בעקבות הירח

במובן מסוים חנוכה הוא מועד חריג. חנוכה הוא היחיד בין כל מועדי ישראל אשר מחולק לשני חודשים שונים (כסלו וטבת) ואשר יש ראש חודש בתוכו.
מה הדבר הזה בא ללמדנו?
בעולם היהודי, ראש החודש מסמל את רעיון ההתחדשות. בעצם, המילה "חודש" והמילה "חדש" הן בעלות שורש זהה. חודשי השנה העברית מתחילים כשהירח מתחדש ונגמרים כשהירח נעלם.
חנוכה טומן בחובו רעיון דומה.
בשפה הארמית קיים פתגם האומר "מבירא עמיקתא לאגרא רמא" (מבאר עמוקה לגג גבוה).

בימי מתתיהו בן יוחנן ובניו, עם ישראל עבר ממצב בו כמעט נעלם כאומה, שכח את תורתו, איבד את זהותו ונבלע בין אומות העולם, למצב של טיהור וחנוכה מחודשת של בית המקדש וריבונות מדינית רחבה. ניצחון זה נחרט בזיכרון האומה כנס נוסף בשרשרת הניסים והתשועות שליוו אותנו כעם מימי יציאת מצרים ועד ימי שיבת ציון וקום המדינה.
התלמוד בפרק "במה מדליקין" שבמסכת שבת מלמד אותנו את דיני מצוות הדלקת נר חנוכה. הדינים המובאים בגמרא הם רבים ומגוונים. קוראים שם בין השאר על אופן הדלקת הנר, זמנה ומיקומה.

חודש טוב
הרב גוסטבו סורסקי
קהילת נצח ישראל, אשקלון

חג הגאולה מגיע לעין כרם

בי"ט כסלו מציינים ברחבי העולם החסדי את 'חג הגאולה' (ראש השנה לחסידות) ובמניין השוויוני עין כרם ערכו לכבוד האירוע טיש מסורתי לציון המאורע. מובילת האירוע נאוה ב. מאירסדורף מספרת כי החיבור בין עולם הרוח החסידי ועולם הרוח המסורתי טבעי בעיניה, והיה חשוב לה לייצג את היום המיוחד, ולהשמיע בתוכו גם קולות נשים.

>> לחצו להרחבה

תהלוכת לפידים בהוד השרון

בקהילת 'ידיד נפש' בהוד השרון ערכו בחנוכה "תהלוכת לפידים" מודרנית, שהיתה שמחה וקהילתית במיוחד. בקהילה ביקשו לארגן אירוע חנוכה שונה במעט ממסיבות החנוכה אותן הם עורכים בכל שנה, וחשבו על רעיון התהלוכה.

>> לחצו להרחבה

בּוֹא בְּשָׁלוֹם
רחל שפירא

צִפּוֹרֵי הַצָּפוֹן כְּבָר הִגִּיעוּ
מִתְעַרְבֵּל הָאָבָק בַּגְּבָעוֹת
אֲחוֹתֵנוּ הָרוּחַ עָבְרָה בַּדְּרָכִים
וַאֲנַחְנוּ צְמֵאִים לְאוֹת.


בּוֹא בְּשָׁלוֹם הַחֻרְשָׁה מַזְכִּירָה
בְּטֶרֶם חֶלְקָה אַחֲרוֹנָה תִּזָּרַע
וּבְטֶרֶם יוּגַף חַלּוֹן
אָנָּא שׁוּב אֵלֵינוּ בְּשָׁלוֹם.

בּוֹא בְּשָׁלוֹם נִפְתָּחוֹת חֲצֵרוֹת
עָרַכְנוּ שֻׁלְחָן וְהִדְלַקְנוּ נֵרוֹת
וּבְטֶרֶם יוּשַׁר מִזְמוֹר
נְחַכֶּה לָךְ שֶׁתַּחֲזֹר.

מִתְרַפֵּק הָאֵזוֹב עַל הָאֶבֶן
כְּתִינוֹק עַל אִמּוֹ הַיְּחִידָה
אֲחוֹתֵנוּ הָרוּחַ עָבְרָה בַּשָּׂדוֹת
וְהַגֶּשֶׁם בְּכַף יָדָהּ.

כּוֹכָבִים יְשַׁבְּצוּ אֶת הָאֹפֶק
הַיָּרֵחַ יַשְׁלִים מַחְסוֹרוֹ
אֲחוֹתֵנוּ תִּפְגּשׁ בַּטָּלֶה הָאוֹבֵד
בְּעֶרְגָּה תְּלַטֵּף צַמְרוֹ.

