דבר תורה לחודש אייר


אנחנו נמצאים בתקופת ספירת העומר. בהתחלת תקופת ספירת העומר אנחנו אינם מברכים את ברכת שהחיינו (בניגוד להתחלת תקופות אחריות, כגון ארוחות ראשונות בסוכות או הדלקת נר ראשון בחנוכה). למה? יש לא מעט הסברים.
כרגיל, כשיש מגוון של סיבות – סימן שאף אחד אינו בטוח בסיבה המקורית. בכל זאת יש הסברים יפים והגיונים. ספירת העומר סימן להתלהבות ונכונות לימים שבהם התורה תינתן ליהודים. לא נוכל להכיר בטוב בזה עד שמגיע הרגע הקדוש – מתן תורה. מה עוד, היהודים שיצאו ממצרים שקעו כל כך שלא היתה בררה אלא לדחות מתן תורה בחמישים יום. הם עדיין ראו את החיים בראיה של עבדים כשנכנסו למדבר. הם לא היו מוכנים להוקיר בחיים החדשים שהם קיבלו לאלוהים. כולם היו מוכנים להתלונן בפני אלוהים. זה לא רגע לומר ברכת שהחיינו.

חודש טוב
הרב אנדרו סאקס
מזכ"ל כנסת הרבנים בישראל

סמינר רבותא לרבני קהילות

רבני ורבות הקהילות של התנועה המסורתית בישראל השתתפו בסמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית בתנועה המסורתית. זוהי השנה הרביעית בה מתקיים הסמינר ומטרתו היא לחזק את הרבנות הקהילתית המסורתית בישראל, ולהעשיר את המנהיגים הרוחניים של תנועתינו.

>> לחצו להרחבה

אֲנִי מַאֲמִין
שאול טשרניחובסקי

שַׁחֲקִי, שַׁחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׁח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְּרוֹר שׁוֹאֶפֶת
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז.

רוּחוֹ יַשְׁלִיךְ כַּבְלֵי-הֶבֶל,
יְרוֹמְמֶנּוּ בָּמֳתֵי-עָל;
לֹא בָּרָעָב יָמוּת עֹבֵד,
דְּרוֹר – לַנֶּפֶשׁ, פַּת – לַדָּל.

שַׂחֲקִי כִּי גַּם בְּרֵעוּת אַאֲמִין,
אַאֲמִין, כִּי עוֹד אֶמְצָא לֵב,
לֵב תִּקְוֹתַי גַּם תִּקְוֹתָיו,
יָחוּשׁ אֹשֶׁר, יָבִין כְּאֵב.

אַאֲמִינָה גַּם בֶּעָתִיד,
אַף אִם יִרְחַק זֶה הַיּוֹם,
אַךְ בּוֹא יָבוֹא – יִשְׂאוּ שָׁלוֹם
אָז וּבְרָכָה לְאֹם מִלְּאֹם.

יָשׁוּב יִפְרַח אָז גַּם עַמִּי,
וּבָאָרֶץ יָקוּם דּוֹר,
בַּרְזֶל-כְּבָלָיו יוּסַר מֶנּוּ,
עַיִן-בְּעַיִן יִרְאֶה אוֹר.

יִחְיֶה, יֶאֱהַב, יִפְעַל, יָעַשׂ,
דּוֹר בָּאָרֶץ אָמְנָם חָי
לֹא בֶּעָתִיד – בַּשָּׁמַיִם,
חַיֵּי-רוּחַ לוֹ אֵין דָי.

אָז שִׁיר חָדָשׁ יָשִׁיר מְשׁוֹרֵר,
לְיֹפִי וְנִשְׂגָּב לִבּוֹ עֵר;
לוֹ, לַצָּעִיר, מֵעַל קִבְרִי
פְּרָחִים יִלְקְטוּ לַזֵּר.

טקסים עירוניים וקהילתיים ברעננה

בקהילה המסורתית רעננה עמיתי לקחו חלק משמעותי בטקסי יום הזיכרון לשואה ולגבורה העירוניים. בעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה המרכזית שהתקיימה בבית יד לבנים השתתפה בפעם הראשונה נציגה של נוער הקהילה "רוח עמיתי", יחד עם נציג מסניף נוע"ם.

>> לחצו להרחבה

שיר לכבוד חגיגות ה-70 לישראל

לכבוד יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ולקראת יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל, הקליטה התנועה המסורתית בישראל עיבוד מיוחד המשלב יחד, מתיך זה אל זה ממש, שלושה שירים בעלי מעמד המנוני: התקווה, שיר המעלות ושחקי-שחקי. מדובר בשילוב יוצא דופן ומרגש. ההמנון הלאומי שלנו, התקווה, מקבל משמעות נוספת כאשר הוא מושר בלחנים אחרים, וכאשר אל תוכו נמזגים שני השירים האחרים באופן הרמוני אך מעורר מחשבה כאחד.

>> לחצו להרחבה

שבת קוממיות במוריה בחיפה

מידי שנה עורכים בקהילת מוריה בחיפה "שבת קוממיות" בימים שבין יום הזכרון לשואה ולגבורה ליום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה ויום עצמאות.
שיאו של האירוע הגיע במוצאי השבת, בה ערכו "סדר עצמאות".

