דבר תורה לחודש אייר


בקושי החזרנו את הכלים של כל השנה למקומם ואת הלחם למדפי המטבח, ואנו מתבקשים להתקדם מהר מהמחשבות על פסח ולהתמקד בחגים הלאומיים. האמנם? ברור כי צירוף החגים הלאומיים לחג הפסח אינו מקרי בלבד (אם כי, החלטת הבריטים לסיים את המנדט בו׳ באייר בטח לא הזיק לתחושת היהודים באותה תקופה כי השתא בני חורין באמת!). כמו שציינו הסוציולוגים אליהו כ״ץ ודון הנדלמן, רצף החגים הלאומיים מבטאים את הנרטיב של פסח: יום השואה מציין את התקופה הכי קשה ואכזרית כלפי היהודים שנוכל להעלות על הדעת, ללא ספק תקופת עבודת אמיתית עבור חלק רב מן העם. וכמו בסיפור יציאת מצריים, עבר מעט מאוד זמן בין העבדות לחירות, ורק 3 לאחר שלוש שנים הוקמה מדינת ישראל.

וכאן גם הדמיון וגם ההבדל העיקרי בין סיפור יציאת מצריים להקמת המדינה. בשני המקרים, העם התבקש לפעול כדי לקרב את הגאולה: ביציאת מצריים עם טבילת דם ה״פסח״ ששחטו על משקוף הבית; בימינו, בלחימה קשה. בתורה, כל מי שקיים את ציווי ה׳ והוצל ממכת הבכורות. במלחמת העצמאות, בתים יהודים רבים הקריבו בנים ובנות כדי לקרב את הגאולה.

חודש טוב
ארי חסיד
תלמיד לרבנות בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר
פרח רבנות בקהילת רמות ציון

רצים למען אהבת חינם

מרוץ חנתון השני נערך השנה בסימן 'אהבת חינם'. מירוץ חנתון הוא יוזמה של חניכות וחניכי המכינה הקדם צבאית בחנתון בשנה שעברה שהחליטו לערב את תוכנית ההכנה לצה"ל שלהם, יחד עם המעורבות הקהילתית.

>> לחצו להרחבה

אוֹמְרִים: יֶשְׁנָהּ אֶרֶץ 
שאול טשרניחובסקי

אוֹמְרִים: יֶשְׁנָהּ אֶרֶץ,
אֶרֶץ שְׁכוּרַת שֶׁמֶשׁ
אַיֵּה אוֹתָהּ אֶרֶץ,
אַיֵּה אוֹתָהּ שֶׁמֶשׁ?

אוֹמְרִים:
יֶשְׁנָהּ אֶרֶץ,
עַמּוּדֶיהָ שִׁבְעָה,
שִׁבְעָה כוֹכְבֵי-לֶכֶת
צָצִים עַל כָּל גִּבְעָה.

אֶרֶץ –
בָּהּ יִתְקַיֵּם
כָּל אֲשֶׁר אִישׁ קִוָּה –
אֵיפֹה הִיא הָאָרֶץ?
אַיֵּה אוֹתָהּ גִּבְעָה?

נִכְנַס
כָּל הַנִּכְנָס,
פָּגַע בְּאָח כְּהִגָּמְלוֹ,
פּוֹרֵשׂ אֵלָיו שָׁלוֹם –
וְאוֹר לָאִישׁ וְחָם לוֹ.

אַיָּם:
אוֹתָהּ אֶרֶץ,
כּוֹכְבֵי אוֹתָהּ גִּבְעָה?
מִי יַנְחֵנוּ דֶרֶךְ
יַגִּיד לִי הַנְּתִיבָה?

כְּבָר
עָבַרְנוּ כַמָּה
מִדְבָּרִיוֹת וְיַמִּים,
כְּבָר הָלַכְנוּ כַמָּה,
כֹּחוֹתֵינוּ תַמִּים.

כֵּיצַד
זֶה תָעִינוּ?
טֶרֶם הוּנַח לָנוּ?
אוֹתָהּ אֶרֶץ-שֶׁמֶשׁ,
אוֹתָהּ לֹא מָצָאנוּ.