ארבעה רבנים חדשים

ארבעה רבנים חדשים הוסמכו החודש בטקס הסמכה מרגש של בית המרדש לרבנים ע"ש שכטר. טקס ההסמכה העשרים ותשעה של בית המדרש לרבנים בקהילת מורשת אברהם בירושלים ובו הוסמכו ארבעה:
הרב ירדן ראבר, הרב רענן מלק, הרב עידית מבורך שאג והרב אירנה גריצבסקיה.

>> לחצו להרחבה

בונים בית בקרית ביאליק

החמדת ימים - הקהילה המסורתית בקריות תצא בחודשים הקרובים לדרך עם תכנון והוצאה לפועל של מבנה קהילה חדש. הקהילה קיימת בקרית ביאליק כבר ארבעים שנה ועד כה לא הבשילו התנאים לבניין קהילתי. במהלך ארבעים שנות פעילותה של הקהילה, התארחו במבנים עירוניים שונים.

>> לחצו להרחבה

כותל המשפחות

>> לחצו להרחבה

שמרו התאריך
ימי עיון נשים איזוריים

>> לחצו להרחבה

לאיש אין בעלות

שוויון מגדרי הוא אחת מעקרונות היסוד שחידדה עם השנים היהדות המסורתית. עבור רבים ורבות מאתנו זו אחת הסיבות המרכזיות שאנו שייכים לקהילות מסורתיות, ההבנה כי שוויון מגדרי צריך להתקיים גם בחיי הקודש כפי שהוא מתקיים בחיי החול שלנו. נשים וגברים מתפללים יחד, מוציאים זה את זו וזו את זה ידי חובתם. החובות והזכויות זהות. התפיסה הזו הפכה עם השנים לאחד מבסיסיה של תנועתנו. לשיטתנו, אין לאיש בעלות על האישה. המושג 'בעל' מוחלף או נותר סמנטי בלבד בחברה השוויונית אותה אנו בונים בבתי הכנסת שלנו ומחוצה להם.

אנחנו לא משלים את עצמינו. אלימות כלפי נשים קיימת בכל המגזרים. חזקה שגם אצלנו. ולכן כה חשוב היה הרגע ההוא בשבוע שעבר בו חלקים נרחבים בחברה הישראלית עצרו ליום כדי לכאוב ולזעוק נגד האלימות שנשים חוות רק משום שמישהו חושב שהוא יכול. הקריאה הזו היתה חשובה כדי שיידע כל גבר מכה - בן זוג, הורה, אח – שהנורמה הזו שליוותה את ההיסטוריה מקדמת דנא, דינה לחלוף מן העולם. ועכשיו.

מנהג יהדות תוניס לחגוג את ראש חודש טבת כחג הבנות "עיד אל בנאת". מקורות שונים מחברים את החג לנשים שונות במקרא ובהיסטוריה היהודית. השנה נציין כולנו את ר"ח טבת במחשבות ותפילות עבור הנשים בכל מקום שהן.

שנזכה למגר את האלימות מקרבינו.

חודש טוב,
סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

מדליקים נר עם רבני התנועה

בימי החנוכה, הפצנו בתנועה המסורתית מידי ערב דבר תורה מצולם של רבנים ורבות מהתנועה. דברי התורה פורסמו סמוך לשעת הדלקת הנרות ובכל פעם העבירו מסר קצר וחשוב לקראת חנוכה.

יֶרַח טֵבֵת מְאֹד לָקִיתִי בוֹ,
וְנִשְׁתַּנּוּ עָלַי סֵדֶר נתינו
סָרַרְתִּי פָּשַׁעְתִּי יְגַלֶּה לִי טוּבוֹ, הָאוֹמֵר לַיָּם עַד פֹּה תָבֹא:

(מתוך הפיוט 'אזכרה מצוק אשר קראני' רבי יוסף טוב עלם).

מכללת ראש חודש

מכללת ראש חודש באה לתת מענה מקצועי וכלים מעשיים למתנדבי ומתנדבות התנועה המסורתית בשטח. בכל סמינר נעביר דרך המחשב סדנא שיוכלו להתחבר אליה נציגי הקהילות.

>> לחצו להרחבה

בנות מצווה בירושלים
תכנית בנות מצווה חדשה בירושלים, שיתוף פעולה של הקהילה בקרית היובל והקהילה בעין כרם

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il