דבר תורה לחודש ניסן

לחג הפסח כמה שמות וכל אחד מהם מסמל כיוון מחשבה שונה. המקראי – חג המצות, הטבעי- חקלאי (שגם הוא מהמקרא) – חג האביב, והחז"לי- חג החירות, "זמן חירותנו". חז"ל חיפשו דרך להחזיר את הרלוונטיות של חג יציאת מצרים, חג הגיבוש הלאומי והיציאה לחירות, גם לזמנים של חורבן, גלות ושעבוד והם עשו זאת על ידי הנצחיות של ערך החירות הפנימי, האמיתי, שלא תלוי בגורמים חיצוניים כמו הפריץ או המלך שיושב לך מעל הראש. האדמו"ר מסלונים, בעל ה"נתיבות שלום", כותב במאמריו לפסח: "והנה כאמור זמן חרותנו אין משמעו למה שהיה בעבר אלא על הנצחיות. וזה שאמרו שבכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. כי העניין הזה של נצחיות זמן חרותנו, היציאה משעבוד לגאולה, שייך גם לכל יחיד". בקידוש של פסח אנו אומרים "ותִּתֶּן לָנוּ יְיָ אֱלֹהֵינוּ בְּאַהֲבָה מוֹעֲדִים לְשִׂמְחָה חַגִּים וּזְמַנִּים לְשָׂשׂוֹן אֶת יוֹם חַג הַמַּצּוֹת הַזֶה, זְמַן חֵרוּתֵנוּ , מִקְרָא קֹדֶשׁ, זֵכֶר לִיצִיאַת מִצְרָיִם." פסח הוא אמנם זכר ליציאת מצרים, שהתרחשה בעבר, אך הוא זמן חרותנו גם היום – באופן נצחי.

חודש טוב וחג שמח
עידית מבורך שאג
מ"מ רב נוע"ם,
תלמידה בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר

יושבי הראש בראש שמחתינו

במסגרת אירועי שנת היובל לקהילת נצח ישראל באשקלון, קיימו בקהילה בשבת פרשת כי תישא, שבת של הוקרה ליושבי ראש הקהילה לדורותיה. יושבי הראש או בני משפחותיהם הגיעו לתפילה והתכבדו בעלייה לתורה או תפקיד אחר במהלך התפילה. עוד בירכו בקהילה כל אחת ואחד מיושבי הראש, ואלו קיבלו תעודת הוקרה מיוחדת מהקהילה.

>> לחצו להרחבה

לומדים תנ"ך אצל הנשיא

לפני כשבועיים נערך במשכן הנשיא מפגש של חוג 929 שציין את סיום קריאת ספר מלכים ולקראת תחילת הקריאה בספר ישעיה. המפגש עסק ב"קולו/ה של הנביא/ה" מזוויות שונות של מקרא, מדרש ואקטואליה.
הרבה המסורתית תמר אלעד-אפלבום, רבת ציון- קהילה ארצישראלית, לימדה באירוע החשוב.

>> לחצו להרחבה

מִזְמוֹר-אָבִיב / לֵאָה גוֹלְדְבֶּרְג

שְׁלֹשָה יָמִים דָּפְקוּ גְשָׁמִים
עַל לֶב הָאֲדָמָה:
"הָעִירִי, עוּרִי, אַדְמָתִי,
הָקִיצִי מִתְּנוּמָה!"

פָּקְחָה עֵינַיִם אֲדָמָה,
הִסְמִיקָה מִבּוּשָׁה:
כָּל-כָּךְ אָדְמוּ הַנּוּרִיּוֹת
עַל תֵּל בְּצֵל חֹרְשָׁה.

הַנַּחְלִיאֵלִי הַשּׁוֹבָב
הֵנִיף זָנָב וָרֹאשֹ,
צָחַק-לָעַג: "הָעַצְלָנִים
יָשְׁנוּ עַד הַמַּלְקוֹשׁ!"