>> לחצו להרחבה

בין השמשות

חוברת בין השמשות יצאה לפני מספר שנים ובאה למלא ולרכך את הנימה הדקה המפרידה בין יום הזיכרון לחג העצמאות בטקס מעבר.

>> לחצו להרחבה

להרים את הכוס המלאה!

ערב חגיגות השבעים למדינה ניתן לעצמינו לרגע להתמסר לתחושות של גאווה ואושר על הנס הזה שנקרא מדינת ישראל.

יש לכולנו לא פעם ביקורת, גם נוקבת, על התנהלותה של מדינתנו אולם לא נשכח אף פעם איזו זכות נפלה בחלקינו לחיות בדור בו אנו מתנהלים כבני חורין ויכולים לבקר כרצוננו ממשלה נבחרת, של יהודים היושבים בציון, במדינתם הריבונית. אנחנו חיים את החלום. אי אפשר שלא להתרגש מהסיפור המופלא של עם ששב לארצו אחרי אלפיים שנה, החייה את שפתו, בנה כלכלה וחברה ומגן על עצמו בעצמו.

השורה 'להיות עם חופשי בארצנו' מעבירה בנו צמרמורת גם בפעם האלף כי אין מדויקת ממנה. אחרי דורות רבים של קיום על תנאי אנחנו כותבים במו ידינו את ספור חיינו, ולא כבני חסות אלא כבעלי בית. יש לנו מדינה טובה. יש לנו חברה חזקה. אנחנו רבים אחד עם השני בעיניים רושפות, אבל מתוך אכפתיות. יש הקצנה, אבל יש גם סולידריות. אנחנו חברה מעורבת מאוד מבחינה פוליטית, ואין דבר אופטימי יותר מאנשים שנאבקים על מחר טוב יותר.

בעיות? אין ספור. אבל הבה נניח להן לעת עתה. בשבוע הזה לפחות - ראוי, וכדאי, ונכון להרים את חצי הכוס המלאה ולשתות לחייה של מדינת ישראל!

חג עצמאות שמח,

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

יהודים פעם שלישית בידיד נפש

בקהילת ידיד נפש במודיעין ציינו את הימים שלפני חגיגות השבעים לישראל בהקרנה של סרטו של רינו צרור "יהודים פעם שלישית" ושיחה עם צרור.

>> לחצו להרחבה

מִי שֶׁבֵַּרךְ אֲבוֹתֵינוּ אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב, וְאִמּוֹתֵינוּ שָׂרָה רִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה, הוּא יְבֵָרךְ אֶת מְדִינַת יִשְָׂראֵל, וִיגַלֶּה כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבוֹתֵינוּ לָתֵת לָנוּ. אָנָּא יהוה, יְהִי חַסְדְּךָ עִם רָאשֵׁי הַמְּדִינָה, שֶׁיִּזְכּוּ לִבְנוֹתָהּ וּלְבַסְּסָהּ בְּמִשְׁפָּט וּבְצֶדֶק מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם. תֵּן בְּלִבָּם וּבְלִבֵּנוּ אַהֲבַת אַחֵינוּ בֵּית יִשְָׂראֵל בְּכל מָקוֹם שֶׁהֵם, שֶׁנֵּעָשֶׂה כֻּלָּנוּ אֲגֻדָּה אַחַת לַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ בְּלֵבָב שָׁלֵם. יהוה צְבָאוֹת, אֵל אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שְׁמרֹ נָא עַל חַיָּלֵי צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל וְהַצִּילֵם מִכל צָָרה וְצוּקָה וּמִ ׇ כּל נֶגַע וּמַחֲלָה, וּשְׁלַח בְָּרכָה וְהַצְלָחָה בְּ ׇ כל מַעֲשֵׂי יְדֵיהֶם: צֵאתָם לְשָׁלוֹם וּבוֹאָם לְבָתֵּיהֶם וּלְיַקִּירֵיהֶם לְחַיִּים וּלְשָׁלוֹם, וְשָׁבוּ ׇ כּל שְׁבוּיֵי יִשְָׂראֵל וְנֶעְדָָּריו לְחֵיק בֵּיתָם. אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, שִׂים
שָׁלוֹם בָּאֶָרץ וְשִׂמְחַת עוֹלָם לכל יוֹשְׁבֶיהָ, וְשָׁב יַעֲקֹב וְשָׁקַט וְשַׁאֲנַן וְאֵין מַחֲרִיד. וִיקֻיַּם בָּנוּ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ מִקְרָא שֶׁכָּתוּב: וְיָשְׁבוּ אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ וְאֵין מַחֲרִיד, כִּי פִי יהוה צְבָאוֹת דִּבֵּר. וּפְרשֹׂ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ עַל כּל יוֹשְׁבֵי תֵבֵל אַרְצֶךָ, וְכֵן יְהִי רָצוֹן, וְנֹאמַר: אָמֵן.

ברכה למדינה ולחיילי צה“ל, מתוך ואני תפילתי
להורדה באנדרויד >>> http://bit.ly/2GyfXrV

להורדה באייפון >>> https://apple.co/2nwoxhM

www.masorti.org.il