דבר תורה לחודש אייר


ביום השביעי של פסח חוגגים את נס קריעת ים סוף. מרתק.
היינו שם. שרנו, רקדנו, שמחנו. ובאופן טבעי הסתכלנו אחורה.
ראינו את "מצרים מת על שפת הים". ראינו את ה-עבר מעבר לים.
הבטנו מרחוק על הקווים האורבניים המוכרים לנו: המקדשים, הארמון, הפירמידות; וכשפנינו אל דרכנו, אל ארץ זבת חלב ודבש, פתאום גילינו שמולנו נפרס המדבר בכל עוצמתו.
בשקט צפינו על חולות המדבר אבל דרך לא הייתה שם.
באמונה שלמה ובמוטיבציה גדולה התחלנו ללכת. היינו יכולים להזדהות עם המילים של המשורר הספרדי אנטוניו מצ'אדו שכתב: "המתהלך: אין דרכים מראש, הדרך נעשית תוך כדי הליכה..."

חודש אייר הוא החודש הראשון לאחר צאת בני ישראל ממצרים, והחודש השני בשנה המתחילה בחודש ניסן. זמן לצאת לדרך, זמן להתחלות, וכמו בכל התחלה חייבים להבין איפה אנחנו נמצאים - סוג של "וַיְהִי-אוֹר". מקורו של שם החודש אייר במלה "אָיָרוּ" באכדית, שמשמעותה "אור".

חודש טוב!
הרב גוסטבו גרינצוויג
הקהילה המסורתית רעננה- עמיתי

שירת הים- לזכרה של שירה

לפני כשנה פקד את הקהילה המסורתית במעלה אדומים אסון. אחת מחברות הקהילה, שירה רוט ז"ל, נפטרה במהלך טיול שלאחר הצבא בפרו, כחודש לפני יום הולדתה ה-21.

לאחר ימי האבל החליטו חברי הקהילה, כמחווה למשפחה, לקרוא את הקהילה על שמה של שירה- "שירת הים".  ובימים האחרונים נערך טקס החלפת שם הקהילה.

>> לחצו להרחבה

על הכתפיים שלנו//
פינת יושבי.ות הראש

לתנועה המסורתית כ80 קהילות ומניינים בכל הארץ הקיימות בזכות עבודת ההתנדבות והמחוייבות הגדולה של מתנדבים ומתנדבות. אנו שמחים לתת הצצה לתוך עולמם של יושבי ויושבות הראש של קהילות התנועה. בכל חודש נכיר את המתנדבים המסורים ואת עבודת הקודש שלהם ושלהן.
החודש נכיר את מוריץ קליינמן יו"ר הקהילה המסורתית רעננה עמיתי ואת אהרון קריזר, יו"ר קהילת בית ישראל בנתניה.

>> לחצו להרחבה

אל ארצי
רחל

לֹא שַׁרְתִּי לָךְ אַרְצִי,
וְלֹא פֵּאַרְתִּי שְׁמֵךְ
בַּעֲלִילוֹת גְּבוּרָה
בִּשְׁלַל קְרָבוֹת.
רַק עֵץ יָדַי נָטְעוּ
חוֹפֵי יַרְדֵּן שׁוֹקְטִים,
רַק שְׁבִיל כָּבְשׁוּ רַגְלַי
עַל פְּנֵי שָׂדוֹת.

אָכֵן דַּלָּה מְאוֹד,
יָדַעְתִּי זֹאת, הָאֵם,
אָכֵן דַּלָּה מְאוֹד
מִנְחַת בִּתֵּךְ.
רַק קוֹל תְּרוּעַת הַגִּיל
בְּיוֹם יִגַּהּ הָאוֹר,
רַק בְּכִי בַּמִּסְתָּרִים
עֲלֵי עָנְיֵךְ.

שמרו התאריך -
יום לימוד נשים ארצי ה-18
של ליגת נשים, מכון שכטר והתנועה המסורתית

יום שישי
23.6.2017
8:30-15:00

>> לחצו להרחבה

מתגייסים לסייע לאזרחי סוריה

קיבוץ קטן בגליל התחתון מתגייס לסייע לאזרחי סוריה- חברות וחברי קיבוץ חנתון התקשו לשבת מנגד אל מול הזוועות המתרחשות בסוריה, וקיימו אירוע גדול של גיוס כספים לסיוע לסורים, לצד אירועי לימוד והסברה על המתרחש במרחק כמה עשות קילומטרים מביתם.

>> לחצו להרחבה

מחזקים את שורשינו

בקהילת הוד והדר ציינו החודש את "יום הולדתם" ה-38. מידי שנה עורכת הקהילה חגיגה מיוחד לכבודה של הקהילה. השנה הוחלט על פורמט אחר במקצת, וחיברו את האירוע יחד עם אירוע נטיעות בסימן "חיזוק שורשי הקהילה."

