מנורת השלום


תחילתה של חג החנוכה כידוע הוא כ"ה לחדש כסלו אולם ימיו אחרונים של החג מצויינים בחודש טבת. חג החנוכה כחג האורים בא לציין את נס האור של המנורה שהדלקתה סימנה יותר מכל את חידוש עבודת השם במקדש לאחר תקופה של חילול ממושך. לא במקרה אנו שרים בחנוכה "מזמור שיר חנוכת הבית לדוד". גם חכמים שקבעו את ההפטרה של שבת חנוכה בספר זכריה פרק ד' בקשו לציין את המנורה כסמל מרכזי של חג האורים. כשהנביא ניפגש עם המלאך זוכה לחיזיון בלתי מובן בשבילו עד שמקבל תשובה.

" (ב) וַיֹּאמֶר אֵלַי מָה אַתָּה רֹאֶה וָיאֹמַר רָאִיתִי וְהִנֵּה מְנוֹרַת זָהָב כֻּלָּהּ וְגֻלָּהּ עַל רֹאשָׁהּ וְשִׁבְעָה נֵרֹתֶיהָ עָלֶיהָ שִׁבְעָה וְשִׁבְעָה מוּצָקוֹת לַנֵּרוֹת אֲשֶׁר עַל רֹאשָׁהּ:

הנביא כחוזה רואה את חיזיון הנפלא של המנורה אולם אינו מבין את פשר המרא עד שהמלאך יוצר אתו דיאלוג כאין בית מדרשי "

חודש טוב!
הרב רוברטו ארביב
רב הקהילה המסורתית נווה צדק

מגרנדה לירושלים

בקהילת "מעיינות" בירושלים נערכה החודש הופעה של 'חמישיית המתכת הישראלית' כחלק מאירוע גאלה חגגי . בקהילה הירושלמית הותיקה ביקשו לקיים אירוע גיוס כספים לטובת פעילות הילדים בקהילה. החיבור ל'חמישיית המתכת הישראלית' ולמופעם "מגרנדה לירושלים" היה טבעי.

>> לחצו להרחבה

חנוכה של צעירים בחנתון

שכבת התיכון וקורס ההדרכה של נוע"ם, קיימו בימי החנוכה בסמינר החנוכה השנתי. הסמינר המוצלח, שהתקיים במרכז החינוכי של קיבוץ חנתון, הביא אליו נוע"מיסטים ונוע"מיסטיות מכל הארץ שעברו פעילויות שהוכנו והעוברו על ידי מועצת נוע"ם.

>> לחצו להרחבה

וכשהגיע לשדה
עוזי שביט

וכשהגיע לשדה
ויקיפוהו עשרה
הוא לא שוע ולא מרר
ולא זעק זעקה מרה

ולא נשא קולו בבכי
כשפשטו את כתנתו
ולא פתח פיו בתחנה
כשלבור זרקו אותו-

רק תהה מה מוזרים
דרכי האלהים
כמה בודד יכול להיות
אדם
בין עשרה אחים

חגיגות יובל והכנסת ספר תורה

בשמחה גדולה, ובאירוע מרגש שאין כמוהו, הכניסו בקהילת "נצח ישראל" באשקלון ספר תורה חדש. לפני כשנה החלו בקהילה בתהליך כתיבת ספר התורה. הרב גוסטבו סורסקי, רב הקהילה, הוא גם סופר סת"ם והוא כתב את ספר התורה החדש, הייתה זו העם הראשונה בחייו ספר תורה עבור קהילה בה הוא משמש כרב.

>> לחצו להרחבה

הדלקת נרות רב זרמית

בנר השלישי של חנוכה, נערכה הדלקת נר חגיגית במשרדי הליגה נגד השמצה בירושלים, ארגון הפעיל בעולם במאבק באנטישמיות, גזענות ושנאה.‎ בהשתתפות אנשי דת משלוש הזרמים המרכזיים ביהדות. את התנועה המסורתית ייצג הרב יוסך קליינר, רב קהילת מורשת אברהם בירושלים.

>> לחצו להרחבה

תפילה לשלום אזרחי סוריה וחלבּ

מסעות ההרג ושפיכות הדמים בסוריה לא פוסקים. אנשים, נשים וטף נטבחים, וקשה להשאר אדישים למראות המזעזעים.  בתנועה המסורתית חיברנו את התפילה הבאה שהוקראה בקהילות התנועה ובתי כנסת נוספים.

>> לחצו להרחבה

אור גדול


בתוך אלבום התמונות של הכנסת ספר התורה בקהילת נצח ישראל באשקלון בולטת תמונה אחת. אישה קשישה. על כסא הגלגלים שלה, תחת חופת התהלוכה, אוחזת בכוח בספר התורה החדש. עינייה נוצצות, מאושרות. ההתרגשות ניכרת בכל קמט בפניה.

אירוע הכנסת ספר התורה באשקלון, שציין יובל שנים לקהילה, נערך בשיאו של חג החנוכה, כשבמקביל, בעשרות קהילות התנועה המסורתית התקיימו חגיגות נוספות והדלקת נרות משותפת. נשים וגברים, מכל הגלאים, מכל העדות ומרוב מעגלי החברה הישראלית הגיעו לבתי הכנסת שלנו. הדליקו יחד חנוכיות באווירה שוויונית, קהילתית ומשפחתית.

אין דרך טובה יותר לסיים את שנת 2016. שנה שהייתה לכל הדעות מורכבת מאוד מבחינת יחסי דת ומדינה ומעמדה של היהדות שאינה אורתודוקסית בישראל. יוזמות החקיקה לא מעודדות, התבטאויות (חלק) מהפוליטיקאים מביישות ממש. אך הנרות הרבים שהודלקו בקהילות התנועה בחנוכה הזה הם סמל חשוב שהאור הוא הדרך הטובה ביותר להיאבק בחשכה.

חנוכה שמח וחודש טוב!

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

התנועה המסורתית שמחה לקבל לשורותיה את חגית מוגן-המל, מנהלת פיתוח הקהילות החדשה של התנועה.

חגית החלה בתפקידה החודש, והחליפה את רקפת גינסברג ששימשה מנהלת פיתוח הקהילות בשבע השנים האחרונות.

>> לחצו להרחבה

שפעת רביבים
ר' שלמה אבן גבירול


שִׁפְעַת רְבִיבִים יוֹרִיד מִזְּבוּלָיו
לְחַיּוֹת זֶרַע וְלָתֵת פְּרִי יְבוּלָיו
מְטַר יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ יוֹרִיד עִם אֲגָלָיו
הֱיוֹת דָּשֵׁן וְשָׁמֵן כָּל פְּרִי עֵץ וְעָלָיו
חִישׁ וּשְׁלַח עֹפֶר טֶרֶם יְנוּסוּן צְלָלָיו
זָכֹר יִזְכֹּר לִי נוֹטֵעַ אֲשָׁלָיו
קוֹמֵם גַּן נָעוּל וּפַרְדֵּס רִמּוֹן שְׁתִילָיו
קִרְיַת חָנָה דָוִד וּמִגְדַּל עֹז חֲיָלָיו
שׁוֹבֵב לְצַוַּאר הַשֵּׁן מְלוּאֵי הוֹד כְּלִילָיו
בָּנוּי לְתַלְפִּיּוֹת וְנָהְרוּ כָל הַגּוֹיִם אֵלָיו
אֶלֶף הַמָּגֵן תָּלוּי עָלָיו

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il