וּשְׁקֵדִיָּה יְפֵהפִיָּה
לוֹחֶשֶׁת וְעוֹנָה:
"אֲנִי הִשְׁכַּמְתִּי בָּאָבִיב
אֲנִי הָרִאשׁוֹנָה!"

פמיניזם דתי בהיכל

חברת הכנסת רחל עזריה וחבר הכנסת אלעזר שטרן, יושבי הראש של השדולה ליהדות ישראלית בכנסת, יזמו כנס פמיניזם דתי שהתקיים לפני כשבועיים במשכן.

בין הדוברות החשובות בכנס, דיברו גם הרבה חיה רואן בקר-רבת קהילת רמת ציון בירושלים, ופרופ' אליס שלוי, זוכרת פרס ישראל ונשיאת הקהלה המסורתית ציון. קהילה ארץ ישראלית מחלוצות הפמיניזם הדתי בישראל.

>> לחצו להרחבה

3 רבות נפגשות ברעננה

ביום האישה הבינלאומי, ערכו בקהילת רעננה עמיתי רב שיח על מעמד האישה בחברה פלורליסטית על פי היהדות. האירוע התקיים במבנה 'יד לבנים' בעיר והיה שיתוף של הקהילה המסורתית ברעננה עמיתי ואגף התרבות, פנאי ונוער של עיריית רעננה.

>> לחצו להרחבה

מכירת חמץ
דרך התנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

חג חירות

סביב שולחן הסדר, נשב יחד. נקרא בסיפור יציאת מצרים, ובין לבין, נדבר על סיפורי החירות שלנו ושל אלו בזכותם אנחנו כאן. על המסע שלנו מצרפת, מאתיופיה, מארה"ב, פולין ומרוקו, מכלל ארצות פזורינו. נזכיר לעצמינו פעם נוספת על זכות הבחירה שלנו להיות כאן. בחירה יומיומית שלעיתים היא מובנת מאליה, ולעיתים מורכבת מאוד.

ונדבר על חירות. איפה היא נוכחת בחיינו ואיפה היא חסרה. איפה בעולם שלנו היא לא קיימת, והיכן לא. ומה בכוחנו לעשות כדי לתקן. ואת זאת נשנן לבנינו ובנותינו.

שנזכה לשנה של חירות,

שואלי פסט,
יו"ר התנועה המסורתית
יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתיתבלוג קהילתי

בקהילה המסורתית 'חמדת ימים' בקרית ביאליק, החלו בפרוייקט קהילתי מרשים. חברי הקהילה ואורחים חיצוניים כותבים לבלוג הקהילתי. הנושאים הנבחרים על ידי חברי הקהילה, וקשורים לאירועים בלוח השנה.

הרעיון מאחורי הבלוג הוא לתת במה לאנשים בקהילה ומחוצה לה, להביע את תחושותיהם דעתם ועמדותיהם וכך לחזק את הפלורליזם ואהבת האדם אותם רואים בקהילה כערך.

>> לחצו להרחבה

מתחדשים בהנהלה

חילופי הנהלה במכון "על משמר הכנסת" של התנועה המסורתית, מכון מעקב אזרחי אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרות ונבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה.

>> לחצו להרחבה

האם החירות כשהיא לעצמה, מבלי לדון במעשינו בה, מבלי לדון בטוב וברע, בחסד ובדין, האם היא הטוב העליון? האם החירות היא מושג ריק, האם היא האפשרות לעשות ככל העולה על רוחנו?

הרב אברהם יהושע השל, אלוהים מבקש את האדם

ברכת כהנות

בחול המועד פסח תקיימנה נשות הכותל, לראשונה, תפילת שחרית ובמסגרתה "ברכת כוהנות" (נשים שהן נצר למשפחות כהונה 'יישאו כפיים' ויברכו את הקהל).

>> לחצו להרחבה

דרושים בתנועה המסורתית

>> לחצו להרחבה

מעוניינים במניין ברוח התנועה המסורתית בימים הנוראים הקרובים?

צרו איתנו קשר, ונשמח לסייע

www.masorti.org.il