המפלגות אותנו. אין דרך נפלאה ומרוממת יותר להיכנס לחודש אייר, ולחגוג יחד, כעם היושב בציון, את יום העצמאות ה71 למדינת ישראל.

חודש טוב וחג עצמאות שמח,

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

מעקב אזרחי ואקטיביזם - כל השנה

לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, יצאו במכון על משמר הכנסת לשטח, ויזמו - בכל רחבי הארץ - עשרות ימי עיון ופאנלים עם המתמודדים לכנסת. פעילות חינוכית, פלורליסטית, אקטיביסטית, ביקורתית, המחברת את הצעירים לערכי הדמוקרטיה הישראלית ומעניקה להם כלים אזרחיים לקראת ההצבעה הראשונה. צפו בסרטון המסכם.

>> לחצו להרחבה

אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, צוּר יִשְׂרָאֵל וְגוֹאֲלוֹ,

בָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, שֶׁתְּהֵא רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ.

הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ, וּפְרֹשׂ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ.

שמרו התאריך
יום לימוד נשים ארצי ה-20
של ליגת נשים, מדרשת שכטר והתנועה המסורתית
יום שישי, י"ח בסיון תשע"ט | 21.6.2019
8:30-15:00
נשים משנות את העולם - בקול וברוח: מהתנ"ך עד היום

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il