>> לחצו להרחבה

חתונה שווה

בכל רחבי הארץ נראה החודש שלטים הקוראים כי "יש אלטרנטיבה לנישואים ברבנות". השלטים הם חלק מפרוייקט "חתונה שווה", פרוייקט המשותף לתנועה המסורתית, תנועת ישראל והתנועה הרפורמית, ומטרתה להעלות בפני הציבור הישראלי את החלופות לנישואים ברבנות.

>> לחצו להרחבה

לכבוד יום העצמאות וראש חודש אייר, האזינו וצפו בקליפ החדש הנפלא של שירת מחר, הלהקה הייצוגית של נוע"ם, בביצועם ל"שיר בבוקר בבוקר" בשילוב קטעים ממגילת העצמאות.

>> לחצו להרחבה

פתאום קם אדם

חמישה ימים אחרי ראש חודש אייר נולדה מדינת ישראל.

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת, וכשמספיק אנשים מחליטים ללכת, הם מקימים תנועה, התנועה הציונית. וכשהתנועה מגיעה לפירקה מכירים בה גם אומות עולם, והנה – קמה מדינה.

היהדות הקונסרבטיבית היתה ציונית מיום הקמתה. הרב ד"ר סבאטו מוראייס (1823-1897), שייסד את הסמינר היהודי התיאולוגי (JTS) בניו יורק בשנת 1886, היה איש 'חובבי ציון'. ממשיכו, הרב פרופ' סולומון שכטר, החוקר הנודע ומגלה הגניזה הקהירית, האיש שהקים ארגונית את התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב והפכה לזרם המוביל, היה ציר בקונגרס הציוני ופרסם עוד בשנת 1906 את תמיכתו הבלתי מסויגת בציונות. כך הוא אף חינך את אלפי הרבנים והמורים שעברו תחת ידיו במוסד הגדול והחשוב של יהדות אמריקה בראשית המאה שעברה. גם הנרייטה סאלד, מקימת הדסה ומייסדת עליית הנוער, למדה שם. אם הייתה התנועה הקונסרבטיבית מסמיכה נשים לרבנות בעת ההיא (הסמכת נשים החלה ב- JTS רק בשנות ה- 80), היינו מכירים אותה, אולי, כרבה הנרייטה סאלד. אלמלא הקשר הלא קדוש בין דת למדינה במדינת היהודים, קשר שהפקיע את התואר 'ציונות דתית' והעניק אותו רק למגזר אחד, היו לומדים את ההיסטוריה הזו בבתי הספר.

התנועה המסורתית הצליחה לרשום פרק חשוב גם בהגשמה הציונית ובחיים במדינת ישראל. התיישבות, קהילתיות, עלייה, אקטיביזם. ביום חגה של המדינה ראוי להתבונן בסיפוק גם בהישגנו אלה.

נאחל למדינת ישראל שתדע פריחה, צמיחה, ושגשוג; שיוקהלו בה קהילות מכל הסוגים והגוונים; שנדע שלווה ושלום והרבה אהבת חינם.

חג עצמאות שמח,

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר בתנועה המסורתית
עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתיתדרכים

בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר בשיתוף משפ' ליבהבר פותחים בפרויקט חדש להגברת הפלורליזם והסובלנות ברשתות החברתיות.

פרויקט "דרכים" יפעל להוספת מבט יהודי נעים ומגוון לשיח על המציאות הישראלית במרחבים הוירטואליים.

אתם מוזמנים לתמוך בנו בעמוד הפייסבוק, להצטרף לסיור על זרמים ביהדות שנערוך בחודש הקרוב בירושלים, ולהתעדכן בפעילויות הבאות ובדפי המידע בפייסבוק ובאתר האינטרנט שלנו שיעלה בקרוב.

>> לחצו להרחבה

"קראתי פעם לציונות אידיאל אין סופי, ואני מאמין באמת כי גם לאחר השגת ארצנו, ארץ ישראל לא תחדל מלהיות אידיאל. כי בציונות כפי שאני מבין אותה, כלולה לא רק השאיפה לכברת ארץ מובטחת כחוק בשביל עמנו האומלל, אלא גם השאיפה לשלמות מוסרית ורוחנית."

בנימין זאב הרצל

מרכז אדרבא מתכבד להזמינכם.ן לסיום כתיבת ספר תורה והכנסתו.
ספר תורה קטן נכתב במלאת 20 שנה לתכנית בר/בת מצווה לילד המיוחד, למען העולות והעולים לתורה עם מוגבלות, כדי שיוכלו לשאת את הספר ולרקוד איתו בטקסי העלייה לתורה בכל הארץ. ניתן יהיה לקרוא מהספר ולנייד אותו בטקסים השונים בשנים הבאות. ספר זה מממש את עיקרון ההכללה האוניברסלי, אנשים עם מוגבלות ובלעדיה, כאחד.
יום שישי | כ"ג באייר תשע"ז | 19 במאי | בשעה 9:00 | בקהילת הוד והדר, רחוב החי"ש 4, כפר סבא. נשמח לראותכם.ן!
אנא אשרו הגעה במייל rakezetbbm@masorti.org.il

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il