חג האורים?


אלה מאיתנו שגדלו בחלק הדרומי של כדור הארץ –כמוני, המגיעה מדרום-אמריקה- חווים את החגים היהודים באופן שונה מבחינת הטבע: חודש כסלו חל בסוף האביב ובתחילת הקיץ, והחוויות מסביב לחג החנוכה הן קצת שונות.

ראשית, שם מסתיימת את שנת הלימודים בתקופה הזו של השנה, לכן לימוד על מקורות חג החנוכה או חגיגת החג במסגרת בתי הספר היהודים כמעט ולא קיימת. במקום זה, הקהילות ובתי הכנסת לוקחים על עצמם את האחריות הזו ומקיימים בכל ערב החג טקס קצר קהילתי ומשפחתי מסביב לשעת הדלקת הנרות.

ושנית, מכיוון ששקיעת החמה היא בשעת מאוחרת יחסית, אז גם שעת הדלקת הנרות היא בשעה מאוחרת. אבל, האם זה הגיוני לחגוג את "חג האורים" בנסיבות האלה?

חודש טוב וחג אורים שמח!
הרבה סנדרה קוכמן
הקהילה המסורתית משפחתית בבית הכרם

בית חם במורשת אברהם

בשבוע שעבר ערכו בקהילת מורשת אברהם בירושלים מופע מיוחד לגיוס תרומות על מנת להמשיך ולקיים את תוכנית בית חם. תכנית הקיימת בקהילה קרוב לעשרים שנה, ומעניקה תכנית אחרי בי"ס לילדים הנזקקים לכך.
המופע המרגש- מופע מוזקלי בהוקרה למוזיקאי האגדי פול רובנסון.

>> לחצו להרחבה

לֹא בַּשָּמַיִם
חמוטל בר-יוסף

לֹא בַּשָּׁמַיִם
לֹא רָחוֹק
הַטּוֹב נָשַׁב.
הֲלֹא קָרוֹב הוּא מְאֹד
הֲלֹא פֹּה הוּא
הֲלֹא לַהֲטוֹ בְּיָדְךָ
לוֹחֵשׁ לַעֲשׂוֹתוֹ
עַכְשָׁו.

הסמכה מתקרבת

מתרגשים יחד עם בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר על טקס ההסמכה העשרים ושמונה בו יוסמכו ירח מאירסדורף, שיחל אחרי הסמכתו לשמש כרב תנועת הנוער נוע"ם ושרה כהן, חברה בקיבוץ קטורה.

>> לחצו להרחבה

סי הימן בעדת שלום עמנואל

בקהילת עדת שלום עמנואל ברחובות פתחו החודש את שנת הלימודים השלישית בהמדרשה ע"ש יהושע לביא ז"ל.

באירוע החגגי שציין את תחילת השנה השלישית הופיעה הזמרת סי היימן במופע: שירים וסיפורים מבית אבא, מופע לזכרו של נחום (נחצ'ה) היימן שהלך לעולמו לפני כשנה וחצי.

>> לחצו להרחבה

ספר חדש לקהילת ואהבת

בקהילת ואהבת בזכרון יעקב נערכה בשבוע שעבר השקה חגגית של ספרו החדש של רב הקהילה, הרב אלישע וולפין "איכּה- פרשת השבוע מדברת אליך".

בשנים האחרונות מתפרסמת ביום שישי דרשה שבועית של הרב אלישע הנשלחת לחברי וחברות הקהילה ולתומכיה. הרעיון לאגד את הדרשות היה עניין של זמן.

>> לחצו להרחבה

סמינר חנוכה של נוע"ם

18.12-20.12

רמות שפירא

ההשרמה והמידע המלא יופיעו באתר נוע"ם: www.noamist.org

או-טו-טו

חגיגת יובל הארבעים לתנועה המסורתית מתקרבת, ולקראתה בוחרות קהילות התנועה את יקיריהן. בכל יום מצטברים על שולחננו שמות של יקירי ויקירות הקהילות, לצד הסברי הקהילה על הסיבות לבחירתם. גברים ונשים שיקבלו אות של כבוד בערב החגיגה, א.נשים שהם פניה היפות של התנועה המסורתית בישראל.

הם הגיעו לקהילות התנועה ממגוון רקעים, חלקם ילידי הארץ וחלקם נולדו מעבר לים, אנשי חזון ואנשי מעש שבנו את המסד והטפחות של התנועה המסורתית, שמשמיעים היום הקול הנחוש של יהדות פלורליסטית בישראל.

מתן האותות ליקירי הקהילות יהיה חלק אחד מיני רבים ביום החגיגות. בימים אלו נרקמת התכנית. היא תהיה מרתקת במיוחד ותסתיים באירוע גאלה יפיפה. יהיה זה יום חג של ממש.

ההרשמה תחל בקרוב!

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

בת מצווה מאוחרת לניצולת השואה

70 שנה חלמה ניצולת השואה סופיה רדזיקובסקה לחזור לרגע אחד - לגיל 12, ולציין את הגעתה למצוות. השבוע, בגיל 82, נערכה לה בקרקוב, פולין - באיחור מה - חגיגת בת מצווה מרגשת במקום זו שהוחמצה אז, במחנות ההשמדה. סופיה התעטפה בטלית ועלתה לתורה בבית הכנסת הקונסרבטיבי בעיר, ההובלת הרב שמואל רוזנבג, רב קהילת תפארת שלום בתל אביב.

הסיפור פורסם בYNET וריגש רבים ורבות.

>> לחצו להרחבה

אמר רבי אליעזר: אור שברא הקדוש ברוך הוא ביום הראשון – אדם צופה בו מסוף העולם ועד סופו.
כיוון שנסתכל הקדוש ברוך הוא בדור המבול ובודר הפלגה, וראה שמעשיהם מקולקלים – עמד וגנזו מהם.
ולמי גנזו? לצדיקים לעתיד לבוא.
שאלו חסידים: היכן גנזו?
השיבו: בתורה.
שאלו: אם כן, כלום לא ימצאו צדיקים משהו מן האור הגנוז כשהם לומדים תורה?
השיבו: ימצאו וימצאו.
שאלו: אם כן, מה יעשו צדיקים כשימצאו משהו מן האור הגנוז כשהם לומדים תורה?
השיבו: יגלוהו באורח חייהם.

(מרטין בובר, 'אור הגנוז')

www.masorti.org.il