נקום באשמורת?!


שוב הגיע הזמן ראש חודש אלול ובעוד רגע קט נתחיל בסליחות ובספירה לאחור מראש חודש זה עד ראש חודש תשרי, עד החגים, עד הימים העליזים האלה אשר אין לכנות אותם אלא ׳הימים הנורא(-שמח)ים׳. עד אז עוד יש דרך לעבור, שבועות של התכוונות, חשבון נפש ותיקון אשר הם גם הזדמנות להתבוננות פנימות עמוקה יותר על מהות ומשמעות התקופה הזו.

לקראת תחילת אלול בכל שנה מתעוררת בי שאלה חוזרת - האם השנה אקום ואשתתף בסליחות ואזמר עם הקהל ׳קמתי באשמורת׳, או שיש אפשרות שסדר עדיפויות או הכלים אשר בידיי השתנו ואבחן אפשרויות אחרות. סביר להניח שכמו בכל שנה ושנה גם הפעם לא אדע מה לעשות עד בוא המועד, משמע שעות ספורות.

מסקרן יותר מאי הוודאות יהיה לדעת מדוע ספק זה חוזר ועולה בכל שנה והאם מדובר על תכנון חדש של סדר עדיפויות להשקעת אנרגיה בהתכוננותי לקראת הימים האלה, הימים אשר באים עלינו לטובה, לברכה, לחידוש ולשמחה. וגדולה מכל היא השאלה אם שינוי ההרגלים ישרת את מטרות החודש.

הרב אליהו פרץ
ק׳׳ק סיני - תל אביב

מרחובות לאוגנדה

אילנה שמש, יו"ר משותפת של קהילת עדת שלום עמנואל ברחובות, נמצאת בימים אלו בעיצומה של הרפתקאת חייה בהקמת מרכז הלידה "שפרה ופועה" בעיר מבלה, בסמוך למרכז הרפואי של קהילת האביודאה, הקהילה הקונסרבטיבטיות באוגנדה.


>> לחצו להרחבה

בטרם
יהודה עמיחי

בטרם השער ייסגר
בטרם כל האמור יאמר,
בטרם אהיה אחר,
בטרם יקריש דם נבון,
בטרם יסגרו הדברים בארון,
בטרם יתקשה הבטון
בטרם יסתמו כל נקבי החלילים
בטרם יוסברו כל הכללים
בטרם ישברו את הכלים,
בטרם החוק יכנס לתוקפו,
בטרם אלוהים יסגור את כפו
בטרם נלך מפה.

ימים נוראים
בית מדרש דרך המסך


ברוח האנתולוגיה שליקט וערך הסופר ש"י עגנון, נערוך שיעור על ראש השנה, יום הכיפורים והימים שבניהם.
בהובלת הרב נעמי דר
יום שני | 3.9.18 | כ"ג באלול תשע"ח
בשעה20:00>> לחצו להרחבה

כולנו במחנה

מעל 700 פעילות ופעילים, מספר שיא, השתתפו במחנה נוע"ם השנה. המחנה התקיים זו השנה השלישית ביער חנתון, שהפך להיות ביתו הקבוע של מחנה הקיץ. קק"ל סייעו לתנועת הנוער נוע"ם בשנים האחרונות בהשקעה בתשתיות היער, על מנת ליצר תנאים אופטימלים עבור המגיעים למחנה.

>> לחצו להרחבה

ט' באב בכיכר

בקהילה המסורתית-משפחתית בבית הכרם ערכו בט' באב בשכונה קריאה מיוחדת של מגילת איכה, בשיתוף פעולה עם אירגונים נוספים מהשכונה. האירוע היה חלק מרשימת אירועים ירושלמים שהתקיימו בערב ט' באב בהובלת התנועה הירושלמית. בעקבות רצח שירה בנקי לפני שלוש שנים, הקדישו בתנועה את אירועי ט' באב למעגלי שיח ותיקון לזכרה.

>> לחצו להרחבה

מחלקת חינוך ואקטיביזם במכון על משמר הכנסת מציגה:

ימי עיון, הרצאות וסדנאות

למכינות, תאי סטודנטים וקהילות
לקראת פתיחת כנס החורף והמושב החמישי של הכנסת העשרים, מחלקת חינוך ואקטיביזם במכון על משמר הכנסת מציגה את תפריט הפעילויות שלה למכינות קדם צבאיות, תאי סטודנטים, קהילות וקבוצות נוספות.

>> לחצו להרחבה

לולא אלול

ימי חגי תשרי הם אחת התקופות הנפלאות ביותר בתנועה המסורתית. קהילותינו לבושות חג, רבים מחברינו הפחות קבועים נוהרים למשכננו וקהילות חדשות מצטרפות לתנועתנו. עושר רוחני וקהילתי שמהווה ממש את שיאה של שנת הפעילות שלנו.

אך ההכנות הקדחתניות לתקופה זו המתקיימות בחודש אלול, מונעות מאתנו פעמים רבות לעצור והתבונן בשנה החולפת ולחייך בסיפוק מהצלחותינו. חודש בלבד נותר לנו בשנת תשע"ח, ואין ספק שלמרות האתגרים (וכן, לפעמים קשה) ניתן להסתכל לאחור בראש מורם ונפש מלאווה בגאווה. על רבבות שהגיעו לקהילות התנועה וחוו השנה, לעיתים בפעם הראשונה בחייהם, יהדות הלכתית פתוחה ומקבלת. על אלפי הנערות והנערים שקיימו טקסי בר ובת מצווה בקהילותינו, על מאות הזוגות שרבנינו חיתנו. על מתנדבות ומתנדבים נפלאים שעושים לילות כימים כדי שנמשיך בתנופה. הלב מתמלא בגאווה בהסתכלות לאחור על השנה המוצלחת שמסתיימת לה. נתפלל שהשנה שעומדת בפתחינו תהיה טוב לפחות כקודמתה.

חודש טוב!

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

מתכוננים לתשרי

ההכנות למועדי תשרי בעיצומן, והחודש נערכך מפגש ריענון והשתלמות לשליחות ושליחי הציבור של קהילות התנועה המסורתית שיובילו תפילות בראש השנה ויום הכיפורים.

ההכשרה נערכה במשכן קהילת 'עדת שלום עמנואל' ברחבות והתמקדה במספר היבטים שונים של תפקידו של שליח הציבור. את הסדנאות העבירו אנשי רוח מהתנועה המסורתית, המשמשים כשליחי ציבור שנים רבות.

>> לחצו להרחבה

אחד הדברים שהמסורת הדתית אוצרת בקרבה למעננו הוא - מורשת של פליאה. הדרך הבדוקה לדכא את יכולותינו להבין את משמעות האלוהים ואת חשיבות עבודתנו, היא לראות את הדברים כמובנים מאליהם. האדישות כלפי הפליאה הנשגבת של החיים היא שורשו של החטא.

אברהם יהושע השל,
אלהים מבקש את האדם

התנועה המסורתית פונה ליזמים ויזמות המבקשים לקיים תפילה שוויונית בראש השנה ויום הכיפורים ותעניק ליווי על מנת שבחגים תקיימו ליד ביתכם תפילה קהילתית שוויונית לכל המשפחה
רוצים לשמוע עוד? דברו איתנו >>>
r-kehillot@masorti.org.il | 02-5658001

www.masorti.org.il