שבעים [ואחת]


מאמר זה אינו חותר להוות טקסט אקדמי או מדעי אלא נולד מתוך השיח המיתי (שיח המיתוסים), על פי כליו ועקרונותיו, ואיננו שואף לכונן ויכוח המבוסס על עובדות היסטוריות, סטטיסטיות או אחרות.

מאמץ שווא הוא לשלול את המתח המתמיד המרחף על פני היחסים אשר בין היהדויות כרעיון לבין הטריטוריה של ארץ ישראל. טרם נעמיק בנושא נחוץ לציין כי מרחב זה עליו מדובר מובן ומוגדר היום כישות לאומית, אך בעבר נתפס כישות תיאורטית רעיונית אשר טרם התממשה או שאינה צפויה למימוש.

המתח הבולט בין ארץ ישראל לבין היהדויות מתחדש ללא הפסקה בחלוף הזמן ובמרחבים הגאוגרפים השונים, כמו כן הוא מושפע על ידי משתנים חברתיים, פוליטיים, תרבותיים או רוחניים. כל המשתנים הללו, בתוספת המרחב והזמן, הם המאפשרים התייחסות אל היהדות בלשון רבים, כאגודת ישויות מגוונות ולא כמערכת מונוליטית, אחידה וסטטית.

הפלורליזם והגמישות הן התכונות אשר איפשרו את הלכידות, את ההמשכיות ואת ההתפתחות של רצף המערכות הדתיות, התרבותיות ו/או הרוחניות ההן במשך ההיסטוריה. בנוסף ריבוי מערכות אלו הבטיחו את קיומה של האגודה עצמה בשלמותה יותר מאשר הרלבנטיות והעכשוויות שלה.

חודש טוב
הרב אליהו פרץ
קהילת סיני בתל אביב

המשפחתית המסורתית בכפר ורדים מארחת את הרב בני לאו

במניין המשפחתי המסורתי בכפר ורדים אירחו לשיעור את  הרב בני לאו, ראש מיזם 929. שהגיע להעביר שבקהילה שיעור במסגרת קבוצת לימוד תנ"ך שנעשית במסגרת הפרוייקט הייחודי. מידי שבוע נפגשים ביום ראשון חברי הקהילה ללימוד. הרב לאו העביר שיעור על הפרק היומי שעסק בפרשת פנחס ועל נושא הקנאות הדתית .

>> לחצו להרחבה

מסכמים את הכנסת העשרים

לפני חמש שנים הקימה התנועה המסורתית את מכון על משמר הכנסת על מנת לגשר בין הפער העצום בין עמדות הציבור בסוגיות דת ומדינה לבין הביצוע בפועל של הממשלות וכנסות ישראל. המכון מסקר באופן הגון ואובייקטיבי את הנעשה בכנסת בסוגיות הדת והמדינה על ידי הנגשה של החומרים הנאספים. עם סיום הכנסת הנוכחית סיכמו במכון את פועלה של הכנסת ונבחריה בנושאי דת ומדינה. זהו דו"ח מרתק, מקיף, ענייני ומלמד מאוד. מוזמנות ומוזמנים לקרוא ולשתף.

>> לחצו להרחבה

נִסָּיוֹן, א / לאה גולדברג

לְךָ נִשְבַּעְתִי, אֵל עֶלְיוֹן,
וְלֹא אֵדַע הַאֲקַיֵּם:
אֵיךְ אֶעֱמֹד בַּנִּסָּיוֹן
נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם.

אֵיכָה תָּכִיל עֵינִי הָאוֹר?
יָדַי רָפוֹת, יָדַי הוֹזוֹת -
אֵיכָה אֶשָּא וְלֹא אֶשְבּוֹר
שִׂמְחָה כָּזֹאת, בְּרָכָה כָּזֹאת?

מִכּוֹבֶד עוֹל אֵיךְ לֹא אֶפּוֹל,
אֵיךְ לְפָנֶיךָ אֶתְיַצֵּב
זְקוּפָה, גְּדוֹלָה, נוֹשֵאת בְּעֹל
שֶל אוֹשֶר אֱנוֹשִי שָלֵו.

שנת שירות עם נוע"ם

שמיניסט/ית? עוד בחיפוש אחר שנת שירות?
אגף ההגשמה של תנועת הנוער נוע"ם מזמין אותך לקרוא עוד על שנת שירות ייחודית ומעצימה במגוון מוקדים ברחבי הארץ.

