דבר תורה לחודש אלול


אנחנו נמצאים בראש חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות.
זכרוני שבתור נער צעיר, מאוד לא אהבתי את חודש אלול. לא הצלחתי להבין מדוע צריך להוסיף על המעמסה הרוחנית של חודש החגים, חודש תשרי. וכי לא מספיקים יומיים של תפילות בראש השנה? וכי תקיעת השופר בראש השנה, מעומד ומיושב, ותקיעה שברים תרועה, ותש"ת ותר"ת ותשר"ת ושוב תש"ת, לא מספיקה, שצריך לתקוע עכשיו כל בוקר במשך כל חודש אלול? האם לא מספיקה יממה שלמה של צום, תענית הגוף והנפש ביום הכיפורים?
פטרתי זאת בכך שיהודים תמיד אוהבים להפוך כל דבר למסובך יותר ממה שהוא באמת, ובכל שנה חיכיתי בקוצר רוח לסיומו של החודש, כדי שאוכל להנות מהשפע הרוחני של הימים הנוראים, לאחל שנה טובה לעצמי ולחברי ולבקש סליחה ומחילה על חטאיי מא-לוהים ואדם.
כשבגרתי מעט, הבנתי שאי אפשר בלי חודש אלול. אי אפשר "לנחות" לראש השנה וליום הכיפורים ללא הכנה.

כתיבה וחתימה טובה!
הרב שמואל רוזנברג
רב קהילת תפארת שלום בתל אביב

מפגש קהילות

בקהילת 'יער רמות' בירושלים איחרו החודש את חבריהם מקהילת 'בית תורה' מהעיר וסטברי לונג איילנד הסמוכה לניו יורק. שתי הקהילות מקיימות קשרים במסגרת תכנית 'רב שיח'.
המפגש הייחודי התאפשר במסגרת טיול של קהילת 'בית תורה' בישראל. במהלך שיהותם בירושלים הגיעו בשעת שקיעה לקהילה הירושלמית לארוחת ערב.

>> לחצו להרחבה

החיים שיש לך
יונה וולך

החיים שיש לך
הם החיים שחיית
הבט אחורה בהבנה
מצא את נקודת הבראשית
הבריאה
ברא את עצמך
זה העולם הטוב ביותר
היחיד שתוכל לברוא
כל זה מצוי בתוכך
גלה אותו
התחל מהתחלה
הבט על חייך
כעל שיעור רע
על מה שהיה
כעל עונש
הרחקה
עמידה בפינה
נוקאאוט בסיבוב הראשון
תקן
כאחד שהבריא
כאחד שחלה

חוגגים 40 לאשל אברהם

בעוד כשבועיים יערך אירוע חגיגות ה-40 לקהילת אשל אברהם בבאר שבע

>> לחצו להרחבה

רבנות קהילתית חדשה

שלוש מקהילות התנועה התחדשו בימים האחרונים ברבני קהילה חדשים. נטלי לסטרגר במנין הקהילתי משפחתי בכפר ורדים, הרב שמואל רוזנברג בקהילת תפארת שלום בתל אביב וארי חסיד בקהילה המסורתית במזכרת בתיה.

>> לחצו להרחבה

פנה אלינו ברחמים

 לקראת חודש אלול וראש השנה תשע"ז יצרו בתכנית רב שיח קליפ עם הפיוט שחיברה המלומדת והפייטנית פריחא בת אברהם בר אדיבה. הפיוט מופיע במחזור "פותח שער" של התנועה המסורתית. שרהלי שרל- פוקס, חברת קהילת מעיינות בירושלים וחזנית בקהילת מורשת ישראל ראתה את הפיוט היפיפה והחליטה להלחינו ויחד עם בנה מעין חיברו מנגינה לפיוט.

>> לחצו להרחבה

סיכום מושב הכנסת

עם יציאת הכנסת לפגרה פרסמו במכון על משמר הכנסת את דוח סיכום סיכום כנס הקיץ 2016 של הכנסת העשרים. מהדו"ח עולה כי חבר הכנסת משה גפני הוא הקטר המוביל את הרכבת הקואליציונית בזירת הדת המדינה.

>> לחצו להרחבה


על חטא שחטאנו לפניך בסטטוס קוו


מכון "על משמר הכנסת" פרסo את דו"ח סיכום כנס הקיץ 2016 של הכנסת העשרים. המסקנה העיקרית – גפני מושל בכיפה. הוא פרלמנטר מוכשר, אסרטיבי, חדור מטרה ויודע מלאכתו. גם אירועי השבוע האחרון מוכיחים לנו עד כמה המפלגות החרדיות, ובראשן יהדות התורה, הן שמובילות את סדר היום הציבורי שלנו.

משבר העבודות ברכבת בסוף השבוע האחרון נתן למפקפקים תצוגת תכלית למופת. השבת בישראל היא כלי פוליטי. איש מהשחקנים לא באמת מודאג מקדושת השבת, ממנוחתם של העובדים, מצביונה של המדינה. מדובר במאבקי כוח וגניבת דעת, וגם כאן ידם של החרדים היתה על העליונה. כמו עם מתווה הכותל, כמו עם המקוואות.

אך אנו לא נתייאש, להיפך. למאבקים אזרחיים נחוצה נשימה ארוכה. עם כניסתינו לחודש אלול, נוכל לומר "על חטא שחטאנו לפניך בסטטוס קוו" ולהבין כי זו אינה גזרת גורל. אנחנו כאן כדי לזכור ולהזכיר ש'יהודית ודמוקרטית' יכולות ללכת יחד.

חודש טוב
שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

מועצה חדשה לנוע"ם

רגע לפני תחילת שנת הלימודים, ותחילת שנת הפעילות, קיימו בתנועת הנוער נוע"ם את סמינר המנהיגות המסורתי. מידי שנה נערך בנוע"ם סמינר מנהיגות בו נבחרת הנהגת תנועת הנוער לשנת הפעילות הקרובה.

>> לחצו להרחבה

רבי חיים מצאנז היה נוהג לספר את הסיפור הבא בחודש אלול, בניגון המעורר תשובה, מתוך רצון לעורר את קהל שומעיו: איש אחד הלך ותעה ביער עבות ומסוכן ולא מצא את דרכו מחוץ ליער. פגש אותו איש באדם אחר שהלך אף הוא ביער. שאל האיש התועה את אותו אדם: "כיצד אפשר לצאת מהיער"? אמר לו אותו אדם: "איני יודע כיצד ניתן לצאת מהיער, אולם יודע אני את הדרכים הנכנסות לעומק היער. בוא נחפש ביחד את הדרך". סיים רבי חיים מצאנז: "בואו נחפש אף אנו יחדיו את הדרך החדשה".
רבי חיים מצאנז

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

החגים מתקרבים!

התנועה המסורתית מציעה ליוויו ליחידים וקבוצות המעוניינים ליצור בקרבת ביתם מרחב תפילה שוויוני, משפחתי והלכתי בראש השנה ויום כיפור. חברי התנועה המסורתית, אנו מזמינים אתכם לפנות למכרים וחברי משפחה שאינם גרים בקרבת קהילה מסורתית ולהציע להם לקיים לראשונה בחגים הקרובים, מניין מסורתי קרוב לבית! לעוד מידע פנו אלינו

www.masorti.org.il