אוּלַי
כְּבָר אֵינֶנָּהּ?
וַדַּאי נִטַּל זִיוָהּ!
דָּבָר בִּשְׁבִילֵנוּ
אֲדֹנָי לֹא צִוָּה

בין השמשות

לקראת יום הזכרון ויום העצמאות פרסמנו את חוברת "בין השמשות" חוברת זו נועדה למלא את הנימה הדקה המפרידה בין יום הזיכרון לחג העצמאות בעזרת ההצעה לטקס מעבר.

>> לחצו להרחבה

שליחים חוזרים

תוכנית חדשה של אגף השליחים למחנות רמה של הסוכנות היהודית והתנועה המסורתית בישראל יצאה לדרך. התוכנית הציעה לבוגרי נוע"ם שהינם שליחים חוזרים למחנות רמה, להעביר בתוך השליחות שלהם תכנים והסברים על יהדות מסורתית בארץ ובחו"ל, לצד שליחותם החינוכית עם בני הנוער האמריקאים.

>> לחצו להרחבה

זוכרים בקהילות התנועה

בקהילות התנועה בכל הארץ ציינו גם השנה את יום הזכרון לשואה ולגבורה באירועים ותפילות. חלק גדול של הקהילות קראו ב'מגילת השואה' וערכו גם מפגשי עדות עם ניצולי שואה או ילדיהם של ניצולים. חלק מהקהילות ערכו מפגשי 'זיכרון בסלון'.

>> לחצו להרחבה

בואו נשיר את השיר המטורף של הארץ

המנגינה הזו היא החיים בארץ ישראל. היא ניגון של צבעים ואהבות, מאבקים ורגשות, וגם אמונה וגם הרבה עבודה. יש לנו חיים מורכבים כאן. חיים של גאווה וציונות לצד קצת פחד שמקנן בלב. הרצון לעשות שיהיה כאן יפה יותר, נכון וצודק יותר. כדי שנוכל לחיות חיים ריבוניים לצד כל יצריהם של אלוהים ואדם, ולעמוד בניסיון הזה. לבסס חברת מופת.

יום העצמאות שלפנינו, הוא כמידי שנה תזכורת לשיר המטורף של הארץ. שיר כל כך יפה, שנמשיך לשיר אותו בעוצמה.

חג עצמאות שמח.

שואלי פסט, יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית

בעקבות התנ"ך בגלבוע

טיול פסח מוצלח של נוע"ם התקיים בשבוע שלפני החג. לטיול הגיעו מעל 500 פעילים מסניפי נוע"ם בכל רחבי הארץ. הטיול התקיים השנה בגלבוע, בעקבות סיפורי התנ"ך.

>> לחצו להרחבה

הוקרה לתלמידי הרבנות

ארוחה חגיגית לכבודם של תלמידי הרבנות מחו"ל והקהילות המארחות התקיימה ביום ראשון, ראש חודש אייר, בבית המדרש שבמכון שכטר למדעי היהדות.>> לחצו להרחבה

ר' חייא בר אבא ורבי שמעון בן חלפתא היו מהלכין בבקעת ארבל וראו אילת השחר. אמר לו ר' חייא: כך היא גאולתן של ישראל, בתחילה קמעא קמעא, כל מה שהיא הולכת, היא רבה והולכת.

צוות מכון "על משמרת הכנסת" מזמין אתכם למפגש עם חברי וחברות כנסת
במסגרת יום עיון וסיור ייחודי לעוקבי המכון בכנסת בנושאי דת ומדינה.


>> לחצו להרחבה

ההרשמה למחנה נוע"ם בעיצומה!

מזמינים אתכם ואתכן לחוויה בלתי נשכחת- מחנות הקיץ של נוע"ם.

>> לחצו להרחבה

הכשרת שליחי ושליחות ציבור ליום כיפור וימים נוראים

ההכשרה מיועדת לצעירים בעלי ניסיון מועט או חסרי ניסיון הרוצים להתנסות בחוויה של הובלת תפילה ארצישראלית, שוויונית ומסורתית

>> לחצו להרחבה
www.masorti.org.il