>> לחצו להרחבה

40 לתורת חיים

בקהילת תורת חיים בהרצליה חגגו בט"ו בשבט את חנוכת מבנה הקהילה היפיפה, לרגל ארבעים שנות קיום של הקהילה. תורת חיים משרתת כבר ארבעה עשורים את תושבי העיר הרצליה, ורק לאחרונה זכתה למשכן קבע. באירוע קבע את המזוזה במקום ראש העיר הרצליה משה פדלון שגם נשא דברים וברך את הקהילה.

>> לחצו להרחבה

ט"ו בשבט בתגל ערבה

בקהילת תגל ערבה באילת זכו לחגוג יחד בט"ו בשבט האחרון בסדר חגיגי.

הסדר הובל על ידי הרבה שרה כהן, רבת המועצה האיזורית חבל איילות שיזמה וארגנה את האירוע לצד הרב בנג'י גובר ויו"ר הקהילה אבנר דישון, והשתתפו בו חברי קהילה ותיקים לצד חדשים.>> לחצו להרחבה

מסע מסורתי לספרד

הקהילה המסורתית רעננה עמיתי תצא בחודש מאי הקרוב למסע למדריד ודרום ספרד, ללימוד על יהדות ספרד ותרבותה העשירה לפני הגירוש של 1492.

>> לחצו להרחבה

>> לחצו להרחבה

עמדה נערה

בוושינגטון פוסט הופיע לפני כשבועיים סיפור שכבש את העולם היהודי כולו. נערה אחת, עיוורת, הגיעה לגיל מצוות וביקשה לקרא בתורה כמו כל חברותיה. אמרה ועשתה. היא למדה את פרשת בת המצווה שלה מחומש עם טעמי המקרא, בברייל, חומש שנוצר ממש עבורה, וקיימה טקס בת מצווה מרגש בקהילה האורתודוקסית-מודרנית אליה היא שייכת. בראיון לגלי צה"ל תוכניתה של נורית קנטי) אי אפשר שלא להתרגש כששומעים את קולה החזק, הבטוח, כשהיא מדקלמת פסוקים מתוך הפרשה.

סיפור פשוט. עמדה נערה מול כותל של חוסר שוויון (שילוב בעלי מוגבלויות כחברים שווי זכויות בקהילה היהודית) והוכיחה שזה אפשרי. שהידות שייכת לכולם וכולן.

מחמם את הלב לראות את השינוי שמתרחש בשנים האחרונות באורתודוקסיה המודרנית, הן בתפוצות והן בישראל. מניינים משתפים-חצי-שוויוניים, מחיצה שמתנמכת ונסוגה, אזורי ישיבה משפחתיים, שליחות ציבור וקוראות בתורה.

שתזכו למצוות!

חודש טוב,
סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

תלמידי בר/בת מצווה לילד המיוחד כותבים מגילת אסתר

כ-300 בני ובנות מצווה הלוקחים חלק בתכנית בר-בת מצווה של מרכז אדרבא השתתפו בפעילות המיוחדת לכתיבת מגילת אסתר, והשבוע הגיעה לסיום כתיבת המגילה בביה"ס אגם ברעננה. בפרוייקט מקסים במסגרתו התנסו התלמידות והתלמידים בכתיבת קלף עם דיו בנוצה כחלק מכתיבת המגילה.


>> לחצו להרחבה

אלוהים!
תן לנו את הכח לקבל את ילדינו כמו שהם.
תן לנו את החוכמה להגיש להם את העזרה שהם זקוקים לה,
ולא זו שאנו רוצים להגיש.
תן לנו את התבונה לחנך אותם ולעצב דמותם מבלי לגזול את עצמאותם, עצמיותם ואישיותם.
תן לנו את הצניעות להבין שלא הכל אנחנו יודעים טוב מהם,
ושיש דרכים שונות לעשות אותו דבר,
ולא תמיד הדרך שלנו היא היותר נכונה.
תן לנו את האומץ לעמוד על שלנו בעקשנות
ובאותו הזמן לשמור תמיד על כבוד האדם.
אלוהים עזור לנו לעשות אותם מאושרים.

תפילת הנרייטה סאלד למען הילדים

הנרייטה סאלד (1860-1945) היא בוגרת ה- JTS

דע לך שכל רועה ורועה יש לו ניגון מיוחד

"אדרבא" - מרכז שירלי לואי לילדים וצעירים עם מוגבלות בתנועה המסורתית,
גאה להזמינך לטקסי עלייה לתורה של בוגרי ובוגרות התכנית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il