דבר תורה שכתב הרב אלישע וולפין לפרשת ויקהל פיקודי בעקבות סמינר "רבותא" לרבנות קהילתית.

פעם בשנה אנחנו, רבני הקהילה המסורתיים בישראל, זוכים לפינוק של ממש. שלושה ימים של למידה אינטנסיבית "מחוץ לקופסא". הסמינר ממומן על ידי משפחה יהודית אמריקאית שמאוד אוהבת את ישראל, וחשוב לה מאוד לתמוך בקולות יהודיים "אחרים" בישראל. המשפחה הזאת תומכת ברבנים מכל הזרמים שאינם מקבלים מימון מהמדינה (קרי, הרבנות הראשית).

הלמידה השנה עסקה באומנות הניגון. או ליתר דיוק, האופן שבו נוצר ניגון, וכיצד ניגון מייצר קהילה.
כמה מתאים לפרשות ויקהל-פיקודי! שתי הפרשות האלה מחוברות השנה (כבכל שנה לא מעוברת), והן סוגרות את ספר שמות.

משה יורד מהר סיני, בפעם השנייה, והוא מקהיל את כל העם - נשים, גברים וטף. האיש כבד הפה הזה משתף אותם בלמידה שהוא חווה (מחוץ לקופסא) על הר סיני. הוא מספר להם על אומנות המשכן: כיצד מקימים בית שבו יכולה לשכון הנוכחות האלוהית. למעשה, לאחר שמונים ימים מאוד אינטנסיביים של לימודי אדריכלות רוחנית מתחיל הסטאז'.

הסטאז' היה הצלחה כבירה. בתום שתי הפרשות הללו יקרה דבר מופלא: הענן האלוהי ירד וימלא את המשכן.

הרב אלישע וולפין
קהילת ואהבת
זכרון יעקב

 'בר מצווה' לקהילת ואהבת

בית הכנסת ואהבת בזכרון יעקב חגגו בפורים האחרון בר מצווה לקהילה. הקהילה קיימת ביישוב זה 13 שנים, והתפילה הראשונה היתה קריאת מגילת אסתר בערב פורים בביתם של שניים ממקימי הקהילה.

>> לחצו להרחבה

יוצאת ממצרים
חגית אקרמן

לא ביד חזקה ולא ובזרוע נטויה
ולא ובמורא גדול
ולא ובאותות
ולא ובמופתים
אלא בהיסוס, בצעדים קטנים, בהולת חושך
ברוך
ובדבקות
ובכוונה
ובדיוק
ובאהבה
נושאת סימנים קטנים כמו קמטי הזמן העובר,
וחילופי עונות, גופי המשתנה,
פניני געגועי
יוצאת ממצרים.

על הכתפיים שלנו//
פינת יושבי.ות הראש

לתנועה המסורתית כ80 קהילות ומניינים בכל הארץ הקיימות בזכות עבודת ההתנדבות והמחוייבות הגדולה של מתנדבים ומתנדבות. אנו שמחים לתת הצצה לתוך עולמם של יושבי ויושבות הראש של קהילות התנועה. בכל חודש נכיר את המתנדבים המסורים ואת עבודת הקודש שלהם ושלהן.
החודש נכיר את עופר דוד יו"ר המניין המסורתי משפחתי בכפר ורדים ואת מייק קורנין וג'ולי לנדאו יושבי הראש המשותפים של קהילת הכרם בכרמיאל.

>> לחצו להרחבה

ברעננה נאבקים בעגינות

מידי שנה מצויין יום העגונה הבנילאומי בתענית אסתר. ביום זה מועלת המודעות לתופעת העיגינות וסירוב הגט.

בקהילה המסורתית רעננה עמיתי שיתפו פעולה עם מכון "על משמר הכנסת" ועם עיריית רעננה ויצרו ערב מרתק בנושא המאבק בעגינות ובסירוב הגט מנקודת מבטה של כנסת ישראל.

>> לחצו להרחבה

סמינר של ניגון למנהיגות הרוחנית

רבני ורבות הקהילות של התנועה המסורתית בישראל השתתפו בסמינר 'רְבוּתָא' לרבנות קהילתית בתנועה המסורתית. זוהי השנה השלישית בה מתקיים הסמינר ומטרתו היא לחזק את הרבנות הקהילתית המסורתית בישראל, ולהעשיר את המנהיגים הרוחניים של תנועתינו.

