חודש תמוז , פרשת חקת

וְכִי נָחָשׁ מֵמִית, אוֹ נָחָשׁ מְחַיֶּה? אֶלָּא, בִּזְמַן שֶׁיִּשְׂרָאֵל מִסְתַּכְּלִין כְּלַפֵּי מַעְלָה וּמְשַׁעְבְּדִין אֶת לִבָּם לַאֲבִיהֶן שֶׁבַּשָּׁמַיִם, הָיוּ מִתְרַפְּאִים, וְאִם לָאו, הָיוּ נִמּוֹקִים. (מ' ראש השנה ג:ח)

התפר הדק בין דבר שממית לבין דבר שמחיה "ממש " באופן גשמי , התפר הדק בין דבר שמוביל לקדושה (חיים) ובין דבר שמוביל לאלילות (מוות) .

אנו מצויים בפתיחתו של חודש תמוז ,הוא חודש שבו מתחילה תקופת "בין המייצרים" החל מ- יז' בתמוז שאז נפרצו חומות העיר ירושלים ועד לט' באב חורבן המקדש עצמו , הרג וגלות העם. מה מסמלות לנו החומות לנו היום?

חודש טוב
הרב יואב אנדי
ראש המדרשה בחנתון

שבתות מתגייסים

בקהילות רבות בתנועה התקיימו החודש תפילות מיוחדות שהוקדשו לחברי הקהילה המסיימים י"ב או שנות שירות ועומדים לפני גיוסם וגיוסן לצה"ל. קראו על האירועים בקהילות.

>> לחצו להרחבה

כותל אחד לעם אחד

משלא מתממש ההסכם שבנו החודש לתביעה הראשונית שלנו: עזרה שוויונית, משפחתית-פלורליסטית, לצד עזרת הגברים ועזרת הנשים בכותל.

קיימנו החודש שני אירועי תפילה בכותל. מזמינים אתכם להמשיך להתעדכן ולהצטרף אלינו באירועים הבאים.

>> לחצו להרחבה

קַיִץ
לֵאָה גוֹלְדְבֶּרְג

לְאַט-לְאַט יָנוּעַ
בָּרוּחַ, בַּמֶּרְחָב
הַיֹפִי הַצָּנוּעַ
שֶׁלְּאַחַר שָׁרָב.

בַּשֶּׁמֶשׁ הַשּׂוֹרֶפֶת
שִׁנָּה הַנּוֹף פָּנָיו.
שֶׁכָּאן פָּרְחָה רַקֶּפֶת
מִי עוֹד יִזְכֹּר עַכְשָׁו?

כִּי עוֹד לִפְנֵי חֳדָשִׁים
בַּדֶּשֶׁא הַיָּרֹק
נוּרִית יְפַת-עֵינַיִם
הִסְמִיקָה מֵרָחוֹק –

טקס קבלת התורה בהרצליה

בשנה האחרונה עברו בקהילת 'תורת חיים' בהרצליה למשכן חדש. בסמוך לקהילה, שוכן בית ספר ממלכתי 'לב-טוב'. בבית הספר החליטו לשתף פעולה עם הקהילה, ולערוך את טקס "קבלת התורה" המסורתי שלהם בבית הספר.

>> לחצו להרחבה

בוצרים ענבים בקהילת סיני

לפני כשנתיים החלו בקהילת סיני בתל אביב בעבודות של טיפוח הגינה בקהילה. אותותיו של הטיפוח לא אחרו לבוא- ולפני מספר חודשים החל הגפן להצמיח פירות רבים. בקהילה החליטו להוציא תוצרת מהענבים היפיפיים שגדלו, ובהובלתו של הרב אליהו פרץ מהקהילה החליטו להכין תירוש מהענבים.

>> לחצו להרחבה

סיום קורס ש"צים/יות

קורס שליחות ושליחי ציבור ייחודי, ראשון מסוגו, הסתיים בהצלחה. הקורס נשמך ל4 מפגשים קבוצתיים, בהם למדו המשתתפות והמשתתפים כלים פרקטיים על מנת לשמש כשליחות ושליחי ציבור בימים הנוראים.

>> לחצו להרחבה

שעת כושר

המשימה שלנו היא בתחום הרוח. קהילות התנועה, רבניה, פעיליה - פותחים את שערי היהדות לחברה הישראלית כולה. אנו מנכיחים, בכל אחת מכמעט שמונים קהילותינו, כי היהדות לא רק מאירת פנים ואוהבת אדם, אלא גם פלורליסטית מעצם טיבה.

ומדוע זה כה חשוב במציאות הישראלית? בגלל החיבור הלא קדוש בין דת ומדינה, חיבור שאולי איננו פסול בהכרח, אך הוא פסול ואף משחית כאשר הוא מיושם בחוסר שוויון. הנה, סאגת הפשרה בכותל היא דוגמה מובהקת לכשל הזה. מדינת ישראל כמעט הצליחה לאפשר לנו להאמין שאפשר להגיע להסדרים שבמכבדים את כל חלקי העם היהודי. שלוש שנים ניהלה הממשלה מו"מ על הסדר חדש בכותל. נשאנו ונתנו באמת ואמונה. ויתרנו על דברים רבים, גם כאלה שאולי לא היה מקום לוותר עליהם. ההסכם נחתם. ממשלת ישראל הצביעה עליו, אישרה אותו וכעת בלחץ החרדים פשוט לא מיישמת אותו.

חזית נוספת, כמעט מקבילה, היא חוק המקוואות שהכנסת מקדמת כעת, חוק שנועד במפורש להפלות את הזרמים הלא-אורתודוקסיים רק בגלל שהם כאלה.

לא ציפינו לקיץ כה חם בחזית של דת ומדינה, אך לא נוכל להניח לדברים האלו לחלוף בלי מענה הולם. בימים הקרובים נשלח עדכונים.

חודש טוב

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

וַיָּבֵא אֹתִי אֶל פֶּתַח שַׁעַר בֵּית ה' אֲשֶׁר אֶל הַצָּפוֹנָה וְהִנֵּה שָׁם הַנָּשִׁים ישְׁבוֹת מְבַכּוֹת אֶת הַתַּמּוּז:
יחזקאל פרק ח, פסוק יד

מבכות את התמוז - יש מפרשים כי מבכות הוא כנוי רוצה לומר משמחות את התמוז. בירח תמוז היו עושים חג לעכו"ם והיו הנשים באות לשמחו. ... ויש מפרשים התמוז השרוף מן "כבשן האש". רוצה לומר שהיו בוכות על אותו שהיה שרוף, שהיו שורפין בניהם ובנותיהם באש והנשים היו בוכות אותם: רד"ק על יחזקאל פרק ח פסוק יד

האסיפה הכללית של התנועה המסורתית

יום ראשון | י"א בתמוז תשע"ו | 17 ביולי 2016
בשעה 17:00

במשכנה החדש של קהילת תורת חיים
רח' יהודה הנשיא 52, הרצליה

>> לחצו להרחבה

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

עידכונים ממחנה רמה נוע"ם

התחברו לעמוד הפייסבוק של נוע"ם וקבלו עדכונים חמים על המתרחש במחנה

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il