דבר תורה לחודש אב


תלתא דפורענותא, עשרים ואחד ימי אבל, שבועות הבכי המכניסים אותנו אל האווירה של היום הכי עצוב בלוח השנה העברי (ט' באב). תקופה המהווה זכר לזמנים קשים בהיסטוריה הקולקטיבית שלנו. הימים הללו הם סמל לצר אבל גם תזכורת מעודדת למען התיקון. ואם כאשר מדובר על תיקון, לצערנו, גם השנה נבשרו בשורות לא טובות לעם ישראל כגון הקפאת החלטות הכותל או גזרת המקוואות אשר נגזרה לציבור לאחרונה.

משל, למה הדבר דומה; לאדם שהיה מהלך בדרך ופגע בו זאב וניצל ממנו והיה מספר והולך מעשה זאב, פגע בו ארי וניצל ממנו והיה מספר והולך מעשה ארי, פגע בו נחש וניצל ממנו שכח מעשה שניהם והיה מספר והולך מעשה נחש, אף כך ישראל צרות אחרונות משכחות את הראשונות (ת''ב ברכות י''ג, ע''א)

נמשלו ישראל בגמרא לאדם שבדרכו נפגע כמה פעמים, כל פגיעה גדולה מהקודמת לה. כל מכה גורמת לו לשכוח את הדאגה הקודמת. מצר לצר וממחנה למחנה, שנאמר: אֵלֶּה מַסְעֵי בְנֵי יִשְׂרָאֵל (במדבר ל''ג, א'). מה הטעם להיזכר בכל המקומות אשר בהם שהו בני ישראל במדבר? לומר לך שלפני הצעד הבא כדאי לבחון את הצעד הקודם, ההצלחות והטעויות, איפה היינו ומה היו התוצאות של מעשינו.

הרב אליהו פרץ
קהילת סיני, תל אביב

בית מדרש מסורתי במצפה

"כרימון" הנו בית מדרש קהילתי במצפה רמון, הפועל במתכונת קבועה, אחת לשבוע, ומחבר את תושבי מצפה רמון ללמוד, לשוחח ולהיפגש דרך עולם התוכן היהודי. הלימוד המשותף מפגיש בין קהילות שונות במצפה רמון ומחבר בין תכני המסורת והקהילתיות. בית המדרש מאפשר לאנשי היישוב ללמוד וללמד יחד ולהתדיין על נושאי רוח וסוגיות חיים בעולם היהדות.

>> לחצו להרחבה

רבנים מול המצלמה

רבני הקהילות של התנועה המסורתית עברו השבוע יום עיון מיוחד. הרבנים והרבות, עמיתי תוכנית רְבוּתָא למפגש למידה בנושא עמידה מול מצלמה.

>> לחצו להרחבה

כל משבריך וגליך
דליה רביקוביץ


וְרָאִיתִי אֲנִי אֶת דִּמְעַת הָעֲשׁוּקִים
הוֹלֶכֶת וּנְמוֹגָה עַל לֶחְיָם.
וְרֵיחַ חַרְצִיּוֹת עָלָה מִן הַבְּקָעוֹת
עִם רֵיחַ שִׁטָּה רַעֲנָן.
וּמֵי נְחָלִים הִתְנַפְּצוּ עַל אֲבָנִים
בְּגַל שֶׁל שִׂמְחָה לְחִנָּם.
וְעַל שְׂפַת הַכִּנֶּרֶת הָיוּ מִתְרַחֲצִים
וְרוּחַ לֹא נָשַׁב עַל הַיָּם.
וְלֹא הָיָה מִי שֶׁיֵּלֵךְ עַל הַגַּלִּים
רַק הָמוֹן סִירוֹת וּמִשְׂחָקִים.
וְרָאִיתִי אֶת דִּמְעַת הָעֲשׁוּקִים.

מִי שֶׁיִּרְצֶה לָקַחַת מִן הָאוֹר הָאוֹר
הוּא נַחֲלָתוֹ.
וְכָל אִישׁ יִהְיֶה חָפְשִׁי כְּמוֹ עָגוּר
לָלֶכֶת וְלָבוֹא,
מִלְּבַד אֶחָד
שֶׁהוּא שֶׁלִּי.
וְטוֹב לָעֵינַיִם לִרְאוֹת אֶת הָאוֹר
וּמֵי הַנָּהָר כֹּה חָמִים וּמְתוּקִים וְ
דִמְעַת הָעֲשׁוּקִים
מָרָה.