נושא הסמינר השנה היה בסימן "עָזִּּי וְזִּמְרָת יָהּ וַיְהִּי לִּי לִּישׁוּעָה"- על הניגון ככלי מגשר ומקשר בין אנשים, קהילות ומסורות.

>> לחצו להרחבה

מכירת חמץ מקוונת
הלכתי, פשוט ומהיר

>> לחצו להרחבה

הבאנו שלום עליכם

חודשים ארוכים חיכו 9 היהודים מוונצואלה להגיע לארץ. הכמיהה לעלות לישראל מכוננת בליבם זה מכבר. לצערם, הממסד בישראל היו תוכניות אחרות. פעם אחר פעם נתקלו בסירוב לבקשת העליה שלהם. הסיבה הרשמית היא שלא התגיירו במסגרתה של 'קהילה יהודית מוכרת'. הסיבה הלא רשמית היא שהם גרים קונסרבטיבים. הרב אנדי סאקס, מזכ"ל כנסת הרבנים לא הניח לסוגיה לרגע. מצבם בוונצואלה היה רע וחייהם היו בסכנה יומיומית.

לאחר דיון דחוף בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת הוחלט כי יוענק לשלוש המשפחות מוונצואלה אישור כניסה לישראל, ב'מעמד המתנה' מיוחד שנקרא א5 שיהפוך מקץ ששה חודשים למעמד עלייה, אך זאת רק אם הגרים יעברו גיור נוסף (גיור קונסרבטיבי לחומרא). בהתייעצות עם כנסת הרבנים המסורתיים נעתרנו, תחת מחאה, לפשרה מבישה זו. לא היתה ברירה. מדובר על פיקוח נפש.

השבוע הגיעו התשעה לארץ, בלוויו המסור של הרב אנדי סאקס, שנסע להשגיח על בית הדין וללוותם ברגיעהם הראשונים בארץ. אנחנו מודים לסוכנות היהודית ולעומד בראשה נתן שרנסקי, ומודים לח"כ אברהם נגוסה, יו"ר ועדת העליה והקליטה של הכנסת שנרתמו לסייע. ואנו שמחים, כה שמחים, שזכינו במחויבותו ועקשנותו של הרב אנדי סאקס שזיכה תשעה מבני עמנו בחירות.

בימים אלה מתאקלמים התשעה במרכז הקליטה בבאר שבע, ובקהילת "אשל אברהם" בעיר מתרגשים מהצטרפותם של חברי הקהילה החדשים.

חג חירות שמח,

סופי פלמן-רפלוביץ', יו"ר התנועה המסורתית
עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

עֲבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם
וַיּוֹצִיאֵנוּ ה' אֱלֹהֵינוּ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה
וְאִלּוּ לֹא הוֹצִיא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אֲבוֹתֵינוּ מִמִּצְרַיִם
הֲרֵי [עֲדַיִין] אָנוּ וּבָנֵינוּ וּבְנֵי בָנֵינוּ מְשֻׁעְבָּדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם
וַאֲפִילוּ כֻּלָּנוּ חֲכָמִים כֻּלָּנוּ נְבוֹנִים [כֻּלָּנוּ זְקֵנִים]
כֻּלָּנוּ יוֹדְעִים אֶת הַתּוֹרָה
מִצְוָה עָלֵינוּ לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרָיִם
וְכָל הַמַּרְבֶּה לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרַיִם הֲרֵי זֶה מְשֻׁבָּח

קוסמטיקה-
סיכום מושב החורף בכנסת


קוסמטיקה
כך, במילה אחת, ניתן לסכם את המושב הנוכחי של הכנסת בתחום הדת והמדינה. ההכרעות הקריטיות, המהותיות, ואלו שיכלו להשפיע על המציאות בצורה המשמעותית ביותר, גולגלו אל פתחו של בית המשפט להכרעה.
כנס החורף של הכנסת בא לסיומו. בדו"ח סיכום המושב של "מכון על משמר הכנסת" מוצג מגוון עשיר של נתונים המשקפים את דיוני הוועדות, הצעות החוק והנושאים השונים בהם עסקו נבחרות ונבחרי הציבור שלנו.

>> לחצו להרחבה

דרושים בתנועה המסורתית

 

>> לחצו להרחבה

ספר תורה קטן לילדים גדולים מהחיים

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il