אחרי החגים יתחדש הכל


ממש כך, ימים של בראשית, שעכשיו מתחילה לה השנה בנחת, שסוף סוף גם מתחילה שנת הלימודים [והפעם, באמת, ברצף!], אפילו מושב החורף של הכנסת החל השבוע וגם הגשם נתן הופעה מרשימה מצפון ועד דרום.

וגם קריאת התורה - מתחילה מהתחלה, ובשבוע שעבר פתחנו כך : "בְּרֵאשִׁית, בָּרָא אֱלֹהִים, אֵת הַשָּׁמַיִם, וְאֵת הָאָרֶץ…" . ובהמשך, זה אחרי זה, יופיעו סיפורי הבריאה, בריאת האדם, זכר ונקבה ברא אותם ויקרא את שמם אדם.

בו ביום נבראו, בו ביום חטאו ובו ביום גורשו מגן עדן – מספר לנו המדרש.
והדרמות ימשיכו וילוו את גיבורי ספר בראשית עד סופו
פרשות בראשית ונח, שנקרא השבוע, עוסקות בתולדות האנושות בכלל, שהרי רק בשבוע הבא, בפרשת "לך לך", יופיע אברהם על בימת ההיסטוריה, ועימו תתחלנה הברכות והבריתות לו ולזרעו אחריו.

חודש טוב
הרבה נטלי לסטרג'ר
רבת המניין המשפחתי מסורתי בכפר ורדים

צועדים לכותל

מאות אנשים ונשים, בהובלת רבנים ורבות מהתנועה המסורתית והרפורמית השתתפו בראש חודש חשוון בתהלוכת ספרי תורה לכותל המערבי- דרישה ליישום מתווה הכותל.

הצעדה יצאה מכיוון שער האשפות לרחבת הכותל, ולאחר כניסת ספרי התורה לרחבת הכותל נתקלו המשתתפים באלימות קשה.

>> לחצו להרחבה

רעננה עמיתי בתנופה

הקהילה המסורתית רעננה עמיתי בתנופה. ותקופת החגים שחלפה לה הוכיחה עד כמה.ביום הכיפורים המבנה המה אדם עד כדי כך שהעבירו את התפילה למיקום אחר. ובשמחת תורה קיימו הקפות שוויוניות במרכז ההקפות העירוניות.>> לחצו להרחבה

הַכֹּתֶל
יוסי גמזו

הַכֹּתֶל - אֵזוֹב וַעֲצֶּבֶת
הַכֹּתֶל- עוֹפֶרֶת וָדָם.
יֵשׁ אֲנָשִׁים עִם לֵב שֶׁל אֶבֶן,
יֵשׁ אֲבָנִים עִם לֵב-אָדָם.

מתחדשים במניינים

אל עשרות קהילות ומנייני התנועה המסורתית בחגי תשרי, הצטרפו השנה שבעה מניינים חדשים שערכו תפילות ביום הכיפורים האחרון.

בנס ציונה, נצרת עילית, כפר החורש, נוה אילן, נצר סירני, יפעת ומכמורת נערכו לראשונה תפילות יום כיפור.

>> לחצו להרחבה

סוכה של שלום

זו השנה ה16 שעורכים במניין המשפחתי מסורתי בכפר ורדים את אירועי "סוכת שלום". שלושת ימים של אירועים בהשתתפות נציגי הקהילות המגוונות בגליל- מגוון אירועים מתחומים שונים- לבני ובנות נוער, לבוגרים ולמשפחות. אירועי תרבות שונים בהשתתפות אומנים, לימוד ותפילות.

>> לחצו להרחבה

דת ומדינה- גם באנגלית

מעוניינים לקרוא את הניזלטר השבועי של מכון "על משמר הכנסת" באנגלית. הרשמו כבר עכשיו לרשימת התפוצה באנגלית- ותקבלו את העדכונים השבועיים.

>> לחצו להרחבה

קהילתיות ושינוי חברתי

80 קהילות ומניינים ברוח התנועה המסורתית התפללו בחגים שעברו עלינו. קהילות ותיקות, צעירות וגם שבעה מניינים חדשים. בתי הכנסת שלנו המו אדם. מקימי הקהילות, משפחות צעירות, בנות ובני נוער- כל המגוון המופלא של החברה הישראלית התארחו בקהילותינו. וקהילה מופלאה זו, שהיא התנועה המסורתית בישראל, היא קהילה שהרבה מעבר לחגי תשרי. אנחנו קהילה של שבתות, ושל חול, ושל אירועים גדולים וקטנים בחיים של כל אחת ואחד מאיתנו. וגם קהילה של תיקון.

תיקון קהילתי ותיקון חברתי, להפוך את מדינת ישראל למקום יהודי יותר ודמוקרטי יותר. מאות חברות וחברי התנועה המסורתית שהגיעו לכותל בראש חודש חשוון, בהובלת רבני ורבות התנועה הם ההוכחה לכך. אנחנו יכולים להשמיע קולנו. אסור לנו לוותר על זכותינו ועל מקומינו. במרחב הציבורי, באירועים עירוניים, סביב שולחנות הדיונים, מעל בימות וגם בכותל. זכינו לצעוד יחד אתמול. כגוש אחד מאוחד. ואין דרך מרגשת מזו להתחיל את שגרת אחרי החגים.

חודש טוב

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

מחזור חמישי יוצא לדרך

מחזור רביעי של מכינת חנתון יוצא לדרך. בני ובנות הנוער צפויים לעבור שנה משמעותית של לימוד ועשיה חברתית. בני ובנות הנוער מגיעים מכל הקשת החברתית הישרלית, ממקומות שונים בארץ ומכל הזרמים ביהדות.

>> לחצו להרחבה

וכך דיברו חז"ל בקדושת הכותל במקומות שונים במדרשיהם, כגון: "רבי אלעזר אומר: לא זזה שכינה מתוך ההיכל, שנאמר (דהי"ב ז, טז): 'ועתה בחרתי והקדשתי את הבית הזה להיות שמי שם עד עולם והיו עיני ולבי שם כל הימים' - אף על פי שהוא חרב ...הרי הוא בקדושתו... אף-על-פי שהוא חרב, האלקים אינו זז משם. אמר רב אחא: לעולם אין השכינה זזה מכותל המערבי, שנאמר (שיר השירים ב, ט): "הנה זה עומד אחר כתלנו" (שמות רבה, ב, ב)

שבת 'לך לך' בקהילת אשל אברהם בבאר שבע במעמד ראש העיר מר רוביק דנילוביץ‘.
יום שישי 11.11.2016 בשעה 17:30.

>> לחצו להרחבה

 ערב גאלה בקהילת מעיינות בירושלים  קונצרט של חמישיית המתכת הישראלית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il