דבר תורה לראש חודש שבט


יש משהו בצד הפרגמטי של חגיגת כל ראש חודש שמעורר בי בכל חודש מחדש תחושה של אופטימיות ותקווה. ברוב הקהילות שלנו, ואני בטוחה שברוב קהילות ישראל, הציון העיקרי של ראש כל חודש, ברוב עם ובאווירה מיוחדת, בכלל לא קורה בראש החודש. לראש חודש עצמו אמנם יש ליטורגיה ומנהגים מיוחדים אבל במציאות שלנו מעטים האנשים שבכלל מבחינים ביום אם הוא לא נופל בשבת, לא כל שכן שמציינים אותו באיזשהו אופן.

למעשה ציון ראש החודש בציבור גדול מתרחש בשבת שלפניו. את השבת הזאת הפכה המסורת שלנו לשבת מיוחדת, "שבת מברכין", ובה אנחנו מכריזים כי בשבוע הקרוב יתחיל חודש חדש. אנחנו מאזינים לשליח/ת הציבור מכריז/ה על התחלה חדשה – לירח ולנו – והמחשבות פונות קדימה בהתרגשות: חגים חדשים, מזג אוויר משתנה, ימי הולדת קרבים... ציפייה.

חודש טוב!
הרבה חיה רואן- בקר
קהילת רמות-ציון, ירושלים

עושות בת מצווה עם אמא

בקהילת 'אוהל מנשה' ביקנעם פתחו החודש את קורס ייחודי לנערות בת מצווה ואמוהתיהן. הקורס כולל תוכן יחודי, ישראלי וחברתי ובא לצקת תוכן משמעותי בשנת בת המצווה, שלעיתים קרובות מצויינת במסיבה בלבד.
הקורס טומן בחובו לימוד ושיח סביב תקופת ההתבגרות. הנושאים השונים נעים על קשת רחבה- יהדות, פמיניזם, ציונות, דיומיי גוף ושינויים בתקופת ההתבגרות, פעילתות חברתית ועוד.

>> לחצו להרחבה

מופע חורף מוזיקלי

בקהילה המסורתית 'רמות ציון' בגבעה הצרפתית בירושלים, עורכים מידי שנה מופע חורף- שמטרתו גיוס כספים לפעילות השוטפת בקהילה.
קרוב ל 150 חברי וידידי הקהילה הגיעו למאורע המוזיקלי, שהחל בהבדלה קהילתית מוזיקלית, והמשיך במופעים מוזיקלים שונים, העיקרי שבהם- מופע "מלוות מלכה" של הזמרת בת אלה בירנבאום.

>> לחצו להרחבה

רחל
נֶבֶט

אֶל פְּנֵי עֲרוּגָה גָחַנְתִּי לִרְאוֹת,
אֶל פְּנֵי עֲרוּגָה בַּגָּן:
צְבָא אַחִים קְטַנִּים, נִבְטֵי אִילָנוֹת,
לֵב בּוֹטֵחַ וְשֶׁכֶם סַבְלָן.

עָלֹה וְעָלֹה בְּקַשְׁיוּת זַכָּה;
שְׂדֵה הַקְּרָב מִתְרַפֵּט וְנָע;
עוֹד מְעַט וְשִׁכְבַת הֶעָפָר הַדַּקָּה
תֵּרָתַע מִפְּנֵיהֶם, תִּכָּנַע.

מְקַדְּשֵׁי נְהָרָה בְּמַחְשָׁךְ עָגוּם,
גְבוּרַתְכֶם הַצְּנוּעָה הַזֹּאת –
לַלֵּאֶה, לַכּוֹפֵר, לְדַל-אֵין-מְאוּם –
נִחוּמִים בָּהּ וְצַו בָּהּ, וְאוֹת.

על יהדות אתיופיה בסוכת שלום

בקהילת "סוכת שלום" ברמת ישי, ערכו החודש סדרת שיעורים עם ההיסטוריון יונתן אברה על יהדות אתיופיה. הסדרה נולדה מתוך שאיפה לסדרות של מפגשים שונים של הקהילה עם קהילות ישראל שונות. אברה, היסטוריון, מורה ומחנך בתיכון חיפאי בנה יחד עם מנהיגות הקהילה את הנושאים של סדרת המפגשים.

>> לחצו להרחבה

דמוקרטיה במיטבה

בתחילת החודש נערכה הסיפה הכללית של התנועה המסורתית, בסיומה נבחרה הנהגה חדשה לתנועה המסורתית.
האסיפה התקיימה בקהילת "ידיד נפש" במודיעין ואולם בית הכנסת היה מלא לגמרי.
הבחירות שהתקיימו באסיפה היו חגיגה של דמוקרטיה בתנועה. לקראת האסיפה קיימו המועמדים קמפיין בחירות, והליך ההצבעה היה חשאי ומקצועי.

>> לחצו להרחבה

כנס "אקו-יהדות" השני
בערבה הדרומית

>> לחצו להרחבה

בראשית חודש ינואר התכנסה הנהגת התנועה המסורתית מכל רחבי הארץ כדי לבחור ועד חדש לתנועה. זה היה יום חורפי וגשום, אך קהילת ידיד נפש במודיעין בה התכנסנו מלאה מפה לפה – מירושלים, ת"א, חיפה ובאר שבע. מאילת וקיבוץ קטורה שבדרום ועד כפר ורדים שבצפון. צירי האסיפה - נציגים של ועדי קהילות, נציגי כנסת הרבנים, נציגי נוע"ם, מרו"ם, נציגי בית המדרש לרבנים – בחרו, לראשונה בתולדות התנועה, יושבת ראש שגדלה והתחנכה במסגרות התנועה בארץ.

סופי פלמן-רפלוביץ', שגדלה בקהילת הוד והדר בכפר סבא, התחנכה בתל"י הוד השרון, ומתגוררת היום עם משפחתה בקיבוץ חנתון, היא הנוע"מיסטית הראשונה העומדת בראש התנועה המסורתית!

אנו מאחלים לה בהצלחה ובטוחים שהועד שהיא תנהיג יוביל את התנועה המסורתית בשנתיים הקרובות מחיל אל חיל.

רבנים ורבות לעתיד בכנסת

במסגרת ימי העיון של מכון על משמר הכנסת, התקיים החודש יום עיון ייחודי שקיימו בשיתוף תוכנית 'רב שיח'. יום העיון היה מיועד לתלמידים לרבנות קונסרבטיבית, וחברים נוספים מרחבי העולם, הנמצאים בישראל לשנת לימודים, כחלק ממסלול לימודי הרבנות. ביום העיון השתתפו 50 סטודנטים מבתי מדרש שונים.

>> לחצו להרחבה

'רְאֵה את מעשה האלהים כי מי יוכל לתקֵן את אשר עותוֹ' [=עיוות אותו]: בשעה שברא הקב"ה את אדם הראשון, נטלוֹ והחזירוֹ על כל אילני גן עדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן וכל מה שבראתי בשבילך בראתי; תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך.

קהלת רבה פרשה ז, א [י"ג]

טיול מורשת לחברי התנועה המסורתית

שמרו התאריך!
ספרד ופורטוגל - טיול מורשת לחברי התנועה המסורתית
1/9/2017 – 12/9/17
לפרטים נוספים, צרו קשר עם בניטה רפאלי: 054-6494491 

www.masorti.org.il