פיסקה חדשה

עוד מחנה מוצלח!

מחנה נוע"ם תשע"ו הגיע לסיומו. מאות פעילות ופעילים הגיעו ליער חנתון למפעל הארצי הארוך ביותר של נוע"ם במהלך השנה. המחנה התקיים זו השנה הראשונה ביער חנתון, ומקיבוץ חנתון הסמוך ניתן היה לא רק לראות יריעות ירוקות, אלה גם לשמוע את קול הצהלות של החניכות והחניכים.

>> לחצו להרחבה

מפגש רבנים רב דורי

לכבוד שנת היובל של הקהילה ערכו בקהילת נצח ישראל באשקלון ערכו מפגש ייחודי של שלושה מרבני הקהילה. בשנות קיומה של הקהילה היו בקהילה ארבעה רבנים ששימשו בתפקיד רב הקהילה לשנים רבות. באירוע לקחו חלק שלושה מתוך הארבעה- הרב פיל ספקטור, הרב מתי פוטרמן והרב גוסטבו סורסקי.

>> לחצו להרחבה

יום לימוד נשים ארצי

יום לימוד ארצי נוסף לנשים מסורתיות התקיים השנה במכון שכטר למדעי היהדות. האירוע מתקיים מידי שנה ומביא יחד מאות נשים מסורתיות, וחברות נוספות מכל הארץ. במגוון גדול של שיעורים המתקיים בעברית, רוסית, ספרדית ואנגלית.

>> לחצו להרחבה

על חורבן ואהבה

בתזמון כל כך נכון הגיע לו ראש חודש אב השנה. עם סיום מושב הקיץ של הכנסת. המושב שהעביר את חוק האפליה במקוואות, שביטל את חובת לימודי הליבה, שהקפיא את ההסכם ההיסטורי בכותל. אך אסור לנו לפסוע אל החודש הזה בתחושת חורבן. הבית שלנו זקוק לחיזוק. לחיזוק פלורליסטי משמעותי.

בלימוד שהתקיים בבית הנשיא בשנה שעברה ערב ט' באב, הבריקה הרבה חיה רואן בקר כשלימדה שיתכן ושנאת החינם היתה שנאת חנ-ם, שנאת החן של האחר. אולי בית המקדש חרב כי רצינו במה שיש אחד לשני, כי לא הצלחנו, למרות הקושי והמחלוקת, לראות גם את הטוב שיש בכל אחד מהצדדים החולקים.

זה לקח שעלינו לשנן דווקא בימים קשים. כי האמת היא שגם התברכנו. כולנו. ובחודש אב, מספר ימים אחרי יום הציון לחורבן, מפציע יום האהבה. מי ייתן ונדע לגשר על שני הימים הללו באהבה הדדית של חנם.

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית


מיעוט מבוטל- מאמר אורח
גבי אנדי

לפני מספר שבועות שמעתי רב אורתודוקסי צעיר מכריז ש"הציבור הישראלי לא מתעניין ברפורמים ובקונסרבטיבים כי הוא יודע שאין להם מה להציע לחברה שלנו". המאמר הזה נכתב כמענה.)

על אף היותנו "מיעוט מבוטל" :לשם מה דרושה התנועה ליהדות מסורתית בישראל?

>> לחצו להרחבה

 
מקדש ראשון מפני מה חרב? - מפני שלושה דברים שהיו בו: עבודה זרה וגילוי עריות ושפיכות דמים [...] אבל מקדש שני, שהיו עוסקים בתורה ומצוות ובגמילות חסדים, מפני מה חרב? - מפני שהיתה בו שנאת חינם. ללמדך ששקולה שנאת חינם כנגד שלוש עבירות: עבודה זרה וגילוי עריות ושפיכות דמים.


תלמוד בבלי, מסכת יומא, דף ט, עמוד ב

החגים מתקרבים!

התנועה המסורתית מציעה ליוויו ליחידים וקבוצות המעוניינים ליצור בקרבת ביתם מרחב תפילה שוויוני, משפחתי והלכתי בראש השנה ויום כיפור. חברי התנועה המסורתית, אנו מזמינים אתכם לפנות למכרים וחברי משפחה שאינם גרים בקרבת קהילה מסורתית ולהציע להם לקיים לראשונה בחגים הקרובים, מניין מסורתי קרוב לבית! לעוד מידע פנו אלינו

>> לחצו להרחבה

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il